داروعفونت دندان و دندان درد

دهان از اندام‌های مهم در بدن به شمار می‌رود که با توجه به نقش‌های متعددی که ایفا می‌کند اعم از تأثیر در تغذیه و غذا خوردن و تنفس و نقش‌های جانبی دیگر نیز مثل تنظیم فشار در گوش این اثر‌گذاری هرچه بیشتر به چشم می‌خورد.

آسیب یا دردی در دهان نیز بسیار مهم و هشدار‌دهنده است چرا که از بسیاری از نقش‌ها باز می‌ماند و در انجام چند کار و وظیفه پشت سر هم مشکل ایجاد می‌شود.

عفونت دندان یکی از این درد‌ها است که در ناحیه دهان به وجود می‌آید که در ادامه به طور مفصل و کامل به دارو عفونت دندان و عوامل و راه‌های آن و چگونگی درمان عفونت دندان و … می‌پردازیم.

همچنین می‌توانید این فایل صوتی که دکتر سهراب آصفی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های دهان، فک و صورت درباره داروهایی که برای تسکین درد دندان استفاده می‌شود را گوش دهید.

چه داروهایی برای دندان درد می‌توان استفاده کرد؟

فهرست مطالب

عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان در واقع نتیجه دندان درد است. در صورتی که مشکلی در دندان باشد و توجهی به آن نشود ممکن است در ادامه باعث عفونت در آن ناحیه شود و این تنها به عفونت و درد در دندان ختم نمی‌شود و ممکن است عفونت به سایر نقاط بدن نیز نفوذ کند و به آسیب‌های جدی‌تری منجر شود.

اگر دندانی پوسیده شکسته یا آسیب دیده باشد باید هرچه سریع‌تر در فرصتی مناسب به درمان آن اقدام شود در غیر این صورت به آسیب‌ها در لثه و عفونت آن می‌انجامد.

ولی در حالت کلی عفونت دندانی ناشی از عفونت باکتریایی است که باکتری‌ها به قسمت‌های نرم داخل دندان یا لثه نفوذ می‌کنند که آسیب‌پذیری بالا‌تری دارد و در ادامه با افزایش آسیب‌ها باکتری‌ها به ریشه دندان و کانال‌ها راه پیدا می‌کنند و در ادامه باعث درد بسیار زیاد منجر خواهد شد.

در نتیجه با دارو دندان درد به رفع آن بپردازید.

عفونت دندان به طور عمده نتیجه عدم رعایت نکات بهداشتی و درمان پوسیدگی دندان می باشد.

عفونت دندان یا آبسه، کیست پر از چرکی است که در اطراف ریشه دندان عفونی تشکیل می شود و همه افراد از کودکان تا سالمندان می توانند به عفونت دندان مبتلا شوند.

اگر شما نیز دندانی دارید که درد آن بهتر نمی شود و به طور مداوم است به احتمال زیاد به عفونت دندان مبتلا شده اید و نیاز به درمان دندانپزشک یا متخصص ریشه دندان دارید برای اطلاعات بیشتر و مشاوره از بهترین متخصصین ریشه دندان با کلینیک دندانپزشکی ترنج تماس بگیرید.

مهم ‌ترین عوامل ایجاد‌ کننده عفونت دندان چیست؟

عفونت دندانی یکی از آسیب‌های دندانی است که ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی به وجود می‌آید و حتی گاهاً ممکن است مجموعه‌ای از عوامل در به وجود آمدن آن مؤثر باشند.

برای تسکین باید از دارو عفونت دندان و موارد گیاهی و یا خانگی نیز می‌توان استفاده نمود.

شایع‌ترین عواملی که عفونت یا تورم دندانی را به دنبال دارند:

1- عدم توجه به بهداشت دندان ‌ها

مسواک زدن مرتب و استفاده صحیح و به موقع از نخ دندان خود یکی از فاکتور‌های مهم برای حفظ سلامت دندان‌ها و به دنبال آن افزایش سن سلامت دندان‌ها است.

بدیهی است با استفاده نکردن از مسواک یا نخ دندان نه تنها به یک یا چند دندان کنار هم آسیب نمی‌رسد، بلکه آسیب به لثه‌ها و… نیز می‌رسد.

2- مصرف زیاد کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات انواع مختلفی دارد و به دلیل اینکه اصلی‌ترین و اولین منبع تأمین انرژی برای بدن به شمار می‌رود معمولاً افراد تمایل زیادی برای استفاده از آن دارند ولی در مقابل مضراتی هم دارد که همین قابلیت چسبندگی بالا آن به دندان و مخصوصاً به شیاری‌ها و فضا‌های خالی و کوچک بین دو دندان، احتمال بروز پوسیدگی را بسیار افرایش می‌دهد و به دنبال آن استعداد عفونت نیز افزایش می‌یابد.

