Search
Close this search box.

درمان عفونت ریشه دندان

عفونت ریشه دندان، یکی از مشکلات دندانی شایع است که معمولا به دلیل ورود باکتری‌ها به داخل ریشه دندان و تشکیل التهاب در این منطقه ایجاد می‌شود.

این عفونت می‌تواند باعث درد شدید، تورم، سفت شدن رگهای خونی و نفوذ باکتری‌ها به داخل سیستم خونی شود که در نتیجه آن، بیمار باید به صورت فوری درمان شود.

درمان عفونت ریشه دندان، در واقع شامل دو بخش درمان دندان و درمان التهاب است. در این مقاله، به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

روش‌های درمان عفونت ریشه دندان

برای درمان عفونت در کانال ریشه، باکتری‌ها باید حذف شوند. حذف باکتری‌ها را می‌توان توسط یکی از موارد زیر انجام داد:

  • حذف باکتری از سیستم کانال ریشه (درمان کانال ریشه)
  • کشیدن دندان (کشیدن)

معمولا کشیدن دندان توصیه نمی‌شود، زیرا بهتر است تا حد امکان دندان‌های طبیعی خود را حفظ کنید. قبل از انجام درمان عفونت ریشه دندان، معمولا یک بی حسی موضعی به شما داده می‌شود.

درمان عفونت ریشه دندان

در روش حذف باکتری از کانال ریشه، پزشک برای درمان عفونت باید دندان را سوراخ کرده و عفونت را از داخل ریشه دندان جدا کند؛ سپس، با پر کردن ریشه، دندان را به طور کامل درمان می‌کند. پس از پر شدن کانال ریشه، با توجه به نظر متخصص ممکن است دندان روکش شود.

همچنین بخوانید: کشیدن ریشه دندان

متخصص ریشه دندان با استفاده از داروهای ضد التهاب و ضد باکتری، التهاب را کنترل می‌کند. بافت ملتهب نزدیک دندان در بیشتر موارد به طور طبیعی بهبود پیدا می‌کند. لازم به ذکر است درمان عفونت ریشه معمولا موفقیت آمیز بوده و در حدود 9 مورد از 10 مورد، بدون مشکل انجام می‌شود. دندانپزشک ممکن است داروهای تسکین دهنده درد نیز تجویز کند تا از درد شما بکاهد.

در هر صورت، مهم است که بیمار به صورت منظم به دندانپزشک خود مراجعه کند تا از وضعیت دندان‌های خود آگاه شود و به بهترین شکل مراقبت کند.

علامت‌های عفونت ریشه دندان چیست؟

علامت های عفونت ریشه دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1.درد شدید: درد دندان یکی از شایع‌ترین علامت‌های عفونت ریشه دندان است. این درد ممکن است برای چند ثانیه تا چند ساعت مداوم باشد و در بعضی موارد به سایر قسمت‌های صورت و گردن نیز تیر می‌کشد.

2.حساسیت به دما: بیمار ممکن است به دمای بالا و پایین حساسیت نشان دهد؛ به عنوان مثال، اگر از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده کند، درد دندان افزایش پیدا می‌کند.

3.تورم: تورم در ناحیه دندان عفونی، نشان‌دهنده وجود التهاب در این ناحیه بوده و تورم معمولا با درد همراه است.

4.تغییر رنگ دندان: در بعضی موارد، دندان ممکن است به رنگ قهوه‌ای تاریک تبدیل شود. این علامت نشاندهنده وجود عفونت و تخریب ریشه دندان است.

5.خروج مایعات: در بعضی موارد، عفونت می‌تواند باعث خروج مایعات از دندان شود. این مایعات ممکن است دارای بوی نامطبوع و طعم تلخی باشد.

6. تغییر در طعم: بیمار ممکن است تغییر در طعم دهان خود را تجربه کند. این تغییر ممکن است به علت وجود عفونت در دندان باشد.

همچنین بخوانید: علت تلخی دهان در صبح

در هر صورت، اگر شما یکی از علامت های عفونت ریشه دندان دارید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتوانید بهترین درمان را دریافت کنید.

