دلیل حساسیت دندان به سرما کلینیک دندانپزشکی ترنج
فلکه دوم تهرانپارس ، فرجام شرق ، روبروی اداره برق

دلیل حساسیت دندان به سرما چیست؟

 

(کلینیک دندانپزشکی ترنج در تهرانپارس)

آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که چرا دندان هایم به سرما و ترشی حساسیت دارند ؟ دلیل حساسیت دندان به سرما چیست؟  درواقع حساسیت دندان به سرما مشکل شایع خیلی از مردم است. که می توان گفت دندان های ما به طور تکاملی برای خوردن غذاهای خیلی سرد طراحی نشده اند. همانطور که می دانید تا همین صد سال پیش در نبود یخچال ‌های صنعتی و خانگی، دسترسی مردم به غذا‌های خیلی سرد وجود نداشت. انسان ها هرگز مواد غذایی از قبیل بستنی یا یخ را در چهار فصل سال مصرف نمی کردند. به همین دلیل بیشتر مواد غذایی در دمای محیط استفاده می شد بنابراین عموما مشکلاتی از قبیل حساسیت دندانی شیوع زیادی نداشت.

وجود ترک های دندانی :

توجه داشته باشید که حضور ترک های دندان  که با چشم هم دیده نمی شوند می تواند دندان های شما را حساس کند و یکی از دلیل های حساسیت دندان به سرما است. ترک‌ ها می توانند خود به خود، در اثر ضربه و یا شکستن چیز‌های سفت با دندان یا عادات غلط مانند جویدن یخ، شکستن و خرد کردن غذا ‌ها و اشیای سفت با دندان ایجاد شوند.

پوسیدگی ها یا ترمیم های نزدیک به عصب :

یکی دیگر از مواردی که می تواند حساسیت دندان را تشدید کند وجود پرکردگی بر روی دندان است، با وجود پوسیدگی ‌ها و پرکردگی‌ های نزدیک عصب، چون لایه های حفاظت کننده پالپ (عصب) دندان در برابر تغییرات حرارتی وجود ندارند، دندان ها بیشتر حساس می شوند.

ترشی ها و غذاهای اسیدی :

مواد غذایی اسیدی مانند ترشی ها، لیمو و … می تواند یک لایه از مینای دندان شما را در خود حل کند و از بین ببرد و به این ترتیب دندان های شما را حساس کند. از مک زدن میوه های اسیدی مانند لیمو خودداری کنید و بعد از مصرف آن ها بلافاصله با آب دهان خود را بشویید.

دندان قروچه :

 دندان قروچه بر روی هم علل مختلفی می تواند داشته باشد. این مشکلات می تواند از جمله مشکلات عصبی، کشیده شدن دندان‌ ها و به هم خوردن نا به جای دندان ها به روی هم از بین رفتن مینا و عاج در اثر سایش، دندان ها را در معرض حساسیت قرار می دهد.