Search
Close this search box.

ایمپلنت دندان آسیاب

ایمپلنت‌های دندانی تنها جایگزین دندان‌های از دست رفته هستند که یک ریشه دندان مصنوعی دارند. این ریشه‌ها مثل یک پیچ کوچک و از جنس تیتانیوم ساخته شده است و در استخوان فک قرار می‌گیرد.

اگر دندان‌های آسیاب شما از دست رفته است، باید با دندانپزشکی که ایمپلنت دندان ارائه می‌کند، مشورت کنید. از آنجایی که دندان‌های آسیاب عقب به جویدن صحیح غذا کمک می‌کنند، ممکن است هنگام غذا خوردن فشار زیادی بر روی دندان‌های جلو ایجاد کند؛ از این رو، ایمپلنت دندان آسیاب بهترین راه برای حفظ یکپارچگی استخوان فک و به صرفه‌ترین راه برای جایگزینی دندان‌های آسیاب از دست رفته است.

از دست دادن دندان آسیاب چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

دندان آسیاب عقب از دست رفته بر توانایی جویدن شما تأثیر منفی می‌گذارد و همچنین اعتماد به نفس شما برای لبخند زدن را کاهش می‌دهد.

سایر دندان‌ها ممکن است از موقعیت صحیح خود حرکت کنند تا شکاف خالی ناشی از نبودن دندان‌های آسیاب از دست رفته را پر کنند. بیمارانی که مشکل دندان آسیاب عقب از دست رفته دارند، باید به سراغ گزینه‌های جایگزینی دندان خود بروند.

ایمپلنت دندان‌های آسیاب ارجح‌ترین و کارآمدترین گزینه برای به دست آوردن زیبایی و کاربرد دندان‌های عقب است.

دندان‌های آسیابی که در قسمت داخلی دهان قرار دارند، دندان‌های آسیاب دوم هستند که در سن دوازده سالگی وارد می‌شوند.

نام دندانزمان رویش
دندان‌های آسیاب بزرگ اول5 تا 7 سالگی
دندان‌های آسیاب بزرگ دوم11 تا 13 سالگی
دندان‌های آسیاب بزرگ سوم (عقل)17 تا 22 سالگی

اکثر مردم این دندان‌های آسیاب را به دلیل فضای ناکافی بیرون می‌آورند. دندان‌های آسیاب دوم برای جویدن بهتر مهم و کاربردی هستند. آن‌ها همچنین به حفظ سلامت استخوان فک و دندان‌های باقی مانده کمک می‌کنند.

افرادی که دندان‌های آسیاب دوم ندارند شاید بتوانند تا مدتی راحت بجوند، اما در دراز مدت، با مشکلاتی مانند بیماری لثه، پوسیدگی، تروما یا سایر مسائل مرتبط مواجه خواهند شد.

ایمپلنت دندان آسیاب چه مزایایی دارد؟

که در این بخش به بعضی از مزایای آن اشاره کرده‌ایم:

شباهت زیاد به دندان طبیعی

اولین و مهم‌ترین مزیت ایمپلنت‌های دندانی شباهت بسیار آن‌ها به دندان‌های طبیعی در کاربرد و ظاهر است. این شباهت به حدی است که شاید خود مراجعه‌کننده هم نتواند تفاوت بین دندان ترمیمی و طبیعی را تشخیص دهد؛ به همین خاطر می‌توانند به طور کامل کاربرد یک دندان طبیعی را داشته باشند.

افزایش زیبایی

با توجه به اینکه جای خالی دندان می‌تواند ظاهر نامناسبی ایجاد کند، استفاده از ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند زیبایی از دست رفته را برای بیمار جبران کرده و اعتماد به نفس او را بازگرداند.

جایگزین سریع دندان‌های از دست رفته

ایمپلنت دندانهای آسیاب یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است و اگر در مورد سلامت جسمی و استخوان‌های فک مشکل عمومی وجود نداشته باشد، می‌توان سریعاً دندان‌های از دست رفته را با ایمپلنت جایگزین کرد.

عمر بالا

یکی از مزایای ایمپلنت دندانهای عقب که آن را به روشی محبوب در بین بیماران و پزشکان تبدیل کرده است، طول عمر آن است. طول عمر ایمپلنت به گونه‌ای است که اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را رعایت کند، می‌تواند تا آخر عمر برای او موثر باشد بدون اینکه مشکلی برای فرد ایجاد کند.