عفونت ریشه دندان شکسته

دندان‌های شکسته به طور کامل ممکن است باعث عفونت ریشه دندان شوند. این عفونت معمولا به دلیل نفوذ باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها به داخل دندان شکسته ایجاد می‌شود و می‌تواند در صورت درمان نشدن، منجر به عوارض جدی شود.

با شکستن دندان، عصب و ریشه دندان هم ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند. در این حالت، شما ممکن است درد، تورم یا حساسیت داشته باشید. برای درمان عفونت ریشه دندان شکسته به طور کامل، دندانپزشک شما ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

1. درمان ریشه: در این روش، باکتری‌ها و بافت مرده اطراف ریشه دندان حذف می‌شوند. این روش شامل باز کردن دندان و حذف بافت‌های مرده و عفونتی است.

2. درمان ریشه با جراحی: در برخی موارد، درمان ریشه نمی‌تواند مشکل را حل کند و نیاز به جراحی دارد. در این روش، باکتری‌ها و بافت مرده از ریشه دندان حذف می‌شوند و دندان با پر کردن فضای خالی به حالت اولیه بازمی‌گردد.

3. کشیدن دندان: در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که دندان شکسته را بکشید. این روش به دلیل جلوگیری از گسترش عفونت به بافت‌های دیگر و کاهش درد و تورم می‌تواند مفید باشد.

در هر صورت، برای درمان عفونت ریشه دندان شکسته به طور کامل، بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید. متخصص می‌تواند به شما روش درمانی مناسب را توصیه کند.

همچنین بخوانید: ترمیم دندان شکسته

همچنین، برای پیشگیری از شکستن دندان و عفونت ریشه دندان، بهتر است از سایر راه‌های پیشگیری مانند بهداشت دهان و دندان و استفاده از وسایل حفاظتی در ورزش‌های خطرناک استفاده کنید.

چه زمانی به درمان عفونت ریشه دندان نیاز است؟

درمان عفونت ریشه دندان زمانی لازم است که عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان نشان دهد که پالپ توسط عفونت باکتریایی آسیب دیده است. اگر پالپ توسط باکتری آلوده شود، ممکن است ملتهب شود و به باکتری اجازه تکثیر و گسترش دهد.

علائم عفونت پالپ عبارتند از:

·  درد هنگام خوردن یا نوشیدن غذا و نوشیدنی سرد یا گرم

·  درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن

·  لق شدن دندان

با پیشرفت عفونت، این علامت های عفونت ریشه دندان اغلب با از بین رفتن پالپ ناپدید می‌شوند؛ سپس به نظر می‌رسد که دندان شما بهبود پیدا کرده است، اما عفونت در واقع از طریق سیستم کانال ریشه گسترش یافته است. در نهایت علائم دیگری میتواند ظاهر شود که به شرح زیر است:

  • بازگشت درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن
  • تورم لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده
  • ترشح چرک از دندان آسیب دیده
  • گونه یا فک متورم
  • تیره تر شدن رنگ دندان

در صورت بروز دندان درد مهم است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر دندان شما عفونی شده باشد، پالپ به خودی خود بهبود پیدا نمی‌کند. آنتی بیوتیک‌ها، داروهایی برای درمان عفونت‌های باکتریایی هستند که در درمان عفونت ریشه اثر ندارند. اگرچه آنها می‌توانند به درمان عفونتی که فراتر از ریشه گسترش پیدا می‌کند و باعث تورم می‌شود، کمک کنند.

همچنین بخوانید: دارو برای عفونت دندان

نکاتی برای پیشگیری از عفونت ریشه مجدد

چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای کمک به جلوگیری از عفونت ریشه دندان انجام دهید، که شامل مراقبت از دندان‌های خود بعد از درمان می‌شود:

·  حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

·  در چند روز اول پس از کانال ریشه از یک دهانشویه ملایم و ضد عفونی کننده استفاده کنید. پس از آن نیز هر چند وقت یکبار که می‌خواهید از آن استفاده کنید. پس لازم است حتما دندان‌های خود تمیز نگه دارید.

·  از جمله نکات دیگر این است که مصرف خوراک و غذای شیرین را کاهش دهید.

·  برای درد بعد از درمان، از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

·  در اسرع وقت برای تاج نهایی یا ترمیم دائمی‌به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این کار کانال ریشه را از باکتری‌ها می‌بندد و از دندان شما محافظت می‌کند.

