نکاتی درباره دندان های شیری

نکاتی درباره دندان های شیری

زمانی که رویش دندان‌ های شیری کامل می‌ شود تعداد 20 عدد دندان که شامل 8 عدد دندان قدامی فک بالا و پایین و 4 عدد دندان نیش و 8 عدد دندان آسیاب شیری می‌ باشند در داخل حفره دهان وجود دارند. تمام اجزایی که در دندان‌ های دائمی هست در دندان‌ های شیری نیز وجود دارد. همچنین اجزای تشکیل‌ دهنده در قسمت تاج مینا، عاج و عصب تاج دندان و در قسمت ریشه سمان، عاج و عصب ریشه دندان می‌ باشند.

عمر دندان های شیری:

بهتر است بدانید که دندان های شیری حدود 20 دندان هستند که به عنوان دندان های اولیه از شش ماهگی در کودک شروع به رشد کرده و در 2/5 سالگی تکمیل می شوند.از حدود سن شش سالگی به مرور دندان های شیری افتاده و جای خود را به دندان های دائمی می دهند.

دندان های شیری چه وظایفی دارند؟

دندان های شیری در طی دوره فعالیت خود ضمن عمل جویدن غذا، فضای لازم جهت رویش دندان های دائمی را به وجود می آورند و از بهم ریختگی دندان ها جلوگیری می کنند. در صورتی که دندان های شیری زودتر از موعد از بین بروند باعث می شوند دندان های دائمی به طور نامرتب رویش کنند.

البته دندانپزشکان جهت جلوگیری از این امر از وسیله ای به نام فضا نگهدار استفاده می کنند، تا فضای خالی بین دندان ها حفظ شده و باعث شود دندان های دائمی در موقعیت اصلی خود رویش کنند.

عمر دندان های شیری:

بهتر است بدانید که دندان های شیری حدود 20 دندان هستند که به عنوان دندان های اولیه از شش ماهگی در کودک شروع به رشد کرده و در 2/5 سالگی تکمیل می شوند.از حدود سن شش سالگی به مرور دندان های شیری افتاده و جای خود را به دندان های دائمی می دهند.

عوارض بیش از حد ماندن دندان های شیری :

والدین محترم توجه داشته باشید که اگر دندان های شیری در موعد مقرر خود نیفتند ممکن است باعث التهاب لثه شوند.التهاب لثه با درد و خونریزی از لثه همراه است. همچنین مسیر رویش دندان دائمی دچار انحراف شده و در نتیجه باعث به هم ریختگی دندان ها شده و بی نظمی آن ها را در پی دارد.

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان با شیشه شیر می شود؟

حفره های دندانی یا پوسیدگی در نوزادان و کودکان نوپا اغلب بخاطر مایعات شیرین، مثل شیر، پوره، و ابمیوه روی دندان های شیری دیده می شوند.

باکتری که در دهان می باشد تحت تاثیر قندها رشد می کند و تبدیل به اسید بروی دندان ها می شود.

شیشه شیر کودکان هم با این روند روی کل دهان تاثیر می گذارد، اما دندان های جلویی بالایی بیشتر تحت تاثیر هستند

اولین ویزیت دندانپزشکی برای کودکان

از نظر علمی، بهترین زمان برای اولین ویزیت دندان‌پزشکی، همزمان با رویش اولین دندان شیری است. میانگین این زمان حدود ۸ ماهگی است. اگر برای والدین چنین امکانی وجود نداشت یا دسترسی به دندان‌پزشک اطفال که می‌داند چطور باید کودک را معاینه کند، مقدور نبود تا یک سالگی لازم است اولین معاینه دندان‌پزشکی صورت گیرد.

در ملاقات اولیه، ما روش‌های رعایت بهداشت و اینکه چطور باید دندان‌های کودک را تمیز کنید و حتی رژیم غذایی که می‌تواند سلامت دندان‌های کودک را تضمین کند را به والدین می‌آموزیم. این نکته را همه والدین باید مدنظر قرار دهند و تا یک سالگی حداقل یک بار کودکشان را نزد دندان‌پزشک ببرند.

مکیدن پستانک در کودکان

علائم پوسیدگی دندان

پوسیدگی های دندان نوعی خرابی دندان است و زمانی اتفاق می افتد که میکروب های موجود در دهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

جراحی لثه چیست؟

برخی از افراد با رعایت نکردن یک‌سری از نکات بهداشتی به بیماری‌های التهاب لثه و پریودنتیت دچار می‌شوند. در بعضی از موارد این بیماری‌ها نیاز

قیمت جراحی لثه

بیماری‌های مربوط به لثه یکی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از مردم با آن‌ها درگیر هستند. عدم سلامت کامل لثه می‌تواند سلامت دندان‌ها را

باز کردن چت
1
استعلام قیمت و مشاوره رایگان
سلام. در چه زمینه‌ای نیاز به راهنمایی دارید؟