Search
Close this search box.

لمینت دندان با تراش چگونه انجام می‌شود؟

اگر درباره تراش لمینت دندان شنیده‌اید، در این محتوا درباره سوالات احتمالی که برای‌تان احتمالا درباره فرآیند تراش، میزان تراش و نحوه تراش دندان برای لمینت دندان پاسخ خواهیم داد.

امروزه یکی از درمان‌های زیبایی دندان که مورد توجه بسیاری قرار دارد، درمان زیبایی لمینت دندان است.

از مزایای استفاده از انواع لمینت‌های دندانی می‌توان به طبیعی بودن، دوام بالا، پوشاندن آسیب‌های دندانی مانند بد رنگی، بهم ریختگی دندان‌ها، مقاومت در برابر شکستگی و طول عمر زیاد اشاره کرد.

از جمله نگرانی‌هایی که افراد در استفاده از لمینت‌های دندانی دارند، میزان تراش دندان‌های اصلی است.

زمانی که افراد از طرح درمان لمینت دندانی استفاده می‌کنند، دندانپزشک با توجه به میزان آسیب‌دیدگی دندان اصلی، دندان را می‌تراشد.

برای مشاوره و معاینه رایگان با متخصص فرم زیر را تکمیل نمایید، پذیرش کلینیک برای هماهنگی زمان معاینه با شما تماس خواهد گرفت.

درواقع تراش دندان در لمینت‌های دندانی جزئی بوده و به نوع لمینت و میزان آسیب دیدگی دندان بستگی دارد.

بنابراین میزان تراش دندان برای لمینت با توجه به نوع آن و شرایط فرد متفاوت است.

دلیل تراش دندان‌ در لمینت

لمینت دندان بدون تراش هم امکان پذیر است اما تراش دندان‌ها از جمله مراحل اصلی درمان لمینت دندانی است که اهمیت بسیار زیادی دارد.

لمینت‌های دندانی به دلیل ضخامتی که دارند، اگر به طور مستقیم و بدون تراش به دندان چسبانده شوند، باعث ایجاد جلوه‌ای بد یا حتی بیرون زدگی خواهند شد.

هرچند ضخامت لمینت‌ها بسیار جزئی است، اما در صورت نتراشیدن دندان اصلی مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت؛ بنابراین با تراش جزئی دندان، لمینت بدون ایجاد مشکلی به راحتی بر روی سطح آن می‌چسبد و هیچگونه درز و شکافی را ایجاد نمی‌کند.

از این رو مینای دندان نیز سالم خواهد ماند. در برخی اوقات نیز به دلیل آسیب زیاد دندان‌ها، دندانپزشک باید لمینت دندان با تراش بیشتری را بر روی دندان نصب کند، که در این صورت امکان آسیب دیدن مینای دندان وجود خواهد داشت.

عوامل موثر در میزان تراش مینای دندان

در هنگام استفاده از روش درمانی لمینت، عوامل بسیاری وجود دارند که در میزان تراش دندان برای لمینت تاثیر می‌گذارند. در ادامه به معرفی و توضیح این موارد می‌پردازیم:

نوع و برند لمینت دندانی

لمینت‌های دندانی در انواع مختلفی وجود دارند که دندانپزشک با توجه به ضخامت هر کدام از آن‌ها اقدام به تراش دندان می‌کند. به همین دلیل نوع و برند لمینت در میزان تراش تاثیر بسیاری دارد.

میزان تراش دندان ها در انواع مختلف لمینت

لمینت‌ها در جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به زیرکونیا، ای ماکس و کاد کام اشاره کرد.

اگر دندانپزشک از این لمینت‌های برای فرد استفاده کند، تقریبا 0.5 الی 0.8 میلی‌متر باید دندان را تراش دهد، اما در انواع لمینت‌های دیگر مانند لومینیرز و بریلیانس نیازی به تراشیدن دندان نخواهد بود.

تنها در صورتی دندان تراشیده می‌شود که هدف تغییر فرم دندان و کوتاه کردن آن‌ها است. همچنین در لمینت‌های ای پی اس ونیز نیز دندان به صورت خیلی جزئی تراشیده می‌شود.

لمینت دندان مدل تراش خورده

میزان بدرنگی دندان‌ها

از دیگر عواملی که در میزان تراش دندان در لمینت تاثیر دارد، میزان بدرنگی دندان‌ها است. در صورت بدرنگی شدید دندان‌ها، دندانپزشک باید میزان تراشیدن دندان برای لمینت را کمی از حالت استاندارد بیشتر کند تا بدرنگی دندان به طور کامل پوشیده شود.

