هزینه ارتودنسی دندان در سال 1401

تصویر ارتودنسی دندان

ارتودنسی یک درمان دندانپزشکی طولانی مدت و پرهزینه است. به غیر از طولانی بودن مدت درمان، عوامل زیادی بر هزینه ارتودنسی تاثیر می‌­گذارند.

اگر قصد انجام ارتودنسی را دارید، یکی از مهم­ترین مواردی که باید در نظر داشته باشید، هزینه ارتودنسی دندان است.

باید توجه داشته باشید که به دلیل هزینه بالا، هرگز نباید از درمان اجتناب کنید؛ زیرا وجود ناهنجاری­‌های دهانی به مرور زمان بدتر می‌شود و در صورتی که تا بزرگسالی آن را درمان نکنید، استفاده از دستگاه­‌های ارتودنسی به تنهایی کافی نخواهد بود و باید از جراحی کمک گرفته شود که هزینه­‌ای دو برابر را برای شما در پیش خواهد داشت.

به همین دلیل توصیه می‌­شود در سنین پایین، برای معاینه ارتودنسی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، هزینه ارتودنسی دندان کودکان هرچقدر هم که زیاد باشد، ارزش کار اصولی و درست ارتودنسی دندان کودک بسیار بیشتر است.

در این مقاله قصد داریم شما را با هزینه‌های مختلف مربوط به ارتودنسی وعوامل موثر بر قیمت ارتودنسی آشنا کنیم تا با آگاهی کامل به فکر درمان و زیبایی دندان­‌های خود باشید.

کدام بیمه هزینه ارتودنسی را می‌دهد؟

در حال حاضر فقط بیمه­‌های خدمات درمانی نیروهای مسلح و بیمه درمانی بعضی از بانک­‌ها تنها بخشی از هزینه ارتودنسی دندان را پس از تایید دندانپزشک مورد اعتماد و طرف قرارداد با بیمه‌گر، پرداخت می­‌کنند. متأسفانه درمان ارتودنسی تحت پوشش اکثر بیمه­‌ها نیست و باید خودتان برای پرداخت آن برنامه‌ریزی کنید.

در کلینیک دندانپزشکی ترنج فقط بیمه بانک صادرات بخشی از هزینه‌های ارتودنسی را تقبل می‌نماید.

آیا بیمه تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را می‌دهد؟

قوانین بیمه تامین اجتماعی به طور دائم در حال بازنگری و تغییر است. این بیمه در حال حاضر هزینه خدمات پزشکی و درمانی را پوشش می‌­دهد.

بیمه تامین اجتماعی هزینه درمان­‌هایی که مربوط به دندانپزشکی زیبایی است را پوشش نمی­‌دهد.

متأسفانه با وجود اینکه ارتودنسی دندان یکی از فرآیندهای پزشکی است که برای بسیاری از افراد کاملاً ضروری محسوب می­‌شود، اما قوانین بیمه تامین اجتماعی جایی برای آن پیش بینی نکرده است!

در بعضی از مراکز تحت پوشش این بیمه، درمان ارتودنسی توسط متخصصان برجسته انجام می­‌شود و شما می­‌توانید با مراجعه به این مراکز (البته با پرداخت هزینه) درمان خود را انجام دهید.

این امر می­‌تواند نشان دهنده برنامه احتمالی این سازمان برای پوشش هزینه ارتودنسی دندان، در آینده باشد؛ بنابراین بیمه‌گران هیچ یک از هزینه‌های ارتودنسی را به طور مستقیم پرداخت نمی‌کنند، مگر اینکه مشکل بیمار به حدی باشد که نیاز به جراحی فک و سایر اقدامات مشابه داشته باشد.

ارتودنسی دندان نامرتب

آیا بیمه تکمیلی هزینه ارتودنسی را می‌دهد؟

بیمه تکمیلی می­‌تواند بخشی از هزینه درمان ارتودنسی یا کل هزینه درمان را تحت قرارداد با سایر شرکت­‌ها و مراکز درمانی پوشش دهد.