·  حداقل دو بار در سال به دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندان‌های خود را به طور کلی سالم نگه دارید و پوسیدگی یا عفونت را زود تشخیص دهید.

·  اگر سیگار می‌کشید، سیگار را ترک کنید.

·  نحوه مراقبت از دندان و لثه را بیاموزید.

در صورت مشاهده علائم اولیه عفونت، فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

عفونت ریشه دندان چه عوارضی دارد؟

عفونت ریشه دندان، اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند باعث بروز عوارض جدی شود. برخی از عوارض عفونت ریشه دندان عبارتند از:

1. تخریب ریشه دندان: عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث تخریب ریشه دندان شود و در نتیجه، دندان باید از بین برود.

2. تخریب بافت‌های اطراف دندان: عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث تخریب بافت‌های اطراف دندان شود که ممکن است باعث آسیب به بافت‌های نرم و بخصوص بافت‌های لثه شود.

3. آسیب به استخوان‌های فک: عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث آسیب به استخوان‌های فک شود که ممکن است باعث تخریب استخوان و ضعیف شدن فک شود.

4. بروز عفونت‌های خونی: اگر عفونت ریشه دندان به سایر اعضای بدن منتقل شود، می‌تواند باعث بروز عفونت‌های خونی شود که بسیار خطرناک است.

5. فرسایش سیستم ایمنی بدن: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث فرسایش سیستم ایمنی بدن شود که ممکن است باعث بروز عفونت‌های دیگر در بدن شود.

6. بروز عوارض قلبی: در برخی موارد، عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث بروز عوارض قلبی شود، مانند درد قفسه سینه، ضعف عضلات قلبی و تنگی نفس.

درمان عفونت ریشه دندان بسیار مهم است و باید به صورت فوری درمان شود. بهترین راه برای جلوگیری از بروز عفونت ریشه دندان، مراقبت منظم از دندان‌های خود، شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندانی و مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره‌ای است.

آیا عفونت ریشه دندان به لثه یا دندان‌های دیگر سرایت می‌کند؟

مانند هر عفونت دیگری، عفونت ریشه دندان می‌تواند به بافت‌های اطراف دهان، از جمله سایر دندان‌ها، لثه‌ها و بافت گونه‌ها و صورت گسترش پیدا کند. عفونت تا زمانی که درمان نشود از بین نمی‌رود و هر چه بیشتر صبر کنید، می‌تواند بیشتر پیش برود.

اینکه عفونت چقدر گسترش می‌یابد بستگی به این دارد که بعد از اینکه متوجه علائم شدید چقدر سریع آن را درمان کنید. اگر چند ساعت یا چند روز پس از شروع عفونت به دنبال درمان باشید، می‌توان گسترش آن را به خود دندان یا دندان‌ها و بافت‌های اطراف کاهش داد.

عفونت کانال ریشه که درمان نشود می‌تواند بسیار فراتر از دندان رفته و در بعضی موارد، عفونت می‌تواند به فک، صورت و حتی در جریان خون گسترش پیدا کند.

آیا عفونت ریشه دندان خطرناک است؟

در پاسخ به سوال آیا عفونت ریشه دندان خطرناک است، باید بدانید بله اگر به درستی درمان نشود می‌تواند خطرناک باشد؛ در واقع می‌تواند باعث تخریب ریشه دندان، تخریب بافت‌های اطراف دندان، آسیب به استخوان‌های فک و حتی فرسایش سیستم ایمنی بدن شود؛ همچنین اگر عفونت ریشه دندان به مغز یا سایر اعضای بدن منتقل شود، می‌تواند خطرناک باشد و باعث بروز عوارض جدی مانند سکته مغزی، عفونت‌های خونی و تبخال شدید شود.

درمان عفونت ریشه دندان بسیار مهم است و باید برای جلوگیری از بروز عوارض جدی، به صورت فوری درمان شود. بهترین راه برای جلوگیری از بروز عفونت ریشه دندان، مراقبت منظم از دندان‌های خود، شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندانی و مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره‌ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان عفونت ریشه دندان

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.