3- وجود بیماری ‌های زمینه‌ ای یا مرتبط در فرد

سلول‌های ایمنی اختصاصی و عمومی بدن اصلی‌ترین راه دفاعی بدن در برابر باکتری‌ها می‌باشند که وجود هرگونه نقص در سیستم عصبی در نهایت احتمال بروز عفونت را بالا می‌برد و چون مقدار گلبول‌های سفید از یک حد خاص و نرمالی پایین‌تر هست مدت زمان مورد نیاز برای درمان هم بالاتر می‌رود و حتی گاهاً با بروز یا عفونت یا ورم ساده، عفونت به مراحل حساس و حیاتی کشیده شود.

راه ‌های درمانی و دارو عفونت دندان

راه‌های درمانی عفونت دندان بسیار متنوع است و می‌توان برای اساس‌های مختلفی یک طبقه‌بندی نسبی انجام داد.

در ادامه تقسیم‌بندی راه‌های درمانی و دارو عفونت دندان بر اساس سن یا وجود شرایط خاص در بیمار انجام می‌شود.

نکته مهم این است که درمان افراد در رده سنی خاص با اینکه از روش‌های کلی پیروی می‌کند ولی باید این را به یاد داشته باشید که انتخاب دارو دندان درد برای آن‌ها باید با حساسیت بیشتر و توجه به عوامل دیگر و در نظر گرفتن شرایط به طور کامل انجام شود.

عفونت دندان در کودکان

آبسه یا عفونت دندانی در کودکان به دلایل متنوعی ممکن است ظاهر شود و حتی گاهاً ممکن است به دلایل ناشناخته و غیر معمولی توده و کیسه حاوی مواد چرکی و عفونت در دهان کودک ظاهر شود و با توجه به آستانه درد و تحمل نسبتاً پایین کودکان اقدامات درمانی از جمله داروی ضد عفونت باید هرچه سریع‌تر انجام شود.

با توجه به اینکه ممکن است آبسه خود در کودکان زیاد خطرناک نباشد و این خود علامت و نشانه‌ای برای بیماری‌های دیگر مثل کم بودن تعداد گلبول‌های سفید که در برخی بیماری‌های خود ایمنی یا به هم خوردن تعادل در هم ایستایی هورمون‌ها رخ می‌دهد.

در صورت عدم توجه به آبسه کودکان و حتی تأخیر چند روزه در اقدام به درمان آن ممکن است خطرات دیگری به دنبال داشته باشد:

 1. سرایت عفونت از فک بالا به بینی و حتی چشم‌ها و ایجاد درد در آن نواحی و ایجاد درد یا عفونت در گلو و دستگاه تنفس که به دردناک شدن بلع و حتی نفس کشیدن منجر می‌شود
 2. سلامت دندان‌های شیری و دائمی در کنار هم به مشکل می‌خورد و گاهاً آبسه یک دندان شیری تأثیرات جبران ناپذیری روی یک دندان دائمی می‌گذارد.
 3. شکل و فرم بد کلی دندان‌ها چرا که ممکن لثه نیز دچار آسیب شود و حتی بافت لثه آسیب ببیند که در این صورت رشد دندان‌های دائمی جدید در مکان و آناتومی مناسب خود به صورت منظم کمی دور از انتظار می‌شود.

درمان آبسه دندان کودکان

روش‌های رایج و مرسومی که برای درمان عفونت دندان وجود دارد و می‌توان برای درمان یا تکنسین بخش برای مدت کوتاهی از آن‌ها استفاده کرد.

مثلاً استفاده از آب نمک که به کشتن باکتری‌ها و عفونت‌های موجود در دهان کمک می‌کند و به پاکیزه نگه داشتن هرچه بیشتر دهان کمک می‌کند.

همچنین استفاده از کمپرس یخ نیز توصیه می‌شود که به عنوان دارو دندان درد نیز به شمار می‌رود.

کمپرس یخ در واقع به دلیل انتقال سریع و یک ‌باره سرما از تورم و دردی که در ناحیه عفونت یا آبسه هست کم‌تر می‌کند، در واقع چند ساعتی زمان به اضافه می‌کند تا هرچه سریع‌تر به پزشک برسند.

همچنین کاهش درد باعث می‌شود که دندان و ناحیه لثه برای انجام درمان‌ها آماده شوند.