بیماران تحت پوشش این خدمات بیمه­‌ای می‌­توانند قبل از شروع درمان ارتودنسی با کلینیک ارتودنسی مورد نظر ارتباط برقرار کرده و برای اطلاع از نحوه پوشش، مبلغ پرداختی برای بیمه، تعرفه و قرارداد سوالات خود را بپرسند.

کدام بیمه های تکمیلی هزینه ارتودنسی دندان را پرداخت می‌کنند؟

در مورد تحت پوشش قرار دادن هزینه ارتودنسی باید گفت که بیمه تکمیلی مربوط به شرکت­‌های خصوصی مانند بیمه البرز، بیمه نوین، بیمه دانا، بیمه آسیا، بیمه آتیه و… می­‌توانند با توجه به تعرفه تعیین شده و هزینه‌­های درمان، بخشی از هزینه­‌ها را پرداخت کنند.

این بیمه‌­ها در برخی موارد هزینه کامل درمان را می‌­پردازند. هر یک از بیمه­‌های تکمیلی تعرفه خاص خود را دارند و با درج شرایط و سقف‌­های مختلف پرداخت به بیمار کمک می‌­کنند تا هزینه درمان را پرداخت کند.

لازم به ذکر است که برای اطلاع از همکاری بیمه تکمیلی خود با مرکز درمانی، در ابتدای درمان مطمئن شوید تا در طول دوره درمان به مشکل برنخورید.

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی دندان

به طور کلی بعضی از عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی دندان در زیر توضیح داده شده است:

مهارت و تخصص دندانپزشک

تخصص و مهارت دندانپزشک یکی از عوامل مهمی است که بر هزینه ارتودنسی دندان­‌های شما تاثیر می‌­گذارد.

نکته بسیار مهم در اینجا این است که شما باید تمامی مراحل درمان ارتودنسی خود را به یک متخصص قابل اعتماد و مجرب بسپارید؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است در حین یا بعد از درمان ارتودنسی دچار عوارضی شوید.

این عوارض در آینده می‌­توانند مشکلات جدی برای شما به وجود آورند.

نوع و روش ارتودنسی

ارتودنسی انواع و روش‌­های مختلفی دارد که متخصص ارتودنسی با معاینات و بررسی­‌های لازم بهترین نوع و روش درمانی را برای بیمار انتخاب و انجام می‌­دهد.

در طبقه بندی روش­‌های ارتودنسی هزینه ارتودنسی ثابت بیشتر از ارتودنسی متحرک است.

همچنین در بین ارتودنسی­‌های ثابت، ارتودنسی لینگوال به دلیل نیاز به مهارت بیشتر و ارتودنسی دیمون به دلیل سیستم پیچیده‌­ای که دارند هزینه بیشتری دارند. در ادامه به قیمت انواع روش‌­های ارتودنسی اشاره کرده­‌ایم.

سن وسال بیمار

اگرچه ارتودنسی دندان در تمام سنین انجام می­‌شود و اثرات درمانی و زیبایی خود را خواهد داشت، اما باید در نظر داشته باشید که اگر ارتودنسی در سنین پایین انجام شود، درمان سریع‌­تر و درمان آسان‌­تر خواهد بود.

در ارتودنسی بزرگسالان به دلیل رشد کامل فک، درمان کمی دشوارتر و تا حدودی طولانی­‌تر است.

از این رو سن و سال بیمار به علت تاثیر در مدت زمان و شیوه درمان، در هزینه ارتودنسی شما اثرگذار است.

کار تمام شده ارتودنسی دندان

مدت زمان درمان

اگر میزان ناهنجاری­‌ها و مشکلات دهانی زیاد باشد، زمان بیشتری برای درمان ارتودنسی نیاز است که تا حدودی هزینه درمان را افزایش می‌­دهد. به طور کلی هر عاملی که باعث بیشتر شدن مدت زمان درمان شود در هزینه نهایی ارتودنسی موثر است.

هزینه‌های جانبی و ترمیمی

گاهی اوقات علاوه بر درمان ارتودنسی نیاز به درمان­‌های دیگری نیز وجود دارد که متخصص ارتودنسی تمامی شرایط آن از جمله هزینه­‌های جانبی را بررسی و توضیح می‌­دهد.

