Search
Close this search box.

ارتودنسی سرامیکی

زمانی که ما تصمیم می‌گیریم تا برای بهبود شرایط دندان‌ها و جای‌گیری و نظم آن‌ها از درمان ارتودنسی استفاده کنیم، با گزینه‌های مختلفی روبرو خواهیم بود. یکی از این گزینه‌ها، ارتودنسی سرامیکی است.

در جلسه معاینه رایگان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی بعد از بررسی شرایط‌تان بهترین طرح درمان ممکن را برای شما پیشنهاد می‌کند. هزینه ارتودنسی سرامیکی در سال 1403 برای دو فک از 70 میلیون تومان شروع می‌شود که البته امکان پرداخت آن به صورت اقساطی وجود دارد.

هزینه انواع دیگر درمان‌های ارتودنسی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

نوع ارتودنسیهزینه ارتودنسی
ارتودنسی ثابت دو فکشروع از 55 میلیون تومان
ارتودنسی سرامیکی دو فکشروع از 70 میلیون تومان
ارتودنسی نامرئی هر فکشروع از 45 میلیون تومان
ارتودنسی لینگوال هر فکشروع از 45 میلیون تومان
ارتودنسی فانکشنال دو فکشروع از 30 میلیون تومان
ارتودنسی متحرک هر فکشروع از 15 میلیون تومان
ارتوسرجریشروع از 80 میلیون تومان
هزینه ارتودنسی در سال 1403

اگر شما مراحل ارتودنسی را آغاز کرده‌اید و می‌خواهید از بین انتخاب‌هایی که دندان پزشک به شما داده است، یکی را برگزینید، باید در مورد نحوه عملکرد هر یک اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله با ما همراه باشید، تا در مورد ارتودنسی سرامیکی پاسخ سؤالات خود را بیابید.

برای مشاوره و معاینه رایگان توسط متخصص فرم زیر را تکمیل نمایید، پذیرش کلینیک برای هماهنگی زمان دقیق معاینه با شما تماس خواهد گرفت.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی شبیه به ارتودنسی‌های فلزی است، با این تفاوت که براکت‌ها در این نوع، از جنس سرامیک بوده و به طبع رنگی مانند سفیدی دندان دارند.

انواع بریس های ارتودنسی | ارتودنسی سرامیکی

به این نوع ارتودنسی، براکت شفاف نیز گفته می‌شود. بسیاری به دلیل جلب توجه کم‌تر بریس‌های سرامیکی را انتخاب می‌کنند. بنابراین اگر بریس را به عنوان روش ارتودنسی خود انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید نشانه‌های آن به حداقل برسد، این گزینه مناسب است.

درباره این نوع از بریس‌های ارتودنسی سایت clevelandclinic می‌نویسد:

Ceramic braces — sometimes called clear braces — work the same way as metal braces. The key difference is that the brackets, wires and ligatures are tooth-colored, so they blend in with your smile. Ceramic braces are still visible, but they’re less noticeable. One drawback to ceramic braces is that they’re more fragile than metal braces, so they’re more likely to break.

هزینه ارتودنسی سرامیکی


هزینه ارتودنسی سرامیکی در سال 1403 از حدود 70 میلیون تومان برای دو فک شروع می‌شود، هزینه دقیق بعد از معاینه توسط متخصص ارتودنسی مشخص می‌شود.

آنچه هزینه ارتودنسی را مشخص می‌کند، ابتدا میزان نامرتبی دندان‌ها است.

اگر مشخص شود که دندان‌های شما دچار اشکلات زیادی است، طبیعی است که طول درمان بیشتر خواهد شد و بنابراین گران‌تر خواهد بود.

حال اگر بخواهید ارتودنسی سرامیکی نیز انتخاب کنید، این هزینه افزایش می‌یابد. چرا که فارغ از تعداد دندان‌هایی که به بریس نیاز دارند، قیمت متریال نیز تأثیرگذار است.

در نهایت با در نظر گرفتن مراحل تثبیت درمان با استفاده از نگهدارنده‌ها یا بریس‌هایی از نوع معمولی، هزینه کلی برآورد خواهد شد. علاوه‌بر هزینه مالی، زمان نیز مطرح است. به این منظور شما باید حداقل یک سال را برای اتمام مراحل درمان در نظر بگیرید.

مزایای استفاده از ارتودنسی سرامیکی چیست؟

 1. آنها کمتر از بریس‌های فلزی قابل مشاهده هستند. مواد سرامیکی مورد استفاده در این بریس‌ها می‌توانند شفاف یا به رنگ دندان باشد.
 2. در مقایسه با پلاک‌های شفاف، ارتودنسی ثابت سرامیکی سرعت بالاتری در تراز کردن دندان‌ها و اعمال اثر خود دارد. معمولاً ارتودنسی با براکت سرامیکی، در بازه 18 تا 36 ماه به نتیجه خواهد رسید.
 3. با وجودی که انتخاب براکت سرامیکی برای کمتر به چشم آمدن صورت می‌گیرد، شما می‌توانید هر رنگی غیر از سفید نیز انتخاب کنید. این مورد درمان را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند.
 4. چنانچه به هر دلیلی نیاز به تصویر برداری پزشکی پیدا کنید، سرامیکی بودن ارتودنسی هیچ مانعی در انجام کار ایجاد نمی‌کند.

