درد دندان عصب کشی شده

درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته

عصب کشی دندان یا درمان ریشه، درمانی است که در داخل دندان انجام می‌شود. در طی این فرآیند، اعصاب، رگ‌های خونی، میکروب‌ها و سموم را می‌توان از دندان خارج کرد. هدف از عصب کشی نجات دندانی است که پالپ آسیب دیده یا مرده دارد.

روند پر کردن و عصب کشی دندان به هیچ وجه آسیبی نخواهد داشت، اما در بعضی مواقع ممکن است فرد کمی درد و ناراحتی احساس کند. اگر درد دندان عصب کشی شده را تجربه می‌کنید، ممکن است از خود بپرسید که آیا باید نگران دندان خود باشید و اینکه چه سطحی از درد طبیعی است.

اکنون در این مقاله به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

به چه دلیل لازم است عصب کشی کنیم؟

در اغلب موارد به دلیل پوسیدگی‌هایی که به داخل دندان نفوذ کرده‌اند، با تماس غذا، آب سرد یا گرم و … حساسیت دندان وجود دارد.

این حساسیت به درد تبدیل می‌شود که حتی پس از توقف محرکی که باعث آن می‌شود، ادامه پیدا می‌کند.

هر چه پوسیدگی بیشتر به پالپ نفوذ کرده باشد، علائمی که بیمار احساس می‌کند شدیدتر می‌شود. زمانی که داخل دندان (پالپ) مرده یا عفونی شده باشد، دندان نیاز به عصب کشی (درمان ریشه) دارد.

دلایل اصلی این اتفاق عبارتند از:

  1. پوسیدگی که به عاج نفوذ کرده و به پالپ حمله کرده و باعث التهاب می‌شود.
  2. شکستگی دندان هنگامی که دندان شکسته می‌شود و در نتیجه پالپ آن نمایان می‌شود. نمایان شدن پالپ دندان در حفره دهان باعث عفونت آن می‌شود و در نتیجه التهاب و درد را در پی خواهد داشت.
  3. آسیب به دندان که منجر به نکروز پالپ می‌شود.
  4. اگر پریودنتیت، بیماری لثه و استخوان اطراف دندان وجود داشته باشد. گاهی بیماران در نوک ریشه دندان دچار آبسه می‌شوند. این آبسه می‌تواند میکروب‌ها را داخل دندان حمل کند و باعث عفونت داخل دندان (پالپ) شود. در این حالت تنها راه درمان عصب کشی است.
  5. دندان‌هایی با پرکردگی‌های قدیمی ممکن است به عصب کشی نیاز داشته باشند. در بعضی موارد، این پرکردگی‌ها روی دندان را محکم نمی‌پوشانند و باعث عفونت می‌شوند.
درد دندان عصب کشی شده

در مورد دندان عقل معمولاً درمان ریشه توصیه نمی‌شود، مگر در مواردی که باید دندان را حفظ کرد؛ در هر صورت باید از دستورات دندانپزشک خود پیروی کنید. ممکن است با درد دندان بعد از پر کردن و عصب کشی مواجه شوید که برای درک بیشتر این موضوع، توضیحات این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

دندان عصب کشی شده درد دارد؟

اگر اخیراً دندان خود را عصب کشی کرده‌اید، کمی درد و ناراحتی هنگام بهبودی طبیعی است. معمولاً این درد بسیار جزئی خواهد بود و این درد و حساسیت با مرور زمان به سرعت بهبود پیدا می‌کند.

در این هنگام برای درمان درد دندان عصب کشی شده می‌توانید با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ناپروکسن درد خود را کاهش دهید. اگر با دارو این درد درمان نشود، می‌تواند دلایل نگران‌کننده‌ای داشته باشد.

علت درد دندان عصب کشی شده

درد بعد از عصب کشی ممکن است به چندین علت اتفاق بیفتد. اگرچه پس از عصب کشی پالپ پر از عصب از دندان شما برداشته می‌شود، اما هنوز اعصاب و بافت‌های حساس دیگری در نزدیکی کانال دندان شما وجود دارد و این اعصاب می‌توانند پس از درمان ریشه شما تحریک شده و متورم یا ملتهب شوند و ناراحتی جزئی ایجاد کنند.

علاوه بر این، در هنگام انجام عمل درمان ریشه، از ابزارهای دندانپزشکی تیز برای عصب کشی کردن دندان استفاده می‌شود؛ ممکن است در حین این درمان، کمی آسیب جزئی به بافت لثه اطراف وارد شود.

با این حال، به طور کلی، شما نیازی به نگرانی ندارید. اگر برای چند روز کمی درد و حساسیت جزئی احساس کردید، این طبیعی است و به مرور زمان با بهبودی قسمت‌های آسیب دیده، این درد محو می‌شود.

درد شدید و طولانی بعد از عصب کشی دندان

درد شدید و طولانی مدت پس از عصب کشی و پر کردن طبیعی نیست و این درد نیاز به پیگیری دارد.

بنابراین، اگر بعد از عصب کشی دندان درد دارد، چه زمانی باید نگران باشید؟

اگر درد شدید و تیز احساس می‌کنید و یا درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته پس از انجام عمل در دندانپزشکی ادامه داشت، باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه و علت درد خود را پیگیری کنید.

اگر فردی بعد از چندین سال عصب کشی دندان با درد دندان مواجه شد، می‌توان به بهداشت ضعیف دهان و یا ترمیم نامناسب دندان شک کنیم.

به تعویق انداختن روند ترمیم و پر کردن دندان، از بین رفتن ماده پرکننده دندان و ایجاد ترک در دندان عصب کشی شده سه علت درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال است.