به طور مثال ممکن است دندان­‌های بیمار قبل از نصب ارتودنسی، به ترمیم نیاز داشته باشند تا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود؛ از این رو افزایش هزینه ارتودنسی دندان در این شرایط قابل پیش‌بینی است.

وجود بیماری‌های دهان

در صورت وجود بیماری­‌های دهان، این بیماری­‌ها باید قبل از شروع درمان ارتودنسی اصلاح شوند؛ اگرچه هزینه این درمان­‌ها را نمی‌­توان به طور مستقیم در هزینه ارتودنسی دندان لحاظ کرد، اما برای بیمار هزینه‌بر خواهد بود.

اگر قبل از نصب ارتودنسی بیماری­‌های دهان درمان نشوند، ممکن به عفونت جدی دهان منجر شوند.

هزینه ارتودنسی در سال 1401

ارتودنسی دندان با توجه به شرایط بیمار، شدت بدشکلی و تمامی معاینات آن، روش­‌ها و انواع مختلفی دارد که هر کدام هزینه­‌های مختص به خود را دارند.

گاهی دندانپزشک بسته به مهارت و دانش خود می­‌تواند روشی را برای درمان بیمار انتخاب کند تا هزینه‌­های بیمار را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

هزینه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی از متداول­‌ترین روش‌­های ارتودنسی دندان است.

در ارتودنسی ثابت با کمک نگین‌­هایی که به دندان­‌ها چسبانده می‌­شود و به آن براکت می‌­گویند دندان‌­ها را به کمک فشار ثابتی که سیم‌­ها به آن وارد می‌­کنند، حرکت می­‌دهند.

کامل­‌ترین روش ارتودنسی دندان، ارتودنسی ثابت است که با کمک ابزارهایی مانند سیم و براکت، ناهنجاری­‌های دهان و دندان را اصلاح می­‌کند. طبق تعرفه سال 1401، قیمت ارتودنسی ثابت برای دو فک از 12 میلیون تومان شروع می‌شود.

هزینه ارتودنسی متحرک

در درمان ارتودنسی متحرک لازم است متخصص ارتودنسی از روی دندان­‌های بیمار، قالبی تهیه کرده و به آزمایشگاه بفرستد تا برای هر بیمار پلاک مخصوص ساخته شود. در این روش درمانی امکان برداشتن پلاک متحرک هنگام غذا خوردن و مسواک زدن وجود دارد و نکته بسیار مهم برای استفاده از این روش درمانی رعایت کامل دستورات دندانپزشک است. هزینه ارتودنسی دندان متحرک برای هر فک بسته به روش و درمان مورد نیاز بین 5 میلیون تومان تا 9 میلیون تومان متغیر است.

هزینه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی لینگوال خلفی از نظر ساختاری مشابه ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که براکت­‌ها و سیم‌­ها به پشت دندان‌­ها متصل می­‌شوند.

دندانپزشک براکت­‌های فلزی را روی سطح پشتی دندان­‌ها نصب می‌­کند و به همین دلیل است که دندانپزشک شما باید مهارت و دقت بسیار بالایی داشته باشد که در این صورت ارتودنتیست حقوق بیشتری دریافت می­‌کند.

قیمت ارتودنسی لینگوال برای هر فک از 12 میلیون تومان شروع می‌شود.

از آنجایی که از بریس‌­های سفارشی در ارتودنسی لینگوال استفاده می‌­شود، متخصص ارتودنسی باید با دقت و ظرافت بالایی این روش را روی دندان‌­ها پیاده کند؛ درنتیجه زمان بیشتری می‌­برد. هزینه ارتودنسی دندان با این روش بیشتر از ارتودنسی ثابت است.

هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یک ابزار درمان ارتودنسی مدرن است که در آن از براکت‌­های خود تنظیم شونده استفاده می­‌شود.

در این ارتودنسی براکت‌­ها به گونه‌­ای طراحی می­‌شوند که براکت­‌های دندان­‌ها باریک­‌تر شده و به صورت خودکار تنظیم می­‌شوند و نیاز کمتری به مراجعه به پزشک وجود دارد.

