جلوگیری از پوسیدگی دندان کلینیک دندانپزشکی ترنج
فلکه دوم تهرانپارس ، فرجام شرق ، روبروی اداره برق

چه کارهایی باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان میشود؟ 

(کلینیک دندانپزشکی ترنج)

 

کلینیک دندانپزشکی ترنج : درواقع پوسیدگی دندان های شما می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما مهم ترین عامل پوسیده شدن دندان‌ ها غذایی است که می‌ خورید یا نوشیدنی که می‌ نوشید. توجه داشته باشید که مواد غذایی که برای خوردن یا نوشیدن انتخاب می‌ کنید بر سلامت دندان‌ ها و لثه‌ های شما تاثیر مستقیم می‌ گذارند.

دیگرعوامل پوسیدگی دندان :

  • بهداشت دهانی ضعیف
  • خشکی دهان
  • باکتری و اسیدها
  • تشکیل پلاک

1_ برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید :

طبق تحقیقات انجام شده توصیه می شود که یک رژیم غذایی سالم باید شامل سبزیجات، میوه، غلات کامل، پروتئین‌ های بدون چربی مانند ماهی یا حبوبات و پروتیئن باشد تا به حفظ سلامت دندان‌ های شما کمک کند. خوردن این مواد غذایی می‌ تواند به شما کمک کند که مواد مغذی که برای سلامت دهان و دندان مناسب است را دریافت کنید.

2_برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کلسیم کافی دریافت کنید :

جالب است بدانید که افرادی که در طی روز به اندازه‌ی کافی کلسیم دریافت می‌ کنند، احتمال ابتلا به بیماری‌ های لثه در آن ها کمتر است. همچنین  بزرگسالان بسته به سنشان، باید درطی روز 1000 تا 1300 میلی‌گرم کلسیم دریافت کنند.

شیر و سایر مواد لبنی و غذاهایی مانند لوبیا، بادام و سبزیجات برگدار، سرشار از کلسیم هستند.

 

3_ برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به دهان خود استراحت بدهید :

به یاد داشته باشید که نباید به طور مداوم غذا یا نوشیدنی، بخورید. درواقع دهان شما نیاز به زمان دارد که آنچه می خورید را تجزیه کند. همیشه بین وعده‌ های غذایی و نوشیدن نوشیدنی‌ های خود، حداقل دو ساعت زمان بیندازید تا از این طریق خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهید.

4_برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از خوردن شیرینی‌ها پرهیز کنید :

همانطور که می دانید مواد غذایی شیرین فقط شامل کیک‌ ها، آب نبات‌ ها و بیسکویت‌ ها نمی‌ شود. حتی نوشابه و برخی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، سرشار از قند هستند که مصرف بی رویه این مواد پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

نکته مهم این است که بسیاری از غذاهایی که می‌ خوریم، از شیرینی تا غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی‌ ها تا مواد غذایی که سرشار از اسید هستند، می‌ توانند بر مینای دندان ما اثر بگذارند و باعث کرم خوردگی دندان ها شوند. بنابراین خوردن غذاهای سالم که بر سلامت دهان و دندان تاثیرگذار است، بسیار مهم است.