همچنین شست و شوی منظم و استفاده از انواع دهان ‌شویه‌های مخصوص کودکان نیز توصیه می‌شود که این نیز مثل محلول آب و نمک به پاکیزه شدن محیط دهان کمک می‌کند.

قرص و آنتی بیوتیک ‌ها برای کودکان

با مراجعه به دندان پزشک معالج، با بررسی شرایط دندان و عفونت دندانی ایجاد شده دندان پزشک متخصص می‌تواند از روش درمانی متنوعی نظیر آنتی بیوتیک برای عفونت لثه و یا دهان و دندان استفاده کند.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

معمولاً بعد از بررسی‌های اولیه‌ای که از شرایط دهان و دندان‌ها صورت می‌پذیرد دندان پزشک متخصص کودکان اقدام به تجویز دارو دندان درد از جمله آنتی بیوتیک‌ها می‌کند که این آنتی بیوتیک‌ها بیشتر اقدام به کم کردن تورم و درد در ناحیه متورم شده و کیست عفونی می‌کنند.

ولی درمانی قطعی و دائمی نیست چرا که بایستی منشأ و عامل به وجود آورده نیز حذف شود تا درمان به طور کامل شکل گیرد و در دراز مدت دوباره مشکلی پیش نیاید.

شربت آنتی بیوتیک کودکان

اغلب کودکان مراجعه ‌کننده به مطب دندان ‌پزشکان با مشکل عفونت دندانی سن کمی دارند و پزشک برای راحتی استفاده دارو‌ها، به طور معمول شربت را برای کودک تجویز می‌کند.

چون سهولت مصرف بیشتری نسبت به قرص‌ها دارد.

در حالت کلی برای کودکان زیر 8 سال نصف یا یک سوم دارو‌های تجویز شده برای یک فرد بزرگسال تجویز می‌شود با توجه به وزن و سن کودک و میزان عفونت دندانی او این نسبت تعیین می‌شود.

علاوه بر این تا حد امکان از شربت یا سوسپانسون خوراکی برای کودکان استفاده می‌شود.

آموکسی کلاو برای دندان درد

آموکسی کلاو یک انتخاب مطلوب و معمولاً همیشگی برای درمان عفونت و دارو دندان درد به شمار می‌رود که خود شامل انواع گوناگونی از اموکسی‌ها از جمله آموکسی سیلین است.

در مرحله اول و مراجعه برای بررسی وضعیت عفونت دندانی به طور معمول دندان پزشک معالج آنتی بیوتیکی از خانواده اموکسی‌ها تجویز می‌کند، البته دارو‌های آنتی بیوتیک دیگری نیز تجویز می‌شود.

می‌توان گفت علت محبوبیت یا همه ‌گیری آموکسی سیلین در بین دندان پزشکان معالج این است که، این دارو به اشکال متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است برای مثال قرص‌هایی در اندازه‌ها و دز‌های متنوع به شکل شربت که این امکان را برای دندان پزشک معالج فراهم می‌کند که از آن برای مراحل درمانی ابتدایی کودکان و حتی نوزادان استفاده کند.

میزان و دوره مصرفی این انتی بیوتیک کاملاً به نظر مستقیم دندان پزشک معالج که از بررسی و ویزیت اولیه حاصل شده، بستگی داشته و به طور معمول هر 8 یا 6 ساعت یک‌بار از آن استفاده می‌کند.

این دارو علاوه بر اینکه کاربرد‌های زیادی در درمان مراحل اولیه عفونت دندانی دارد گاهاً ممکن است خود مشکلاتی را به همراه داشته باشد و فردی به خود اموکسی سیلین حساسیت داشته باشد که در این صورت اقدام به تغییر هرچه سریع‌تر آنتی بیوتیک می‌شود.

همچنین ممکن است عوارضی برای کودکان و نوزادان داشته باشد مثل: تهوع و استفراغ و اسهال و همچنین زردی در پوست و خشکی دهان را نیز به همراه داشته باشد.

آمپول سفتریاکسون برای عفونت دندان

سفتریاکسون نیز یکی از داروهایی است که ممکن است در مراحل درمانی جزو دارو عفونت دندان تجویز شود.

نحوه عملکرد این دارو به این صورت است که بر دیواره باکتری اثر می‌گذارد و با گسستگی که در آن ایجاد می‌کند برای درمان انواع عفونت‌های باکتریایی در نواحی مختلف بدن به کار می‌رود.

نحوه تزریق این آمپول به صورت وریدی یا عضلانی یکبار در روز است یا تقسیم کردن مقدار تجویز شده و تجویز آن در دو نوبت به بیمار نیز توصیه می‌شود.