انواع ایمپلنت ها برای دندانهای آسیاب

ایمپلنت دندان انواعی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 ایمپلنت‌های ریشه‌ای شکل

این نوع کاشت دندان آسیاب متداول‌ترین نوع کاشت ایمپلنت است که همه افراد می‌توانند از این نوع کاشت استفاده کنند.

کاشت ریشه‌ای شکل را کاشت داخل استخوانی یا داخل ریشه نیز می‌نامند، به این خاطر که در استخوان قرار می‌گیرد.

این مدل مانند یک پیچ ضخیم یا مخروطی به نظر می‌رسد و دارای عرض و طول متفاوت است.

برای کاشت موفقیت‌آمیز این نوع ایمپلنت، ایجاد عمق و عرض کافی در استخوان ضروری است تا پایه خوبی برای آن ایجاد شود.

ایمپلنت چارچوب راموس

در صورت نازک بودن استخوان فک پایین برای استفاده از ایمپلنت دندان ریشه‌ای یا اینکه بیمار قصد استفاده از ایمپلنت ساب پریواستیل را داشته باشد، می‌توان از این نوع ایمپلنت استفاده کرد.

پس از قرار دادن ایمپلنت در ناحیه مورد نظر و ترمیم بافت اطراف آن، یک میله فلزی نازک در اطراف بالای لثه نصب می‌شود؛ سپس دندان‌های مصنوعی به شکلی تهیه می‌شوند که با این میله تناسب داشته باشند.

لازمه اجرای مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

ایمپلنت دندان می‌تواند گزینه خیلی خوبی برای دندان‌های از دست رفته باشد. استخوان اطراف دندان با سطح تیتانیوم ایمپلنت ارتباطی برقرار می‌کند که به ایمپلنت اجازه می‌دهد به طبیعی‌ترین روشی که ریشه دندان طبیعی عملکرد دارد، عمل کند؛ بنابراین، روکشی که از ایمپلنت پشتیبانی می‌کند، برای دندان‌های آسیاب عقب از دست رفته پایدارتر و کاربردی‌تر خواهد بود.

برای نصب موفقیت‌آمیز ایمپلنت‌های دندانی، فک بیمار باید استخوان کافی برای تشکیل یک پیوند محکم داشته باشد که پشتیبانی مناسب را فراهم کند.

اگر از دست دادن استخوان رخ دهد، ایمپلنت دندان ممکن است قبل از زمان از کار بیفتد؛ بنابراین، همیشه پیشنهاد می‌شود که در اسرع وقت نسبت به کاشت ایمپلنت دندان اقدام شود.

از آنجایی که تاخیر ممکن است باعث از دست دادن دندان قبل از ایجاد آتروفی استخوان فک شود، معمولاً قبل از هر اقدامی وضعیت شخص توسط دندانپزشک یا جراح دهان به دقت ارزیابی می‌شود تا در مورد اینکه آیا کاندید مناسبی برای کاشت دندان آسیاب هستید یا خیر.

اگر دندانپزشک متوجه شود که شما قبلاً دچار سایش استخوان شده‌اید، ممکن است از شما خواسته شود که برای قرار دادن مواد استخوانی مکمل در محل ایمپلنت، پیوند استخوان انجام دهید.

حتی اگر پیوند استخوان طول درمان شما را افزایش دهد، سرمایه‌گذاری ارزشمندی برای بهبود شرایط دهان و دندان خود است. مشاهده فیلم ایمپلنت دندان آسیاب به درک بهتر روند مراحل این روش کمک می‌کند.

آیا شما کاندیدای خوبی برای ایمپلنت دندان هستید؟

بعضی از عواملی که به شما کمک می‌کند تا کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان شوید عبارتند از:

  • از سلامت دهان برخوردار باشید.
  • اختلالی در سیستم ایمنی خود نداشته باشید.
  • دیابت نداشته باشید.
  • دخانیات استعمال نکنید.
  • عاری از بیماری لثه باشید.

هزینه ایمپلنت دندان آسیاب چقدر است؟

هزینه به عوامل متعددی مربوط است. با این حال به طور کلی، ایمپلنت دندان تک دندانی بین 3 میلیون تا 6 میلیون تومان برای هر ایمپلنت هزینه دارد. برخی از بیماران تنها به یک ایمپلنت نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به دلیل از دست دادن چندین دندان به چندین ایمپلنت نیاز دارند.

توجه داشته باشید که این فقط هزینه ایمپلنت کردن دندان آسیاب است. هزینه‌های دیگری مانند ترمیم مشکلات دهان و دندان و پیوند استخوان ممکن است به این هزینه اضافه شود. این هزینه‌های اضافی می‌تواند از 200هزار تومان تا 3 میلیون تومان متغیر باشد که برای ایمپلنت دندان آسیاب قیمت را حدود 10 میلیون تومان برساند.