همچنین بخوانید: آیا ارتودنسی درد دارد؟

معایب استفاده از ارتودنسی با براکت سرامیکی چیست؟

 1. این نوع ارتودنسی گران‌تر از سایر بریس‌ها است.
 2. تمیز کردن دندان‌ها با وجود بریس‌های سرامیکی که اندازه بزرگی که دارند دشوارتر است. این مشکل می‌تواند موجب تورم لثه یا عقب نشینی آن شود.
 3. این نوع بریس‌ها دوام کمی دارند. به این معنی که امکان شکستن و آسیب در آن‌ها بیشتر است.
 4. امکان لکه دار شدن سرامیک ارتودنسی زیاد است و در این صورت باید تا موعد معاینه بعدی برای تعویض آن‌ها منتظر بمانید.

ارتودنسی سرامیکی به چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

کافی است در کلینیک تخصصی ارتودنسی تهران تحت معاینه بهترین متخصص ارتودنسی قرار بگیرید.

چنانچه شما مراحل رشد را پشت سر گذاشته باشید و تمام دندان‌های اصلی شما درآمده باشند، پیشنهاد دندان پزشک، ارتودنسی با براکت سرامیکی خواهد بود.

دلیل این پیشنهاد این است که به سبب رشد کامل تغییری در دندان‌ها و فک صورت نخواهد گرفت، بنابراین ایجاد تغییر دائم راحت‌تر است و احتمال آسیب به بریس‌ها به حداقل می‌رسد.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم رنگ دندان بودن بریس‌ها این نوع ارتودنسی را برای افرادی که مشغول به کار و تحصیل هستند و نمی‌خواهند سیم کشی دندانشان به چشم بیاید بسیار مناسب است.

ارتودنسی به روش دیمون چیست؟

برخلاف استفاده از بریس‌های معمولی، در ارتودنسی روش دیمون تغییرات با اعمال نیروهایی ملایم‌تر ایجاد می‌شوند.

این امر به حفظ سلامت دندان و لثه در حین درمان کمک می‌کند و درد کمتری هم برای بیمار ایجاد می‌کند. هدف اصلی استفاده از سیستم دیمون نه صرفاً مرتب سازی دندان‌ها، بلکه ایجاد یکی خط لبخند زیبا با قوس پهن‌تر و جذابیت بیشتر است.

چرا بریس‌های سیستم دیمون محبوبیت زیادی دارند؟

1- درمان سریعتر

براساس تحقیقات رسمی، درمان با بریس‌های سیستم دیمون در مقایسه با بریس‌های سنتی سریعتر است. مطالعه‌ای که توسط بیمارستان و دانشکده دندانپزشکی بریستول در انگلستان انجام شده است، نشان می‌دهد که این بریس‌ها نسبت به بریس‌های سنتی نیاز به زمان کمتری برای درمان دارند.

2- زیبایی

اجرای سیستم دیمون توسط بهترین متخصص ارتودنسی در تهران با استفاده از براکت‌های سرامیکی و فلزی انجام می‌شود، که عملاً نامرئی هستند. این ویژگی ارتودنسی سرامیکی دیمون را در بین نوجوانان و بزرگسالان محبوب کرده است.

3- تعداد کمتر مراجعه به کلینیک

مطالعه بیمارستان بریستول که پیش‌تر به آن اشاره کردیم به این موضوع نیز رسیده است که اگر بیمار از سیستم دیمون استفاده کند، به تعداد دفعات کمتری مراجعه به کلینیک نیاز دارد.

4- فشار کمتر

سیستم ارتودنسی دیمون سرامیکی دارای ویژگی self-ligating است که به معنی «به خود بسته شدن» است. بنابراین برخلاف سایر روش‌های ارتودنسی با فشار کم تأثیر خود را نشان خواهد داد. در نتیجه درد کمتری نیز برای بیمار خواهد داشت.

5- تمیز کردن راحت‌تر

از آنجایی که این بریس‌ها نسبت به بریس‌های معمولی دارای قسمت‌ها و افزودنی‌های کمتری هستند، مکان‌های کمتری برای تجمع آلودگی وجود دارد و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آن‌ها راحت‌تر است.

6- اصطکاک کمتر

میزان اصطکاک کمتر دندان با اجزای سیستم دیمون به معنای خرابی کمتر دندان‌ها و مینای دندان است.

شروع درمان و نحوه عملکرد ارتودنسی دیمون سرامیکی چگونه است؟

این درمان نیز مانند سایر روش‌های دیگر با مراجعه بیمار به کلینیک ارتودنسی آغاز می‌شود. بهترین متخصص ارتودنسی در تهران ابتدا قالبی از دندان‌های شما می‌گیرد و پشس از انجام معاینات، درمان را برنامه‌ریزی می‌کند.