سفتریاکسون نیز همچون اموکسی سیلین ممکن است عوارض جانبی نیز به دنبال داشته باشد مثل: تهوع و استفراغ و اسهال و همچنین زردی در پوست و خشکی دهان.

همان طور که اشاره شد سفریاکسون و آموکسی سیلین از آنتی بیوتیک‌های رایج و پرکاربرد در زمینه درمان عفونت‌های درمانی می‌باشند و با توجه به تجویز پزشک از آن‌ها استفاده می‌شود ولی با توجه به تحقیقات انجام گرفته و مقالات موجود که از آزمایشات روی کودکان با سن زیر 6 سال صورت گرفته، هر دو اثر مطلوب و یکسانی در درمان و بهبود دارند.

ولی آموکسی سیلین، دارو عفونت دندان مؤثر و مناسب‌تری به شمار می‌رود.

درمان عفونت ریشه دندان در خانه

عفونت دندانی ممکن است به صورت ناگهانی و بدون وجود علایم قبلی شروع شود.

مثلاً روزی از خواب بیدار شوید و متوجه تورم در قسمتی از صورت خود و به دنبال آن تورمی دردناک در قسمتی از لثه شوید.

با توجه به سرعت و شیوه زندگی شهری همواره وقت کافی برای مراجعه به دندان پزشک معالج وجود ندارد و گاهاً به دلیل عوارضی که دارو‌های شیمیایی دارند برخی افراد ترجیح می‌دهند که از روش‌های خانگی و دارو‌ عفونت دندان استفاده کنند.

برای درمان عفونت دندانی نیز چندین روش کاربردی وجود دارد که به آسانی قابل انجام است و گاهاً تأثیرات یکسانی همچون دارو‌های آنتی بیوتیک برای عفونت لثه یا دندان دارند.

در ادامه به بررسی چند دارو طب سنتی که قابل تهیه در خانه می‌باشند می‌پردازیم.

زنجبیل و عسل و دارچین

هر کدام از این موارد خود موادی بسیار مفید و پرکاربرد هستند که ترکیب پودری زنجبیل و دارچین با عسل خمیری تولید می‌شود که برای تسکین ورم و درمان عفونت دندان به کار می‌رود و با گذاشتن این خمیر به مدت ۲۰ دقیقه روی قسمت متورم، به سرعت درد تسکین می‌یابد همچنین ورم کمتر از قبل می‌شود و از میزان عفونی و چرکی بودن ورم نیز کاسته می‌شود.

ژل الوئه ورا

کاربردی بودن ژل آلوئه ورا را همه ما شنیده‌ایم و حتی با استفاده کردن از آن پی به خاصیت عجیب و فوق‌العاده آن برده‌ایم. ژل آلوئه ورا برای داشتن پوست جوان و شاداب بر کسی پوشیده نیست. اما این خاصیت‌ها تنها به اینجا ختم نمی‌شوند و آلوئه ورا برای دهان و دندان‌ها نیز بسیار کاربردی است و به عنوان یک خمیر دندان با خواص ضد التهاب و ضد پوسیدگی عمل کند.

در نتیجه همین عوامل برای تسکین درد و درمان عفونت دندان در ورم‌های چرکی نیز بسیار کاربرد دارد و می‌تواند انواع باکتری‌های موجود در دهان را از بین ببرد و نه تنها در زمان بروز عفونت بلکه در هر زمانی به عنوان پاکسازی‌ کننده و خمیر دندان می‌تواند به کار رود و حتی برخی دندان ‌پزشکان معتقدند با توجه به خواص ژل آلوئه ورا از بسیاری جهات بهتر از خمیر دندان‌های موجود در بازار عمل می‌کنند.

داروی پرخاصیت و گیاهی آویشن

آویشن به عنوان دارو گیاهی به طور معمول به صورت ترکیب با سایر گیاهان دیده می‌شود و در بسیاری از دارو‌های گیاهی نامی از آویشن به گوش می‌خورد و ترکیب آن با نعناع خاصیت آنتی باکتریال بسیاری دارد.

ولی این تنها به اینجا ختم نمی‌شود و آویشن خود به تنهایی می‌تواند برای درمان عفونت‌های چرکی در دهان و لثه‌ها به کار رود و با توجه به خواص ضد قارچی و ضد عفونی که دارد می‌تواند به سرعت درد را تسکین ببخشد و شما را از احساس درد آرام نماید.

آویشن جزو درمان گیاهی عفونت دندان به شمار می‌رود.