عوامل موثر بر قیمت ایمپلنت دندان آسیاب

اگر قصد تحقیق در مورد روش‌های مختلف برای بازگرداندن لبخند خود هستید، احتمالاً می‌خواهید در مورد هزینه ایمپلنت دندان آسیاب بیشتر بدانید. از آنجایی که فاکتورهای زیادی دخیل هستند، بهترین راه برای به دست آوردن تخمین دقیق هزینه، گرفتن مشاوره از دندانپزشک است. در ادامه می‌توانید بعضی از عوامل کلیدی که ممکن است بر هزینه ایمپلنت دندان شما تأثیر بگذارد را بخوانید.

1. تعداد ایمپلنت

هر چه به ایمپلنت‌های دندانی بیشتری نیاز داشته باشید، هزینه عمل شما بیشتر خواهد بود. جایگزینی یک دندان از دست رفته با یک ایمپلنت به طور طبیعی هزینه کمتری نسبت به استفاده از چندین ایمپلنت برای بازیابی چندین دندان آسیاب از دست رفته دارد.

2. محل دندان

به طور کلی، ترمیم دندان‌های جلویی با ایمپلنت نسبت به دندان‌های آسیاب گران‌تر است. پس ایمپلنت دندان آسیاب بزرگ به هزینه کمتری نیاز دارد.

3. هزینه اسکن

قبل از ایمپلنت کردن، دندانپزشک از دهان و فک شما اسکن می‌گیرد. اشعه ایکس و سی تی اسکن به دندانپزشک شما کمک می‌کند تا تشخیص دهد که آیا استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم است که از ایمپلنت‌های دندانی پشتیبانی کند. آن‌ها همچنین می‌توانند به دندانپزشک شما در پیش‌بینی و جلوگیری از عوارض در طول عمل جراحی کمک کنند.

4. مراحل مقدماتی

برخی از بیماران قبل از اینکه بتوانند ایمپلنت دندانی دریافت کنند، نیاز به انجام اقدامات اضافی دارند. به عنوان مثال، استخوان فک اغلب افراد می‌تواند در طول زمان به دلیل از دست دادن دندان خراب شود.

اگر استخوان فک شما برای حمایت از ایمپلنت خیلی ضعیف است، ممکن است برای تقویت استخوان به لیفت سینوس یا پیوند استخوان نیاز داشته باشید. این روش‌ها برای اطمینان از موفقیت درمان ایمپلنت بسیار مهم هستند، اما هزینه نهایی شما را بسیار افزایش می‌دهند.

همچنین بخوانید: جراحی سینوس برای کاشت ایمپلنت دندان

5. ماده استفاده شده برای ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندانی از یک ماده زیست سازگار ساخته شده‌اند که می‌تواند بدون مشکل مستقیماً با استخوان فک ادغام شود. تیتانیوم، فلزی با مقاومت بالا، رایج‌ترین ماده‌ای است که برای کاشت دندان آسیاب استفاده می‌شود.

برخی از دندانپزشکان از زیرکونیوم به عنوان جایگزین استفاده می‌کنند، زیرا رنگ سفید آن شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی دارند. زیرکونیوم قیمت بیشتری نسبت به تیتانیوم دارد.

ایمپلنت دندانهای عقب، بهترین گزینه برای ترمیم دندان

ایمپلنت دندان های آسیاب بهترین گزینه برای ترمیم دندان‌های از دست رفته هستند، زیرا عملکرد و ظاهر آن‌ها درست مانند دندان‌های طبیعی شماست. آنها یک دندان طبیعی و کاربردی را فراهم می‌کنند. با جایگزینی دندان‌های آسیاب عقب از دست رفته، اطمینان حاصل می‌شود که دندان‌های باقیمانده شما برای جبران شکاف به وجود آمده حرکت نمی‌کنند.

بهترین راه برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند برای دهان شما مناسب باشد، مشورت با متخصص ایمپلنت دندان است.

ممکن است بتوانید دندان آسیاب از دست رفته عقب را با ایمپلنت دندان ترمیم کنید و در صورت بروز مشکل از دست دادن استخوان، پیوند استخوان می‌تواند به شما برای دسترسی به این درمان کمک کند. می‌توانید با دندانپزشک ما مشورت کنید تا درباره گزینه‌های درمانی خود برای جبران دندان از دست رفته کمک بگیرید.

ترنج زیباترین لبخند را به شما هدیه می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمپلنت دندان آسیاب

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.