همانطور که در بالا ذکر شد، این بریس‌ها دارای خاصیت «به خود بسته شدن» هستند.

به خود بسته شدن به این معنی است که براکت سرامیکی دیمون از مکانیزمی با عملکرد کشویی استفاده می‌کند که سیم‌ها از این طریق به براکت‌ها متصل شده‌اند، به شکلی که براکت‌ها به تدریج خود به خود حرکت می‌کنند و دندان‌ها را دوباره مرتب می‌کنند.

به همین دلیل است که نیاز به مراجعه به کلینیک به حداقل می‌رسد.

درواقع سیستم ارتودنسی دیمون سرامیکی، با تغییرات دندان‌ها خود به خود تغییر می‌کند و خود را با شرایط جدید وفق می‌دهد.

از آنجایی که این بریس‌ها به مرور زمان و با سرعت کم محکم می‌شوند، در سیستم دیمون در مقایسه با بریس‌های سنتی نیروی کمتری اعمال می‌شود. به علاوه هیچ نوار الاستیک ناخوشایندی وجود ندارد که گهگاه داخل دهان شما بچسبد و باعث ایجاد درد شود.

پس از آن که درمان با براکت سرامیکی دیمون به پایان رسید، بسته به تشخیص بهترین متخصص ارتودنسی در تهران، ممکن است نیاز به استفاده از نگهدارنده یا بریس‌های معمولی برای تثبیت درمان داشته باشید.

تفاوت ارتودنسی فلزی و سرامیکی در چیست؟

 1. ارتودنسی فلزی ارزان‌تر از ارتودنسی ثابت سرامیکی است، چراکه هزینه ساخت براکت‌ها و بریس‌ها با متریال سرامیک، گرانتر است.
 2. با وجود ارزان بودن، ارتودنسی فلزی دوام بیشتری دارد. امکان شکستگی و خرابی در براکت‌هایی که از جنس سرامیک هستند بیشتر است. این مورد می‌تواند در هزینه مؤثر باشد، چرا که در صورت آسیب هزینه تعمیر و جایگزینی نیز به آن افزوده می‌شود.
 3. ارتودنسی‌های فلزی کاملا مشخص هستند و درهنگام صحبت کردن به وضوح دیده می‌شوند، اما براکت‌ها و بریس‌های سرامیکی به دلیل بی‌رنگ بودن یا سفید بودن، کمتر به چشم می‌آیند.
 4. سرعت اثربخشی ارتودنسی فلزی بیشتر از سرامیکی است، بنابراین طول درمان آن کمتر خواهد بود.
 5. استفاده از بریس فلزی موجب لک شدن دندان‌ها می‌شود، حال آنکه ارتودنسی سرامیکی چنین مشکلی ندارد.

نحوه تمیز کردن بریس‌های سرامیکی

هنگام درمان با بریس‌های سرامیکی، دستورالعمل‌های مراقبت شما اساساً مشابه بریس‌های سنتی است، اما پیشتر دیدیم که بریس‌های سرامیکی به دلیل جنس آن‌ها نسبت به بریس‌های فلزی حساس‌تر هستند و بنابراین، هنگام تمیز کردن به مراقبت بیشتری احتیاج دارند.

در ابتدا باید رژیم غذایی مخصوص ارتودنسی را رعایت کنید؛ سپس مطمئن شوید که بعد از هر وعده غذایی مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی را به درستی انجام می‌دهید و با نخ دندان را بریس‌ها را از آلودگی پاک می‌کنید. برخی از افراد برای تمیز کردن بریس‌ها از مخلوط خمیر دندان و جوش شیرین استفاده می‌کنند.

اگر از نی برای نوشیدن برخی نوشیدنی‌هایی که ممکن است باعث رنگ گرفتن بریس‌ها شوند استفاده کنید، در انجام مراحل پاک سازی و تمیز کردن دندان‌ها راحت‌تر خواهید بود.

این نوشیدنی‌ها شامل چای و قهوه نیز می‌شوند، که اگرچه محبوبیت زیادی دارند در دوران درمان با ارتودنسی مشکل ساز می‌شوند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا با پاسخ به سؤالات متداول درمورد ارتودنسی با براکت سرامیکی در انتخاب مسیر درمان ناهمانگی دندان‌ها راهنمایی کوچکی به شما کرده باشیم.

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید یا هنوز هم به مشاوره و اطلاعات بیشتر نیاز دارید، بهترین متخصص ارتودنسی در تهران آماده است تا شما را راهنمایی کند.

به عنوان نکات نهایی می‌توانیم بگوییم که ارتودنسی با براکت و بریس سرامیکی، در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد.

با این وجود از گزینه‌های محبوب در درمان‌های دندان پزشکی است.

در بین بزرگسالان افراد زیادی هستند که به دلیل وجود مشکل در دندان‌هایشان سعی می‌کنند لبخند خود را کنترل کنند. درمان با بریس سرامیکی، یکی از بهترین روش‌ها برای این افراد است.

یک پاسخ

 1. ارتودنسی سرامیکی به اندازه فلزی استحکام دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتودنسی سرامیکی | بریس سرامیکی

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.