پوسیدگی دندان شیری کودکان (کلینیک دندانپزشکی ترنج)
فلکه دوم تهرانپارس ، فرجام شرق ، روبروی اداره برق

علل پوسیدگی زودرس دندان های شیری کودکان

 

(کلینیک دندانپزشکی ترنج)

بسیاری از والدین تصور می کنند قطره آهن و مکمل های مولتی ویتامین علت اصلی پوسیدگی زودرس دندان های کودکان می باشد این در حالی است که این داروها بیشتر رنگ دندان را تغییر می دهند و هیچ تاثیری بر پوسیدگی دندان ندارند. در گذشته برای طعم بهتر و مصرف راحت تر توسط کودکان به آن ها شیرین کننده اضافه می کردند که این شیرین کننده سبب ایجاد پوسیدگی دندان متعاقب مصرف قطره های آهن قدیمی می شد ولی در حال حاضر استفاده از این شیرین کننده ها بسیار محدود شده است.

دلایلی که موجب ایجاد پوسیدگی در دندان های شیری کودک می شوند عبارت اند از :

  • الگوی تغذیه ای نامناسب و زیاده روی در استفاده از نوشیدنی های شیرین از جمله کاربرد مکرر شیشه شیر در طول روز یا به خصوص شب موقع خواب کودک.
  • کاهش جریان بزاق خردسال در حین خواب که در صورت عدم کاربرد مسواک قبل از خواب توسط والدین و همچنین خوردن شیر از سینه مادر یا با شیشه شیر توسط نوزاد پوسیدگی  دندان رخ خواهد داد.
  • عدم معاینه کودک و نداشتن اطلاعات صحیح جهت انجام اقدام پیشگیرانه به منظور جلوگیری از بروز پوسیدگی زودرس دندان.

تذکر : به همین دلیل بهتر است مشاوره جهت اقدامات بهداشتی نوزاد از دوران بارداری شروع شود و اولین ملاقات دندانپزشکی در حدود 6 ماه پس از رویش اولین دندان شیری و نه دیرتر از یک سالگی صورت گیرد. برای کسب اطلاعات و مشاوره بیشتر با کلینیک دندانپزشکی ترنج تماس بگیرید.

  • مصرف مکرر میان وعده های غیر مفید از قبیل تنقلات و شکلات.
  •  مصرف برخی داروها در مادر که از طریق شیر بر روی دندان های کودک تاثیر مخرب بر جای می گذارد.

 

درمان دندان هایی که به پوسیدگی زودرس مبتلا می شوند :

مصرف شیر در طول شب معمولا منجر به تجمع آن بر روی دندان های پیشین فک بالا می شود دندان های نوزادتان را زمان رویش آن ها تا حدود 5/1 سالگی شب ها قبل از خواب با استفاده از یک پارچه تمیز یا گاز استریل یا مسواک های انگشتی تمیز کنید.

در دوره 5/1 تا 3 سالگی دندان های کودک را به کمک مسواک های انگشتی یا دستی، بدون استفاده از خمیر دندان یا با استفاده از خمیر دندان های فاقد فلوراید، شب ها قبل از خواب خوب مسواک بزنید.

اجازه ندهید کودک با شیشه محتوی چیزی غیر از آب در دهانش به خواب برود در صورتی که شیشه کودک حاوی شیر یا مایعات دیگری غیر از آب باشد باید والدین در آغوش خود شیشه را به کودک بدهند و سپس از کودک گرفته شده و به وی آب داده شود.

از شیشه حاوی شیر، به عنوان پستانک جهت آرام کردن و کمک به خوابیدن کودک استفاده نکنید.

آیا دندان های شیری هم روکش می شوند :

در دندان های شیری که به علت پوسیدگی دندان وسیع و چند سطحی نیاز به درمان پالپ (عصب کشی) پیدا می کنند، چون امکان ترمیم خوب و با کیفیت دندان که به مدت طولانی باقی بماند وجود ندارد، بهتر است بعد از انجام درمان پالپ، تاج دندان را با روکش (SS Crown) بازسازی کرد. روکش هایی که به شکل پیش ساخته و فلزی وجود دارند علاوه بر دوام و ماندگاری بالا از شکستن بعدی دندان هم جلوگیری می کنند و نیز چون کاملا روی دندان را می پوشانند در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های دندانی بعدی هم تاثیر دارد.

درمان نشدن به موقع پوسیدگی دندان های شیری چه نتایجی به همراه دارد :

درمان نشدن به موقع پوسیدگی دندان های شیری در کودکان ممکن است درد و ناراحتی برای آن ها را به همراه داشته باشد در موارد حاد منجر به آبسه  دندانی شده که حتی شاید لازم باشد دندان شیری کشیده شود، اگر پوسیدگی دندان شیری باقی بماند یا بر اثر شدت پوسیدگی دندان مجبور به خارج کردن دندان از دهان شویم ممکن است در غذا خوردن کودک مشکل ایجاد کند و در نتیجه کودک دچار سوء تغذیه شود.

از دیگر مشکلات احتمالی متعاقب پوسیده و کشیده شدن دندان های شیری، احتمال حرکت دندان های دائمی مجاور به فضای دندان کشیده شده است که این می تواند سبب مسدود کردن راه دندان دائمی زیرین و نهفتگی (Impaction) آن شود. این موضوع سبب ایجاد مشکلات ارتودنسی پیچیده برای بیمار شده که لزوم استفاده از فضا نگهدار (

از دیگر مشکلات احتمالی متعاقب پوسیده و کشیده شدن دندانهای شیری، احتمال حرکت دندانهای دائمی مجاور به فضای دندان کشیده شده است که این میتواند سبب مسدود کردن راه دندان دائمی زیرین و نهفتگی (Impaction) آن شود. این موضوع سبب ایجاد مشکلات ارتودنسی پیچیده برای بیمار شده که لزوم استفاده از فضا نگهدار (Space maintainer) را جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی دو چندان میکند.