Search
Close this search box.

ترمیم دندان شکسته

دندان شکسته شما را از لبخند زدن باز می‌دارد و اعتماد به نفس‌تان را از بین می‌برد. بعضی از دلایل رایج شکستن دندان، خوردن غذاهای سفت مانند آب نبات، تصادفات، افتادن از ارتفاع، آسیب حفره دندان است.

امروزه دندانپزشکی به دلیل استفاده از فناوری پیشرفته، راه‌حل‌هایی برای اکثر مشکلات دندانی دارد.

انواع خدمات دندانپزشکی وجود دارد که درمان‌هایی را به بیماران ارائه می‌دهد. تنها چیزی که بیمار نیاز دارد این است که در صورت شکستگی دندان در قدم اول با دندانپزشک مشورت کند تا بهترین گزینه برای ترمیم دندان شکسته را به بیمار معرفی نماید.

علائم دندان‌های شکسته

دندان‌های شکسته می‌توانند از نظر شدت آسیب متفاوت باشند. یک دندان شکسته ممکن است فقط آسیب سطحی داشته باشد، در حالی که یک ترک کامل ممکن است به اعصاب آسیب بزند و باعث درد مداوم شود.

علائمی که نشان‌دهنده دندان شکسته است عبارتند از:

  • حساسیت به دمای سرد و گرم که هنگام جویدن بدتر می‌شود.
  • حساسیت شدید به غذاهای شیرین، چسبناک و ترش
  • ایجاد شدن درد در هنگام گاز زدن

در شرایطی که با این موارد مواجه شدید برای حفظ سلامت و یکپارچگی دهان و فک به فکر ترمیم دندان شوید. اگر دندان شکسته درمان نشود، ممکن است منجر به مشکلات دندانی و علائم دردناک دیگری شود.

اگر دندان شما شکسته یا ترک خورده است، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در غیر این صورت، دندان شما ممکن است بیشتر آسیب ببیند یا عفونی شده و احتمالاً باعث از دست دادن کامل دندانتان شود.

اقدامات مراقبتی هنگام شکستگی دندان

اقدامات مراقبتی زیر را قبل از ترمیم دندان شکسته انجام دهید:

اگر دندان شکسته شما درد می‌کرد، استامینوفن یا مسکن دیگری مصرف کنید. دهان خود را با آب نمک بشویید. اگر شکستگی باعث تیز یا ناهمواری لبه دندان شده است، آن را با یک تکه پارافین مومی یا آدامس بدون قند بپوشانید تا از بریدگی زبان یا داخل لب یا گونه جلوگیری کنید. اگر باید غذا بخورید، غذاهای نرم مصرف کرده و از گاز گرفتن دندان شکسته خودداری کنید.

زمان و هزینه ترمیم دندان شکسته بستگی به میزان و شدت آسیب دارد. اگر تنها یک تکه کوچک از مینای دندان شکسته شده باشد، ترمیم معمولاً می‌تواند به سادگی در یک بار مراجعه به مطب و با هزینه کمتر انجام شود.

یک دندان به شدت آسیب دیده یا شکسته ممکن است به یک روش طولانی‌تر و پرهزینه‌تر نیاز داشته باشد. در ادامه چند روش وجود دارد که دندانپزشک شما ممکن است دندان شکسته شما را با آن شیوه ترمیم کند.

پر کردن یا باندینگ دندان

اگر فقط یک تکه کوچک از مینای دندان شکسته شده باشد، دندانپزشک شما ممکن است آسیب را با پرکردن ترمیم کند.

اگر ترمیم شکستگی دندان جلو باشد یا دندانی باشد که هنگام لبخند زدن دیده شود، دندانپزشک شما احتمالاً از روشی به نام باندینگ استفاده می‌کند که از رزین کامپوزیت همرنگ دندان ساخته می‎شود.

باندینگ دندان
درمان دندان با باندینگ

باندینگ یک روش ساده است که معمولاً نیازی به بی حس کردن دندان ندارد. برای باندینگ دندان، ابتدا دندانپزشک سطح آن را با مایع یا ژل زبر می‌کند تا مواد باندینگ به آن بچسبد. در مرحله بعد، دندانپزشک یک ماده چسبنده را به دندان می‌کشد و سپس یک رزین همرنگ دندان را روی آن قرار می‌دهد. پس از شکل دادن به مواد باندینگ به شکل دندان طبیعی، دندانپزشک از نور ماوراء بنفش برای سفت شدن مواد استفاده می‌کند.

قیمت ترمیم دندان شکسته جلو حدود یک تا سه میلیون می‌تواند متغیر باشد.

ساخت تاج دندان

اگر قسمت بزرگی از دندان شکسته شود یا دندان پوسیدگی زیادی داشته باشد، دندانپزشک ممکن است بخشی از دندان باقی مانده را تراشیده یا سوهان بکشد و آن را با تاج یا کلاهک دندانی شکل که برای محافظت از دندان و بهبود آن ساخته شده است، بپوشاند. تاج دندان شکسته را می‌توان از فلز، چینی ذوب شده با فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک ساخت. انواع مختلف این تاج فواید متفاوتی دارند. تاج‌های تمام فلزی قوی‌ترین هستند. تاج‌های پرسلن و رزین را می‌توان طوری ساخت که تقریباً شبیه دندان اصلی به نظر برسند.

