Search
Close this search box.

​​درمان ریشه دندان عصب کشی شده

ممکن است بعد از انجام عصب کشی دندان مشکلاتی مانند عفونت یا آبسه دندان برای شما پیش بیاید؛ در این حالت این عفونت و آبسه با علائمی همراه هستند که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، باید در اولین فرصت برای درمان آن‌ها اقدام کنید.

علائم و راه‌های درمان عفونت و آبسه دندان عصب کشی شده مطالبی هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

درمان ریشه دندان عصب کشی شده

اگر در دندانی که عصب کشی شده، بنا به هر دلیلی احساس درد کردید یا در صورت مشاهده تورم (آبسه) در لثه مجاور آن، باید هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کرده و درمان ریشه دندان خود را آغاز کنید.

این درد و علائم می‌تواند دلایل زیادی از جمله عفونت ریشه دندان، آبسه ریشه دندان و… داشته باشد که باید برای برطرف کردن آن‌ها، درمان را زیر نظر پزشک خود شروع کنید تا علاوه بر سلامت دندان عصب کشی شده، سلامت سایر دندان‌های خود را نیز حفظ کنید.

اما به‌طور کلی متخصصان درمان ریشه دندان را با بی‌حس کردن ناحیه‌ مدنظر شروع می‌کنند و سپس دندان را سوراخ می‌کنند. با استفاده از ابزارهای کوچک عصب ریشه را خارج می‌کنند. پاکسازی و شکل‌دهی مناسب برای پر کردن دندان را انجام می‌دهند و در نهایت دندان را پر خواهند کرد.

درمان عفونت ریشه دندان

داشتن درد بعد از عصب کشی دندان به مدت چند روز کاملا  طبیعی است. اما اگر درد آن به مدت طولانی باقی بماند، این درد طبیعی نیست و احتمالا عفونت دندان عصب کشی شده که یک اتفاق بسیار نادر است برای شما پیش آمده؛ که باید سریعا دندانپزشک خود را در جریان بگذارید تا اقدامات درمانی مناسب را زیر نظر دندانپزشک خود آغاز کنید.

اما عفونت دندان عصب کشی شده می‌تواند به دلایل زیر به وجود بیاید:

● دندانپزشک تمامی کانال‌های دندان را پیدا نکند و باکتری در دندان باقی بماند.

● عدم پاکسازی درست و مناسب کانال دندان‌ها

● اگر دندان شما در قسمت ریشه دارای ترک خوردگی باشد و توسط دکتر شناسایی و ترمیم نشود، در این حالت عفونت از طریق ترک‌ها به ریشه منتقل شده و عفونت دندان را به همراه دارد.

اگر به هر دلیلی از دلایل بالا، عفونت دندان را داشتید می‌توانید با دستور پزشک استفاده از داروهای آنتی بیوتیک را آغاز کنید تا عفونت‌های باقی مانده را نیز از بین بروند.
اما در صورت ادامه داشتن درد باید مجدد عصب کشی دندان را انجام دهید. همچنین می‌توانید از جراحی پر اپیکال برای درمان عفونت ریشه دندان عصب کشی شده نیز استفاده کنید.

درمان آبسه ریشه دندان عصب کشی شده

آبسه یا همان عفونت دندان به هرگونه تجمع چرک و عفونت که توسط بافت‌های بدن محصور شده باشد را آبسه می‌گویند.
نکته حائز اهمیت آن است که درمان آبسه دندان‌هایی که ریشه آن‌ها قبلا ترمیم شده است باید هرچه سریع‌تر انجام شود و اگر در درمان آن غفلت کنید، عواقب بدتری را برای شما به همراه دارد. همچنین به وجود آمدن آبسه در دندان نشان دهنده‌ی وضعیت بد و مشکلات در دندان شما است.

درد، بی‌خوابی، تب و… از علائم آبسه دندان عصب کشی شده است که در صورت مشاهده‌ این علائم باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

برای درمان آبسه دندان عصب کشی شده با توجه به شرایط وضعیت دندان، دندانپزشک سعی می‌کند بهترین روش را برای درمان انتخاب کند.

بهترین راه‌حل، درمان مجدد ریشه دندان است و در صورت موفقیت این راهکار آبسه دندان شما از بین خواهد رفت و اگر این روش سازگار نباشد، باید در اولین فرصت دندان عصب کشی عفونی یا آبسه دار را بکشید.

همچنین استفاده از کمپرس‌های آب سرد، آب نمک گرم، استفاده از چای کیسه‌ای و… می‌تواند در بهبود آبسه دندان عصب کشی شده کمک کند.

بعد از درمان آبسه دندان عصب کشی شده، بهتر است بهداشت دهان را بیشتر رعایت کنید و در صورت تجویز پزشک می‌توانید از آنتی بیوتیک‌ها نیز برای از بین بردن کامل عفونت داخل لثه استفاده کنید.

هزینه درمان ریشه دندان عصب کشی شده

هزینه درمان ریشه دندان عصب کشی شده وابسته به شرایط و وضعیت دندان شما و همچنین نوع درمان شما است؛ در صورتی که تصمیم دندانپزشک شما ترمیم ریشه دندان باشد قطعا هزینه بیشتری نسبت به کشیدن دندان عفونی باید پرداخت کنید، همچنین نوع جراحی برای درمان نیز می‌تواند روی هزینه‌ی آن تاثیر گذار باشد.

کلام آخر

اگر بعد از عصب کشی دندان همچنان درد دندان شما ادامه داشت احتمالا دندان شما عفونت دارد یا بنابر هر دلیلی دندان شما آبسه کرده است.

در صورت مشاهده هرگونه علائم، باید به پزشک خود مراجعه کرده و سریعا درمان ریشه دندان عصب کشی شده خود را آغاز کنید تا از بروز مشکلات خطرناک‌تر جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان ریشه دندان عصب کشی شده

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.