حفظ دندان های کودکان

کلینیک دندانپزشکی ترنج

بسیاری از والدین هستند که اشتباها بر این باورند که دندان های شیری به دلیل اینکه می افتند و جای خود را به دندان های دائمی می دهند اهمیت زیادی ندارند. لازم به ذکر است که دندان های شیری زمانی که در دهان کودک هستند وظایفی از قبیل حفظ فضای لازم برای رویش دندان های دائمی زیرین، کمک به رشد و تکامل صورت، جویدن و هضم غذا و بیان صحیح در کودکان را به عهده دارند و اهمیت ندادن به دندان های شیری باعث ایجاد مشکلاتی اساسی در دندان های دائمی و شکل و بافت صورت کودک خواهند شد.

 رعایت بهداشت :

توجه داشته باشید که کودکان به مسواک زدن دندان هایشان به کمک بزرگ تر ها نیاز دارند، معمولا به دلیل فاصله دار بودن دندان های کودکان استفاده از نخ دندان لازم نیست اما اگر دندان های کودکتان بدون فاصله هستند بهتر است از نخ دندان نیز برای بهداشت دندان های کودکتان استفاده کنید. قطره ها و شربت هایی که کودکان استفاده می کنند ممکن است باعث تغییر رنگ دندان هایشان شود که توصیه می شود بعد از مصرف این گونه از داروها سطح دندان کودک را با دستمال تمیز و مرطوب با دقت پاک کنید و دهان کودک را بشویید

تذکر :

ضربه های شدید به دندان های شیری ( بر اثر بازی کودکان و …) و لق شدن آن ها بسیار مهم است و ممکن است باعث آسیب به دندان های دائمی کودک شود. توصیه می شود در صورت بروز این اتفاق با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی ترنج و گرفتن عکس رادیولوژی توسط متخصصین اطفال در تهرانپارس وضعیت رویش دندان دائمی جانشین و دندان های مجاور را بررسی و کنترل کنید.

 رویش دندان ها :

معمولا 20 دندان شیری تا سه سالگی کودک رشد می کنند و از سه سالگی تا شش سالگی، در دندان های شیری کودک تغییر خاصی رخ نمی دهد اما به احتمال زیاد ممکن است که اولین پوسیدگی های دندانی کودک در این زمان به وجود بیایند همچنین ممکن است که عادت های کودک نظیر مکیدن انگشت (thumb sucking) و پستانک (Pacifier) که تا این سن ادامه پیدا کرده است باعث ایجاد فاصله هایی در بین دندان های قدامی و حتی تغییر در فرم صورت و رابطه دندان ها شود. زمان رویش اولین دندان شیری حدود شش ماهگی است. از حدود 5/5 سالگی تا 12 سالگی به تدریج دندان های شیری لق می شوند و می افتند و دندان های دائمی جانشین آن ها می شوند.

از مشکلاتی که ممکن است در رویش دندان های شیری و دائمی پیش آید،می توان به موارد زیر اشاره کرد  :


1_ رویش دندان دائمی قبل از افتادن دندان شیری روی آن :

فرایند لق شدن دندان های شیری و رویش دندان های دائمی به این صورت می باشد که دندان های دائمی زمان رویش به ریشه دندان شیری که در روی آن قرار دارد فشار وارد می کند که این فشار به مرور زمان باعث خورده شدن ریشه دندان شیری می شود تا حدی که ممکن است دندان شیری بدون ریشه شود که باعث لق شدن دندان شیری می شود. در غیر این صورت که اگر دندان شیری کودک لق نشود (Over retained Primary tooth) و دندان دائمی از کنار آن یا در محل دیگری به صورت نابجا شروع به رویش یابد (ٍEctopic Eruption)، در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد و دندان شیری را در صورت لزوم کشید. دندان هایی که کج در می آیند، در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، به مرور به جای اصلی خود بر خواهند گشت.

 2_ نیفتادن دندان های شیری :

توصیه می شود که حتما بعد از دوازده سالگی کودک وضعیت افتادن دندان های شیری کودکان را باید بررسی کرد توجه داشته باشید که کج بودن مسیر دندان جانشین و از بین نرفتن ریشه دندان شیری باعث می شود دندان شیری نیفتد. ممکن است جوانه یک دندان دائمی به دلایل مختلف اصلا در دهان موجود نباشد (Congenital Missing teeth). نبودن دندان دائمی جانشین باعث می شود دندان شیری نیفتد. بنابراین برای کشیدن دندان شیری که احیاناً تا این سن باقی مانده، بررسی و احتیاط لازم به عمل باید بیاید. در اصورت وجود جدید رویدادی متخصص ارتودنسی کلینیک ترنج به خوبی میتواند در خصوص طرح درمان لازم برای دندان غایب شما را راهنمایی نماید.

به این نوشته رای دهید post
تاثیرات جرم دندان

اگرچه پلاک ها و جرم میتواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند. اما این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است که

قبل و بعد جراحی فک
جراحی فک و دهان و صورت

شاید شما هم در زندگی روزمره خود، کسانی را بشناسید که از فرم عادی و استاندارد صورت برخوردار نیستند. معمولا این افراد دارای ناهنجاری‌­هایی به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندانپزشکی ترنج

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

فهرست