ژنژیویت ، رابطه دندانپزشکی و بارداری کلینیک دندانپزشکی ترنج
فلکه دوم تهرانپارس ، فرجام شرق ، روبروی اداره برق

آیا می دانید بیماری های دهان و دندان بر روی باروری تاثیر دارد؟ 

(کلینیک دندانپزشکی ترنج)

ممکن است برای برخی از افراد این موضوع که بیماری های دهان و دندان روی باروری خانم هایی که تصمیم به باردار شدن دارند تاثیر می گذارد عجیب به نظر برسد، اما بهتر است بدانید که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌ تواند روی باروری زنان تأثیر بگذارد. از این رو بسیار مهم است که خانم ‌هایی که تصمیم به باردار شدن دارند قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کنند تا از سلامت دهان و دندانشان اطمینان حاصل کنند.

پلاک های دندانی و بیماری ژنژیویت و تاثیر آن بر باروری :

جالب است بدانید که بیماری ژنژیویت یک بیماری دهان و دندانی است که ریشه آن در التهاب لثه است . بیماری ژنژیویت در نتیجه تشکیل پلاک باکتری روی دندان‌ ها‌ ایجاد می‌شود. نکته قابل توجه در بیماری ژنژیویت این است که اگر بیماری ژنژیویت درمان نشود در نهایت می ‌تواند به بیما‌ر‌‌ی‌ های لثه از جمله پیوره که نوعی بیماری جدی لثه است منجر شود. باکتری‌ هایی که در ژنژیویت روی دندان‌ ها ایجاد می ‌شود می ‌تواند وارد جریان خون شود و برای بارداری زنان مشکل ایجاد کند.

اگر به مشکل بیماری ژنژیویت دچار شدم چه کاری انجام دهم؟

زنانی که قصد باردار شدن دارند توجه داشته باشید که باید حتماً ابتدا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما تشخیص می ‌دهد که آیا شما مبتلا به بیماری های لثه هستید یا خیر و به شما کمک می‌کند تا قبل از این ‌که دندان ها تحت تاثیر بارداری قرار بگیرند با یک برنامه درمانی مشکلات لثه را برطرف کنید. همچنین به یاد داشته باشید که در مراجعه به دندانپزشک، باید او را در جریان داروها و ویتامین‌ های مورد استفاده یا اقدامات درمانی که احیانا برای درمان ناباروری انجام داده است قرار دهید.

توصیه کلینیک دندانپزشکی ترنج برای پیشگیری از بیماری ژنژیویت :

برای اینکه بتوانید رشد باکتری ها را در دهان و دندان خود کاهش دهید بهتر است که در روز دوبار مسواک بزنید از نخ دندان استفاده کنید و همچنین استفاده از دهان شویه‌ های حاوی فلوراید و ترکیبات ضد باکتری، داشتن یک رژیم غذایی متعادل از نظر کربوهیدرا‌ت ‌می ‌تواند در کاهش باکتری های دهان و دندان به شما کمک کند.