 شدت پوسیدگی دندان ها

دندانپزشک قبل از شروع درمان لمینت، شدن پوسیدگی دندان فرد را بررسی می‌کند. در صورتی که شدت پوسیدگی دندان زیاد باشد، امکان تراش بیشتر مینای دندان وجود خواهد داشت.

میزان نامنظم بودن و نامرتبی دندان ها

از دیگر عوامل موثر در میزان تراش دندان‌ برای لمینت، شدت نامنظم بودن یا نامرتبی دندان‌ها است.

هنگامی که میزان نامرتبی و نامنظم بودن دندان‌های فرد بسیار باشد، دندان‌ها نیاز به تراش بیشتر خواهند داشت.

همچنین در برخی اوقات نیز ابتدا باید درمان ارتودنسی بر روی دندان‌ها انجام شود تا کمی از میزان ناهنجاری‌ها کاهش پیدا کند و سپس با استفاده از لمینت‌ها درمان آن‌ها کامل شود.

نحوه تراش دندان برای لمینت

در لمینت‌های سرامیکی به دلیل ضخامت پوسته لمینت، مقدار جزئی از سطح بیرونی دندان تراشیده می‌شود تا لمینت به خوبی بر روی دندان نصب شود.

اگر دندانپزشک نتواند میزان درستی از دندان را تراش دهد، زمانی که لمینت بر روی دندان قرار گیرد موجب بیرون زدگی سطح دندان‌ها خواهد شد.

در طرح درمان لمینت، دندانپزشک با تراش صحیح دندان‌ها در سطح مینای دندان، لمینت را به طور کامل بر روی آن می‌چسباند، به طوری که مینای دندان از بین نرفته و هیچ درز یا منفذی بین لمینت دندان و سطح مینای دندان اصلی مشاهده نشود.

با این کار سلامت دندان نیز حفظ خواهد شد. بنابراین میزان تراش دندان برای لمینت از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ چرا که اگر به درستی انجام نشود امکان آسیب به مینای دندان وجود خواهد داشت.

میزان تراش در لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی

لمینت‌ها در انواع لمینت سرامیکی و کامپوزیتی وجود دارند که با توجه به شرایط فرد و میزان آسیب‌دیدگی دندان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

لمینت کامپوزیتی نیز برای پوشش بسیاری از آسیب‌های دندان کاربرد دارد و تفاوت آن با لمینت‌های سرامیکی در میزان تراش دندان‌ها است. در لمینت‌های کامپوزیتی نیازی به تراش دندان‌ نیست و به راحتی بر روی دندان چسبانده می‌شود.

لمینت بدون تراش دندان

نوع دیگری از لمینت‌های سرامیکی مانند روکش لمینت پرسلن وجود دارد که در صورت استفاده از آن، نیازی به تراشیدن دندان‌ها نخواهد بود.

در این نوع روش که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، تراش دندان‌ها به صفر رسیده و با توجه به ضخامت نازکی که دارد به راحتی به دندان اصلی چسبانده می‌شود.

همچنین در این روش بیرون زدگی یا منافدی نیز بین دندان لمینتی و دندان اصلی ایجاد نخواهد شد و همچنین باعث جلوگیری از لب پر شدن یا ترک زدگی دندان نیز می‌شود.

میزان تراش لمینت

امروزه بسیاری از افراد برای درمان آسیب دیدگی دندان‌های خود مانند بدفرمی، بدرنگی، پوسیدگی و بسیاری دیگر، از روش درمانی لمینت‌ها استفاده می‌کنند تا به خوبی تمام مشکلات دندانی را بپوشاند.

لمینت‌ها دارای مزایایی همچون دوام و مقاومت بالا، طول عمر زیاد و درمان بهم ریختگی دندانی هستند. اما مسئله مهمی که در خصوص استفاده از آن‌‌ها وجود دارد، میزان تراش دندان برای لمینت است.

تراش دندان به عوامل مختلفی مانند برند و نوع لمینت، میزان و شدت آسیب دیدگی دندان و میزان بد رنگی و بد فرمی دندان بستگی دارد.

بنابراین دندانپزشک با توجه به شدت آسیب دیدگی و شرایط بیمار اقدام به تراشیدن مینای دندان می‌کند تا لمینت به خوبی در جای خود نصب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لمینت دندان با تراش

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.