در مواردی که این علت‌ها شدید باشند می‌توان ترشحات چرک و آبسه دندان، تغییر رنگ دندان و ایجاد فیستول در نزدیکی دندان را مشاهده کرد.

چرا دندان بعد از عصب کشی درد می کند؟

همانطور که گفته شد، تشخیص نیاز به عصب کشی دندان فقط با نگاه کردن به آن ممکن نیست. فقط یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند آن را تشخیص دهد، به همین دلیل بوده که مراجعه منظم به دندانپزشک ضروری است.

با این حال، ممکن است فرد درد دندان بعد از عصب کشی داشته باشد. برخی از مردم تعجب می‌کنند که چرا اگر عصب مرده است، درد را تجربه می‌کنند. با این حال، درد از داخل دندان نیست، بلکه از پایانه‌های عصبی بسیار حساس اطراف خارج دندان به نام غشای پریودنتال است.

اگر درد شدید باشد، می‌تواند به این معنی باشد که شما دچار عوارض و مشکلات جدی بعد از عصب کشی شده‌اید. علت درد دندان عصب کشی شده بعد از چند ماه و یا چند هفته می‌تواند موارد زیر باشد:

وجود عفونت در استخوان

شاید شما یک عصب کشی ریشه کامل انجام داده باشید، اما با درد مواجه شوید. در عصب کشی دندان عفونی تمیز می‌شود، به درستی با مواد مناسب پر شده و بی عیب و نقص روکش می‌شود. علت درد گرفتن دندان عصب کشی شده می‌تواند به خاطر درمان ناقص یا بی کیفیت توسط دندانپزشک باشد.

باکتری‌ها و بقایای عصب مرده یا چرک در حفره پالپ داخل دندان می‌توانند جمع شوند و به غشای پریودنتال فشار وارد کنند که این فشار می‌تواند باعث درد شدید شود.

اگر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است به آبسه تبدیل شود و علائم دیگری از جمله مزه بد و بوی بد دهان، ورم و جوش روی لثه مشاهده شود.

از این جهت، اگر باکتری‌ها هنوز در استخوان اطراف ریشه حضور داشته باشند، ممکن است درد و التهاب در این دندان حس شود.

نشت مواد پرکننده و ورود باکتری به بقایای دندان

این امکان وجود دارد که یک دندان حتی پس از عصب کشی و پر کردن، عفونی شود.

این وضعیت ناامیدکننده زمانی اتفاق می‌افتد که پرکننده نشت می‌کند و به باکتری‌های بزاق شما اجازه می‌دهد تا در اطراف لبه‌های پرکننده فعالیت کنند.

هنگامی که باکتری وارد دندان پر شده می‌شود، می‌تواند در عرض چند روز عفونت ایجاد کند. پس یک علت درد دندان عصب کشی شده می‌تواند عفونی شدن به علت نشت مواد باشد. متخصصان دندان ما از تجربه حرفه‌ای خود برای گرفتن بهترین نتیجه برای سلامت دهان و دندان شما استفاده می‌کنند.

نشت هیپوکلریت سدیم

در طول درمان ریشه دندان، دندانپزشک ریشه‌های دندان را با هیپوکلریت سدیم می‌شوید، محلولی که باکتری‌ها را می‌کشد؛ این محلول بافت‌های عصبی باقی‌مانده را حل می‌کند و تمامی موادی را که در طول فرآیند درمان در دهان جمع‌شده را می‌شوید.

در موارد نادر، مقداری محلول می‌تواند از نوک ریشه به بیرون نشت کند و حتی با وجود بی‌حس بودن ناحیه، باعث درد فوری شود.

پس از شستشوی دندان و پانسمان آن ناحیه، ممکن است لازم باشد چند هفته آنتی بیوتیک و مسکن مصرف کنید تا درد کاهش پیدا کند.

عصب کشی ناقص

دندان‌ها چندین عصب دارند و عصب کشی دندان‌ها کار دشواری است. ممکن است دندانپزشک هنگام عصب کشی کردن قسمتی از عصب را نادیده بگیرد و کمی عصب در داخل دندان بماند و برای باکتری‌ها فرصت مناسبی برای ایجاد عفونت فراهم کند.

اگر درد دندان عصب کشی شده هنگام غذا خوردن دارید و دندان شما به سرما و گرما حساس بود، احتمالا بخشی از عصب در دندان شما باقی مانده است.

اگر باکتری باعث عفونت شود، دندان به فشار حساس می‌شود.

گاهی اوقات، فضای باقی مانده برای باکتری‌ها میکروسکوپی است و تشخیص دادن آن به مهارت و تجربه دندانپزشک بستگی دارد.

برای درد دندان عصب کشی چه باید کرد؟

اگر برای شما سوال است که برای درد دندان عصب کشی چه باید کرد، بهتر است به شدت درد و بازه زمانی ایجاد شدن درد توجه کنید. اگر درد کوتاه مدت بوده و بسیار کم است، ممکن است به علت آسیب‌های جزئی طبیعی هنگام درمان باشد. برای تسکین این درد، مسکن‌های بدون نسخه مثل استامینوفن کارآمد است.

اگر درد شما طولانی و شدید بود بهتر است بدانید که هیچ مشکلی به خودی خود حل نمی‌شود. در این شرایط باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید و تحت درمان مجدد قرار بگیرید.

ممکن است علت درد گرفتن درد عصب کشی شده شما عفونی باشد و با آنتی بیوتیک درمان شود یا ممکن است درمان قبلی شما ناقص باشد و نیاز به عصب کشی مجدد داشته باشید.

ما در ترنج با تیم دندانپزشکی با تجربه و متخصص خود در کنار شما هستیم تا دندان‌هایی سالم و درمانی بی نقص را در اختیار شما قرار دهیم!

4.5/5 - (8 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

فهرست