فشار کم و ملایم روی دندان­‌ها در ارتودنسی دیمون یکی از مهم­ترین مزایای این روش ارتودنسی است؛ بنابراین استفاده از ارتودنسی دیمون بسیار آسان است به حدی که شما کاملا احساس راحتی می­‌کنید.

ارتودنسی دیمون یکی از پیشرفته‌­ترین روش‌­ها در درمان ارتودنسی است.

این روش سریع‌­تر از سایر روش‌های ارتودنسی به نتیجه می­‌رسد و به همین دلیل قیمت ارتودنسی دیمون نسبت به سایر انواع ارتودنسی بیشتر است.

هزینه ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی یکی از روش‌­های بسیار محبوب بین مردم است زیرا وسایل ارتودنسی کمتر در دهان دیده می‌­شوند.

ارتودنسی سرامیکی و شفاف یا هم‌­رنگ دندان سهم بسزایی در علاقه بزرگسالان به ارتودنسی داشته است.

در ارتودنسی سرامیکی، براکت‌­ها از سرامیک (چینی) یا کریستال (بی رنگ) ساخته می­‌شوند. ارتودنسی سرامیکی همان ارتودنسی با براکت­های فلزی و فقط با ماده‌­ای متفاوت از ماده براکت است.

هزینه ارتودنسی دندان در این روش، برای دو فک از 16 میلیون تومان شروع می‌شود.

هزینه ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یکی از محبوب‌­ترین روش‌­های ارتودنسی است. در این روش ارتودنسی، دستگاه­‌های به کار برده شده آن دیده نمی‌­شوند.

این روش درمانی بیشتر مورد استقبال بزرگسالان قرار می‌­گیرد چرا که بزرگسالان به دلایل مختلفی بیشتر به دنبال این هستند که ارتودنسی دندان‌­های‌شان دیده نشود.

هزینه آن برای هر فک از 11 میلیون تومان شروع می‌شود.

هزینه ارتوسرجری چقدر است؟

برخی از افراد ناهنجاری‌­های شدید دهان و دندان دارند که برای اصلاح و درمان آن­ها نیاز به عمل جراحی دارند که در این حالت هزینه جراحی به هزینه ارتودنسی اضافه می­‌شود.

هزینه ارتوسرجری به عوامل زیادی از جمله وضعیت قرارگیری دندان­‌ها و موقعیت فک هر بیمار بستگی دارد. این هزینه از فردی به فرد دیگر متغیر است.

حدودی که برای هزینه ارتوسرجری تعیین شده، بین 20 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان است.

قیمت ارتودنسی فک بالا

ساختار مادرزادی استخوان‌­های فک و صورت و ژنتیک مهم­‌ترین عواملی هستند که سبب نیاز به درمان ارتودنسی فک بالا خواهند شد.

با این وجود موارد محیطی نیز در نیاز به ارتودنسی فک بالا، دخیل و موثر هستند. به افرادی که به دنبال هزینه ارتودنسی فک بالا یا کلا یک فک هستند، باید بگوییم که در ابتدا باید به مواردی از جمله میزان ناهنجاری، بیماری­‌های دهان و دندان، نوع و روش ارتودنسی و دیگر مواردی که در بخش عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی بیان کردیم، توجه کنند.

قیمت ارتودنسی فک پایین

به طور کلی ارتودنسی فک پایین تنها زمانی انجام می‌­شود که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که فک بالا در وضعیت خوبی قرار دارد و ارتودنسی به تعادل فک پایین با فک بالا کمک می‌­کند.

هزینه ارتودنسی دندان­‌های فک پایین با توجه به نوع و روش درمان، نوع و شدت ناهنجاری­‌ها و مواردی از این قبیل تعیین می­‌شود.

آیا هزینه ارتودنسی کودکان با بزرگسالان متفاوت است؟

هزینه ارتودنسی کودکان معمولا اولین سوالی است که از دندانپزشک اطفال پرسیده می­‌شود.