گیاه دارویی پونه

پونه با توجه به این که آنتی اکسیدانی بسیار قوی است برای درمان و تسکین عفونت‌های چرکی دندان می‌تواند از دو نظر مفید عمل کند از یک سمت که آنتی اکسیدان بودن آن باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود و به دنبال آن فعالیت و تعداد سلول‌های دفاعی افزایش می‌یابد.

علاوه بر این این دارو دندان درد گیاهی به علت داشتن خاصیت ضد باکتریایی، باعث پاکسازی دهان و کم کردن ورم عفونت نیز می‌شود.

فلفل قرمز

فلفل قرمز را برای یک بار هم که شده همه ما استفاده کرده‌ایم.

فلفل خواص بسیاری دارد و با توجه به رنگ‌های متفاوتی از فلفل که هست خواص از هم تمایز می‌یابند.

فلفل قرمز با دارا بودن رنگ دانه‌های قرمز خواص آنتی اکسیدانی و تسکین‌دهنده دارد و همچون پونه از دو نظر سبب کاهش عفونت و درد می‌شود هم به تقویت بدن و سیستم ایمنی بدن می‌پردازد و همزمان خود به پاکسازی و کاهش باکتری‌های موجود می‌پردازد.

برای استفاده از خواص شگفت فلفل قرمز به عنوان تسکین‌ دهنده عفونت دندانی باید مقداری از آن را با آب گرم مخلوط کرد و خمیر حاصله را به استفاده از دستمال یا پنبه روی دندان قرار داد که با کمی درد در ابتدا همراه است ولی به سرعت درد را کاهش و به حد صفر می‌رساند.

زرد چوبه، یک آنتی بیوتیک گیاهی

زرد چوبه یک انتی بیوتیک دندان از نوع قوی در بین گیاهان دارویی است که نه تنها به عنوان دارو عفونت دندان چرکی کاربرد دارد؛ بلکه برای درمان و عفونت در تمام نقاط بدن بسیار مفید و کاربردی است.

روش استفاده از زرد چوبه برای درمان و تسکین عفونت در دندان به این گونه است می‌باشد که مقدار از پودر زردچوبه را آب گرم مخلوط کرده و خمیری که حاصل می‌شود را به طور مستقیم روی دندان مورد نظر قرار داده و بعد از 20 دقیقه به طور واضح متوجه کاهش درد و کاهش ورم خواهید شد.

کمپرس سرد

یخ برای کاهش تورم و کم شدن درد در ناحیه متورم بسیار کاربردی است و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

با قرار دادن مقداری یخ در حوله یا بسته و قرار دادن آن از قسمت خارج و روی پوست روی سمتی که تورم چرکی دندانی وجود دارد، باعث کاهش عفونت و به عنوان دارو دندان درد به شمار می‌شود.

همچنین سرما برای زندگی و تولید مثل باکتری‌ها مناسب نیست و باعث کاهش تعداد باکتری‌ها نیز می‌شود.

درمان خانگی آبسه دندان کودکان

این روش‌های نام برده درمان گیاهی آبسه دندان کودکان بسیار سریع عمل می‌کنند و در عرض یک یا دو دقیقه درد را به شدت کاهش می‌دهند. ولی برگشت درد نیز سریع‌تر از روش‌های قبلی است و برای همین نیاز است چندین بار در روز برای تسکین این روش‌ها را انجام داد.

 1. غرغره کردن عصاره گل رز
 2. غرغره کردن مخلوط آب لیمو و آب ولرم
 3. غرغره کردن آب نمک ولرم
 4. قرار دادن نمک روی دندان
 5. قرار دادن مخلوط عسل و سرکه روی دندان
 6. قرار دادن مخلوط سیر و ماش و عسل روی دندان

درمان عفونت دندان در دوران بارداری

دوران بارداری زمان بسیار مهمی است که میزان مراقبت از مادر به مراتب باید بیشتر از زمان‌های دیگر باشد.

چرا که سلامت نوزاد به طور مستقیم وابسته به سلامت مادر است و حتی ساده‌ترین مواد هم ممکن است سلامت جنین را تحت و شعاع قرار دهد.

پس بیشتر از هر زمان دیگر مراقبت باید چندین برابر شود.

در این دوران توجه به فعالیت‌ها و خواب و تغذیه مادر بسیار مهم است و فرد باردار نباید انواع دارو حتی دارو دندان درد را بدون مشورت پزشک خود استفاده کند.

در این دوران برای مراجعه به دندان پزشک و انجام خدمات دندان پزشکی نیز باید وسواس به خرج داد چرا که ممکن است در مراحل رشد و نمو جنین تأثیر سوء بگذارد.