اگر تمام قسمت بالای دندان شکسته شده باشد، اما ریشه هنوز دست نخورده باشد، دندانپزشک یا متخصص ریشه ممکن است درمان ریشه را انجام دهد و یک سنجاق یا یک پایه در کانال قرار دهد و سپس تاج مناسب را بسازد. برای ترمیم دندان شکسته آسیب از این روش می‌توان استفاده کرد.

برای ساخت تاج معمولاً لازم است دو بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. در اولین ویزیت، دندانپزشک شما ممکن است برای بررسی ریشه‌های دندان و استخوان اطراف آن عکس اشعه ایکس بگیرد. اگر مشکل دیگری تشخیص داده نشود، دندانپزشک دندان و لثه اطراف را بی‌حس می‌کند و سپس به اندازه کافی از دندان باقی‌مانده را می‌کشد تا جایی برای تاج ایجاد شود.

روکش های دندان

اگر دندان جلویی شکسته شده یا آسیب دیده باشد، روکش دندان می‌تواند آن را دوباره سالم و کامل جلوه دهد. روکش دندان شکسته یک پوسته نازک از مواد کامپوزیت پرسلن یا رزین همرنگ دندان است که تمام جلوی دندان را می‌پوشاند (مانند ناخن مصنوعی که ناخن انگشت را می‌پوشاند). این شیوه ترمیمی بخش ضخیمی برای جایگزینی قسمت شکسته دندان دارد.

برای آماده سازی دندان، دندانپزشک شما حدود 0.3 تا 1.2 میلی متر مینای دندان را از سطح آن جدا می‌کند. در مرحله بعد، دندانپزشک از دندانی که قرار است به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده شود، قالب می‌گیرد و روکش را می‌سازد. زمانی که روکش آماده شد، معمولاً یک یا دو هفته بعد، باید برای قرار دادن آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای قرار دادن روکش، دندانپزشک ابتدا سطح دندان را با مایعی آغشته می‌کند تا زبر شود. سپس دندانپزشک سیمان مخصوصی را روی روکش می‌گذارد و روکش را روی دندان آماده شده قرار می‌دهد. هنگامی که روکش در موقعیت خود قرار گرفت، دندانپزشک شما از یک نور مخصوص برای فعال کردن مواد شیمیایی موجود در سیمان استفاده می‌کند تا به سرعت سفت شود.

از این روش معمولا برای شکستگی دندان‌های جلو استفاده می‌شود. هزینه ترمیم دندان شکسته جلو با این روش، با توجه به ماده‌ای که استفاده می‌شود می‌تواند متغیر باشد.

درمان کانال ریشه

اگر تراش یا شکستگی دندان به اندازه‌ای بزرگ باشد که پالپ دندان را در معرض خطر قرار دهد (مرکز دندان حاوی اعصاب و رگ‌های خونی است) باکتری‌های دهان می‌توانند وارد پالپ شوند و پالپ را آلوده کنند. اگر دندان شما درد می‌کند، تغییر رنگ داده یا به گرما حساس است، احتمالاً پالپ آسیب دیده یا بیمار دارید. بافت پالپ ممکن است بمیرد و اگر برداشته نشود، دندان ممکن است عفونی شود و نیاز به کشیدن داشته باشد. ترمیم دندان شکسته از ریشه شامل برداشتن پالپ مرده، تمیز کردن کانال ریشه و سپس پر کردن با مواد به خصوص است.

درمان کانال ریشه توسط دندانپزشکان انجام می‌شود. پس از درمان ریشه ممکن است لازم باشد دندان باقی مانده با روکشی پوشانده شود تا از دندانی که اکنون ضعیف شده محافظت کند.

حفظ اعتماد به نفس با ترمیم دندان شکسته

دلایل متعددی وجود دارد که منجر به شکستگی دندان می‌شود. در بیشتر مواقع در نتیجه تصادفات آسیب‌زا، ضربه به دهان، گاز گرفتن یک جسم سخت یا سقوط و زمین خوردن رخ می‌دهند. در بعضی موارد، دندان‌ها به دلیل ساییدگی یا سلامت ضعیف دهان آسیب می‌بینند. صرف نظر از میزان آسیب دیدگی دندان، به طور کلی عاقلانه نیست که دندان آسیب‌دیده را نادیده بگیریم. چه آسیب بیشتر جنبه زیبایی داشته باشد یا عملکرد دندان را دچار مشکل کند، مهم است که ترمیم دندان شکسته را به طور موثر دنبال کنید. ترمیم دندان باعث افزایش زیبایی چهره، حفظ اعتماد به نفس و حس خوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان دندان شکسته

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.