بهتر است بعد از ویزیت از متخصص خود در مورد هزینه تقریبی ارتودنسی و حداقل هزینه ارتودنسی سوال کنید؛ چرا که با توجه به میزان پوسیدگی دندان­‌های کودک، وضعیت دندان‌­ها و روش ارتودنسی هزینه می‌­تواند متغیر باشد.

برای بسیاری از کودکان، بریس برای یک لبخند سالم و جذاب ضروری است، که می­‌تواند والدین را با این سوال که هزینه یک بریس چقدر است سردرگم کند.

هزینه ارتودنسی دندان کودک بستگی به نوع بریس مورد استفاده و مدت زمان استفاده از آن دارد. طبق تعرفه به طور میانگین هزینه ارتودنسی هر دو فک یک کودک، بین 8 تا 10 میلیون تومان برآورد شده است..

هزینه فتوگرافی‌های ارتودنسی زیاد است؟

پس از مشاوره با متخصص، متخصص از فتوگرافی ارتودنسی برای یافتن ریشه مشکل استفاده می­کند. امروزه اکثر مراکز دندانپزشکی مجهز به اتاق­‌هایی برای تجهیزات فتوگرافی ارتودنسی هستند.

همچنین این مراکز برای انجام بهتر این امر از افراد متخصص در این زمینه در کادر پزشکی خود استفاده می­‌کنند. انجام این کارها در همان مراکز درمانی کمک می­‌کند تا زمان و هزینه زیادی از بیماران هدر نشود. انجام این کار در مراکز زیر نظر پزشک نیز کمک زیادی به کیفیت عکس و صحت فتوگرافی می­‌کند.

پس حتما برای تهیه فتوگرافی ارتودنسی خود به مرکزی که مدنظرتان است توجه کنید و از تجربه و مهارت متخصصین آن مطمئن شوید. هزینه فتوگرافی ارتودنسی در مراکز مختلف با توجه به امکانات و تخصص کارشناس موردنظر متفاوت است. به طور میانگین هزینه آن حدود 200 هزار تومان تا 500 هزار تومان تعیین شده است.

هزینه مینی اسکرو

یکی از مهمترین عناصر درمان ارتودنسی انکراژ یا ساپورت هنگام بستن فضاهای دندانی است. در گذشته از خود دندان‌ها برای تقویت انکوریج استفاده می‌­شد، اما بعضی حرکات ناخواسته دندان اجتناب ناپذیر بود؛ بنابراین در یکی دو دهه اخیر از انکراژ استخوان استفاده می‌­شود.

مینی اسکرو یا دستگاه انکراژ موقت، پیچی است که در استخوان فک پیچ می­‌شود. این دستگاه به عنوان یک لنگر مطمئن برای حرکت دندان­‌ها کاربرد دارد. در واقع این درمان نوعی مینی ایمپلنت است. هزینه نصب مینی اسکرو (هر مینی اسکرو) در سال 1401 یک میلیون و دویست هزار تومان تعریف شده است.

اهمیت توجه به هزینه ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یکی از بهترین شیوه‌­هایی است که می‌­توانید برای داشتن دندان­‌های زیباتر و مرتب­‌تر از آن استفاده کنید.

ارتودنسی دندان می‌­تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد. امروزه هزینه ارتودنسی دندان بسیار افزایش یافته و ممکن است به دنبال یک مرکز ارتودنسی ارزان باشید. کلینیک دندانپزشکی ترنج خدمات دندانپزشکی با قیمت مناسب در شرق تهران ارائه می‌نماید.

برای مشاوره رایگان درباره هزینه ارتودنسی می‌توانید از طریق شماره‌ تماس‌های کلینیک یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
مراقبت های بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان به معنای تخلیه کامل یک دندان از دهان بیمار است. اشخاص ممکن است به دلایل مختلفی از پوسیدگی گرفته تا فضاهای کم، نیاز

ایمپلنت دندان آسیاب
ایمپلنت دندان آسیاب

ایمپلنت‌های دندانی تنها جایگزین دندان‌های از دست رفته هستند که یک ریشه دندان مصنوعی دارند. این ریشه‌ها مثل یک پیچ کوچک و از جنس تیتانیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر ارتودنسی دندان

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

فهرست