حال اگر مادر باردار در این دوران دچار عفونت دندانی شود چه باید کرد؟

بهترین روش درمانی برای درمان فوری آبسه دندان مادر باردار چیست؟

چه دارو دندان درد و یا دیگر داروها برای مادر باردار منع مصرف دارند؟

در کدام هفته‌های بارداری می‌توان برای انجام خدمات درمانی به دندان پزشک مراجعه کرد؟

این‌ها هرکدام سؤالات مهمی و نگران‌کننده‌ای هستند که حتماً ذهن هر فرد باردار و خانواده‌اش را به خود مشغول کرده‌اند. در ادامه به بررسی پاسخ این سؤالات می‌پردازیم.

اهمیت درمان عفونت دندان در زمان بارداری

با توجه به اینکه بروز عفونت در دندان ممکن است نشان ‌دهنده و تظاهر بیماری دیگر باشد، باید توجه لازم به آن را در زمان بارداری داشت تا در صورت وجود احتمالی بیماری دیگر به سرعت از آن پیشگیری شود یا اقدام به درمان و استفاده از دارو دندان درد شود.

زمان مراجعه مادر باردار به دندان پزشک نیز بسیار مهم است و به طور معمول پیشنهاد می‌شود سه ماه دوم بارداری تقریباً از 14 هفته تا 26 هفته برای درمان بیماری‌های درمانی و انجام خدمات دندانپزشکی به دندان پزشک مراجعه شود.

در ماه‌های اول چون جنین و قسمت‌های مختلف بدن در حال شکل‌گیری اولیه است، پیشنهاد می‌شود به دندان پزشک مراجعه‌ای نشود تا 3 ماهه اول و تشکیل اولیه جنین بدون مشکل سرانجام یابد.

اگر موقع بارداری دندان درد شدیم چه کار کنیم؟

نکته قابل توجه در مورد مشکلات دندانی و به خصوص به وجود آمدن عفونت دندانی در مادران باردار شایع است و یکی از دلایل مهم آن می‌تواند مربوط به تغییرات هورمونی باشد پس باید درمان عفونت دندان انجام شود.

همچنین تورم در بدن مادر باردار قسمت‌های مختلف موضوعی غیر قابل انکار است و همین تورم در لثه‌ها آسیب‌ پذیری را بیشتر می‌کند.

علاوه بر این بعد از تولد نوزاد و در زمان شیر دهی نیز آسیب به دندان‌ها بسیار شایع است و پوسیدگی زیادی در این دوران رخ می‌دهد.

چرا که مادر در دوران شیردهی از میزان کلسیم بدن خود کاسته می‌شود و در صورتی که توجه کافی به تغذیه مادر در این دوران نباشد، احتمال پوسیدگی در دندان‌ها و به دنبال آن عفونت بسیار افرایش می‌یابد.

همچنین در آینده شانس ابتلای بالایی نسبت به پوکی استخوان خواهند داشت.

اقدام به موقع برای درمان عفونت دندان در دوران بارداری

بیماری و هر گونه تغییر در بدن مادر باردار به طور مستقیم بر روی جنین نیز تأثیر می‌گذارد.

همچنین علاوه بر این، ممکن است برخی مواقع برای جنین خطرناک باشد؛ تا حدی که مجبور به زایمان زودرس شوند.

عفونت نیز از بیماری‌های به حساب می‌آید که اگر توجه کافی به آن نداشته باشند و نسبت به درمان عفونت دندان به موقع اقدام نشود، عوارض زیر را برای جنین و مادر به همراه دارد.

 1. زایمان زود رس قبل از کامل شدن جنین
 2. تولد نوزاد نارس
 3. کمبود وزن نوزاد حین تولد
 4. افزایش مایع کیسه آب
 5. افزایش احتمال مشکل دندانی در کودک

انجام خدمات دندان پزشکی مثل عصب کشی و پر کردن دندان به دلیل اینکه از عفونت جلوگیری می‌کند ضروری است و باید هرچه زود‌تر اقدام شود و با تزریق حداقل داروهای بی‌ حسی و دارو عفونت دندان انجام می‌شود.

ولی انجام کار‌های غیر ضروری همچون جرم‌ گیری بهتر است پس از تولد جنین انجام شود یا کم‌ترین مقدار دارو بی‌حسی موضعی به مادر باردار تزریق شود و مدت زمان کوتاه‌تری در حالت نشسته بماند.

برای درمان درد دندان در بارداری نیز می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد و همه روش‌ها کاربردی هستند.

