اهمیت دندان های شیری کودک (دندانپزشکی اطفال در تهرانپارس)
فلکه دوم تهرانپارس ، فرجام شرق ، روبروی اداره برق

اهمیت دندان های شیری و انواع دندان شیری

(کلینیک دندانپزشکی ترنج)

دوران کودکی از نظر دندانپزشکان بسیار اهمیت دارد زیرا که در این دوره دندان های شیری رشد می کنند و رویش آن ها از دوران کودکی آغاز می شود.

 

این سوال برای والدین پیش می آید که دندان های شیری کودکی من از چه سنی رشد می کند :

معمولا زمانی که کودک شش ماهه است دندان های شیری در دهان کودک شروع به رشد می کنند رویش بقیه این دندان‌ ها تا پایان دو یا سه سالگی کودک طول می ‌کشد. تعداد دندان ‌های شیری در هر فک 10 عدد و در تمامی دهان 20 عدد است. توجه داشته باشید که جویدن مواد غذایی تا سن شش سالگی بر عهده  دندان‌ های شیری است. در این سن دندان‌ های دائمی شروع به روئیدن می کنند، و به مروز زمان جانشین آن ها می‌ گردند. به شکلی که در سنین 12 تا 13 سالگی دیگر اثری از دندان ‌های شیری نمی‌ ماند و تمامی دندان ها دائمی می باشد.

تقسیم‌ بندی دندان ‌های شیری به چه صورت می باشد :

دندان های شیری به سه قسمت تقسیم می شوند که عبارت اند از :
  • دندان ‌های پیشین شیری  :

دندان های پیشین شیری  در جلوی دهان کودک قرار دارند و تعداد آن ها در هر فک چهار تا است. (در هر سمت 2 دندان)

دندان های پیشین شیری اولین دندان هایی هستند که در دهان کودک رشد می کنند

 

  •  دندان ‌های نیش شیری :

دندان های نیش شیری در دهان بعد از دندان‌ های پیشین قرار می گیرند، تعداد آن ها در هر فک 2 تا است (در هر سمت یک دندان)

دندان های نیش شیری معمولا وقتی که کودک 19 تا 20 ماهه است در دهانه ظاهر می ‌شود.

 

  • دندان ‌های آسیای بزرگ شیری :

دندان های آسیای بزرگ شیری در عقب دهان و بعد از دندان‌ های نیش شیری قرار دارند و تعداد آن ها در هر فک چهارتا است (در هر سمت 2 دندان)

 

دندان های شیری چه وظیفه ای دارند :

غذا که برای رشد و تکامل کودک لارم است و همچنین حفظ فضای لازم برای رویش دندان های دائمی از وظایف مهم دندان های شیری است. اگر که دندان‌ های شیری نتوانند این وظیفه را به خوبی انجام دهند، رویش دندان‌ های دائمی زیرین دچار اشکال می ‌شود. یا به عبارت دیگر می توان گفت که  رویش صحیح دندان های دائمی ارتباطی نزدیک به وجود دندان های شیری تا سنی خاص در دهان دارد به شکلی که هرگاه دندان‌ های شیری زودتر از زمان طبیعی کشیده شوند، یا آن که بیشتر از مدت لازم در دهان باقی بمانند، ممکن است رویش دندان ‌های دائمی زیرین دچار اشکال شود. از این رو می توان گفت که کودک هنگام تولد معمولا دندانی ندارد اما اینکه پس از مدتی دندان ‌هایی در دهان کودک پیدا می ‌شود به این دلیل است که جوانه‌ های سازنده دندان قبل از تولد در داخل استخوان فک شروع به تشکیل‌ شدن می‌ نمایند. پس از تولد کودک و به مرور زمان این جوانه‌ ها کامل تر می شوند و دندان‌ هایی را به وجود می ‌آورند که به آن ها دندان ‌های شیری می ‌گویند.

 

بهتر است بدانیم در زیر دندان ‌های شیری معمولا جوانه‌ های دیگری نیز وجود دارد که وظیفه آن ها به وجود آوردن دندان ‌های دائمی است و به همین دلیل است که  به (جوانه ‌های دندان‌ های دائمی) موسومند. پس از رویش دندان‌ های شیری، این جوانه‌ ها همچنان به رشد خود ادامه می دهند، ابتدا تاج و بعد از مدتی ریشه دندان‌ های دائمی را در داخل استخوان فک به وجود می ‌آورند. همزمان با تشکیل ریشه، این جوانه‌ ها شروع به حرکت می‌ کنند. جالب است بدانیم که حرکت جوانه دندان ‌های دائمی همراه با از میان رفتن ریشه دندان‌ های شیری است. نکته مهم این است که از بین‌ رفتن ریشه دندان ‌های شیری سبب لق‌ شدن این دندان ‌ها می ‌شود. زمانی که دندان لق شده می‌ افتد، معمولا نوک سفید دندان دائمی را در زیر آن می ‌توان مشاهده کرد. افتادن دندان های شیری را به این نحو حالتی طبیعی است، اما در مواردی که به دلیل پوسیدگی شدید این دندان ها زودتر از زمان خود کشیده شوند، یا هنگامی  که در زمان مقرر لق نشده و هم چنان در جای خود باقی بمانند، اشکالاتی در رویش دندا ن‌های دائمی به وجود خواهند آورد

 

 

عوارض نیفتادن دندان‌ های شیری در زمان مناسب :

اگر دندان های شیری در زمان خود نیفتند ممکن است باعث کج یا دیر روئیدن و حتی در مواردی نروئیدن دندان های دائمی زیرین گردند. در این گونه مواقع بهتر است کودک را نزد دندانپزشک ببرید

 

عوارض زود از دست رفتن دندان های شیری  :

با از دست رفتن زودرس دندان های شیری، دندان های دائمی مجاور به فضای این دندان حرکت کرده و مسیر رویشی دندان دائمی جایگزین دندان شیری از دست رفته را مسدود می کنند که این امر سبب نهفته شدن دندان دائمی و ایجاد مشکلات ارتودنسی در آینده برای کودک می گردد. بدین جهت توصیه می شود که در صورت از دست رفتن زودرس دندان شیری،فضانگهدار در محل آن قرار داده شود.