ولی درمان کلی بسیار بهتر از تسکین است.

چکاپ دندانپزشکی قبل از حاملگی

بهترین کار این است که برای درمان درد دندان در بارداری به پزشک مراجعه شود و معاینه دندان پزشک پیش از بارداری لازم و ضروری است تا در صورت وجود مشکل سریع‌تر رفع شود تا در حین بارداری نیاز نباشد به دندانپزشک مراجعه شود.

چرا که سلامت دهان و دندان مادر باردار تأثیر مستقیمی روی سلامت جنین و حتی سلامت دهان و دندان نوزاد بعد از تولد دارد.

تجویز دارو دندان درد توسط پزشک برای بارداران

برخی دارو دندان درد وجود دارند که منع مصرف برای مادر باردار دارند و در دوران بارداری در ماه‌های خاصی نباید از آن‌ها استفاده کرد بدون مشورت با پزشک استفاده کرد.

ولی اگر سهل انگاری شود در این مرحله بازهم خطرات جبران ناپذیری ممکن است به همراه داشته باشد و باعث ایجاد بیماری‌های لثه‌ای شود و یا حتی مجبور به تولد جنین زود رس شوند.

در زمان بارداری علاوه بر منع مصرف داروها منع استفاده از اشعه ایکس نیز هست به این منظور این خود چالش‌های زیادی برای دندان پزشک معالج به همراه دارد و همچنین باید کمترین مقدار از مواد بی‌حسی موضعی استفاده شود.

علل دندان درد در بارداری

عوامل مختلفی ممکن است باعث دندان درد در بارداری شوند از جمله:

 1. تهوع صبحگاهی در فرد باردار به دلیل ورود اسید معده به دهان که احتمال پوسیدگی و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد.
 2. به هم خوردن تعادل عادی در هورمون‌ها و افزایش پروژسترون احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه‌ای را به علت افزایش التهاب لثه افزایش می‌دهد.
 3. تحلیل مینای دندان در زمان بارداری و در زمان شیردهی به نوزاد بسیار افزایش می‌یابد، به دلیل اینکه مادر برای تأمین نیاز‌های کلسیمی در زمان جنینی و در زمان شیرخوارگی برای تأمین شیر نوزاد میزان کلسیم بدن مادر به شدت کاهش می‌یابد.


در زمان بارداری تغییراتی که در رژیم غذایی مادر رخ می‌دهد، خود می‌تواند یکی از عوامل برای دندان درد یا عفونت دندانی باشد.

برای مثال استفاده بیش از اندازه از قند به دلیل چسبندگی بالا احتمال پوسیدگی و همچنین عفونت دندانی و التهاب در لثه‌ها را افزایش می‌دهد مصرف بیش از حد محصولات لبنی نیز در افزایش احتمال بروز مشکل در لثه‌ها و دندان‌ها را افزایش می‌دهد.

همچنین اگر عفونت زیاد باشد باعث احساس درد در مناطق دیگر بدن خواهید شد و مجبور به استفاده از داروی ضدعفونت خواهید بود.

در زمان بارداری التهاب لثه‌های یکی از عواملی است که مسواک زدن و تمیز کردن درست دندان‌ها را سخت‌تر و دردناک‌تر می‌کند.

به همین منظور باید مسواک زدن بسیار دقیق باشد که نه دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند و نه هنگام مسواک زدن مشکلی برای لثه‌ها به وجود آید.

اگر این عوامل مؤثر نباشد باید از دارو عفونت دندان و یا سایر روش‌ها استفاده کرد.

علائم بیماری ‌های دهان و دندان در بارداری:

 1. با وجود استفاده منظم از نخ دندان و مسواک زدن منظم، بوی نامطبوع دهانی با شما همراه است
 2. جویدن دردناک یا ناراحت ‌کننده است و مشکل در صحبت کردن است
 3. لثه‌ها اغلب ملتهب، متورم و بیش از اندازه حساس هستند؛ تا حدی که حتی ساده‌ترین تماس هم منجر به خونریزی و درد می‌شود.
 4. وجود شکستگی یا ترک غیر قابل تحمل برای فرد

استفاده دهانشویه در دوران بارداری

متخصصین زنان و زایمان توصیه می‌کنند که هنگام شستشوی دندان‌ها در دوران بارداری از فشار زیاد بر روی دندان و لثه خودداری شود و از مسواک‌های بسیار نرم استفاده شود.

درصورتی که مسواک زدن به سمت انتهای دهانتان باعث حالت تهوع می‌شود، در این صورت باید از نخ دندان از دهانشویه استفاده شود به عنوان جایگزین مسواک زدن.

قرص‌های آهن و Buso drops نیز به عنوان ضدالتهاب عمل می‌کند و باعث التیام بافت مخاطی دهان می‌شوند.

ویتامین C به تقویت و ترمیم سلول‌های بدنی کمک کرده و در مرکبات، بروکلی، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و دیگر میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود.

به افراد باردار توصیه می‌شود، حتماً مقداری از این مواد را روزانه را مصرف کنند و مصرف ویتامین‌های گوناگون را از برنامه غذایی خود حذف نکنند.

درمان درد دندان در بارداری

بیشتر دندان پزشکان ریسک کشیدن دندان در حین بارداری را قبول نمی‌کنند به دلیل اینکه در حین بارداری استفاده از مواد بی‌حسی باید حداقل ممکن باشد همچنین امکان استفاده از عکس‌های رادیولوژی برای تشخیص دقیق نیست به دلیل امکان آسیب به نوزاد توسط اشعه ایکس، کشیدن دندان و همچنین تشخیص کانال‌ها و ریشه‌های دندان بسیار کار سختی است.

ولی اگر کشیدن دندان در زمان بارداری کار اجتناب ناپذیر باشد و مجبور به کشیدن دندان به علت پوسیدگی شدید و یا غیر قابل درمان بودن از راه‌های دیگر باشد و درمان‌های دیگر و دارو عفونت دندان پاسخگو نباشند و با حفظ دندان مشکلاتی برای دندان‌های کناری به وجود آید در این نوع موارد برای جلوگیری از بروز آسیب‌های شدید‌تر مجبور به کشیدن دندان می‌شویم عواملی که فرد را مجاب به کشیدن دندان می‌کند:

 1. وجود تورم و التهاب شدید در لثه
 2. خونریزی در لثه‌ها
 3. درد شدید در لثه‌ها به طوری که فرد نتواند صحبت کند
 4. پوسیدگی شدید در دندان‌ها
 5. احتمال خطر برای سایر دندان‌ها

درمان عفونت دندان را زودتر انجام دهید!

این مقاله‌ای که برایتان به طور کامل نوشته‌ایم، برای کمک به شما در جهت بهبود دندان درد و نحوه درمان و استفاده از دارو عفونت دندان است.

پس بر طبق موارد ذکر شده حتماً سعی کنید هر 6 ماه یکبار توسط پزشک معاینه شوید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید. همچنین استفاده از مسکن دندان و سایر روش‌های گیاهی را هرگز فراموش نکنید. در آخر اگر در این زمینه سؤال یا تجربه‌ای دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مینی ایمپلنت دندان

مینی ایمپلنت نیز مانند ایمپلنت در شرق تهران روشی برای جایگزینی دندان های از دست رفته …

4 پاسخ

 1. آموکسی سیلین برای عفونت دندان در هفته 20 بارداری استفاده کنم؟

  1. با سلام و احترام
   در طول سه ماهه دوم بارداری مصرف دارو نسبت به سه ماهه اول و سوم اثرات کمتری برای جنین دارد. ولی همچنان توصیه میشود که قبل از مصرف آنتی بیوتیک علت درد دندان بررسی شود و در صورت عفونت پالپ دندان، به جای مصرف آنتی بیوتیک، درمان ریشه (اندودونتیک) تحت بی حسی موضعی انجام شود تا هم علت دندان درد بر طرف شود و هم از وارد شدن دارو به خون مادر و جنین ممانعت به عمل آید.

   با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما

   دکتر سهراب آصفی
   متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های دهان و فک و صورت

 2. سلام جناب دکتر از توضیحات مفصل تون ممنون هستم

  حدود 2 سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم، چند روزی هست درد عجیبی حس میکنم، دلیلش چی میتونه باشه

 3. سلام آقای دکتر
  آمپول سفازولین برای عفونت دندان خوبه؟

  ضرر نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

جراحی لثه چیست؟

برخی از افراد با رعایت نکردن یک‌سری از نکات بهداشتی به بیماری‌های التهاب لثه و پریودنتیت دچار می‌شوند. در بعضی از موارد این بیماری‌ها نیاز

قیمت جراحی لثه

بیماری‌های مربوط به لثه یکی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از مردم با آن‌ها درگیر هستند. عدم سلامت کامل لثه می‌تواند سلامت دندان‌ها را

باز کردن چت
1
استعلام قیمت و مشاوره رایگان
سلام. در چه زمینه‌ای نیاز به راهنمایی دارید؟