Search
Close this search box.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که بر روی دندان‌های خود احساس سنگینی کنید یا بدون داشتن پوسیدگی، درد دندان بکشید؟ به طور کلی بزاق دهان، قابلیت رسوب زیادی دارد، ازاین‌رو وقتی با غذا ترکیب می‌شود، می‌تواند در گوشه‌های دندان که به راحتی قابل تمیز شدن نیستند، رسوب کنند و به مرور باعث ایجاد پلاک یا جرم بر روی دندان‌ها شوند. در این زمان معمولا دندان‌های شما زرد و سنگین شده و حتی درد می‌کنند.

برای همین پیشنهاد می‌شود که با کمک روش جرم‌گیری دندان، این رسوبات و جرم‌ها را از روی دندان‌های خود پاک کنید. البته در این روش، دندان‌های شما حساس‌تر می‌شوند. به همین علت باید به دنبال مراقبت‌های جرم‌گیری بعد از دندان باشید تا بتوانید به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کنید.

بعد از جرم گیری دندان چه کنیم؟

جرم‌گیری که مقدار زیادی از پلاک و باکتری‌های موجود بر روی دندان‌ها را از بین می‌برد؛ می‌تواند در چند روز اولیه، عوارضی را در پی داشته باشد. به عنوان مثال تا چند روز پس از جرم‌گیری، احتمالا دندان‌های شما به سرما و گرما حساسیت بیشتری نشان دهند. البته در برخی از افراد خون‌ریزی و ناراحتی لثه نیز دیده می‌شود. به همین علت بهتر است بلافاصله پس از جرم‌گیری دندان، نکات زیر را رعایت کنید.

  1. با توجه به شدت حساسیتی که پس از جرم‌گیری وجود دارد، تا دو ساعت بعد از انجام آن از خوردن خوراکی‌های سرد و گرم دوری کنید.
  2. تا زمانی که احساس می‌کنید اثر داروی بی‌حسی از بین نرفته است، غذا نخورید.
  3. از داروهای مسکن همچون ایبوپروفن، تیلنول یا ادویل با تجویز پزشک‌تان برای کاهش درد و تورم لثه‌ها استفاده کنید.
  4. از مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده تا پایان دوره غافل نشوید.
  5. در صورت مشاهده تورم یا خون‌ریزی زیاد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
  6. در 24 ساعت اول، از محلول آب نمک برای شستشوی دهان و دندان خود استفاده کنید.

نکات بعد از جرم گیری دندان

در بسیاری از اوقات که به افراد پیشنهاد می‌شود، حتما عمل جرم‌گیری دندان را انجام دهند، تحلیل و عقب رفتن لثه‌ها دیده می‌شود.

به طور کلی زمانی که رسوب و پلاک‌ها بر روی دندان انباشته می‌شوند، باعث تحلیل و آسیب زدن به لثه خواهند شد. ازاین‌رو پس از جرم‌گیری، علاوه بر دندان‌ها، لثه‌ها نیز بسیار حساس خواهند بود.

البته به مرور این حساسیت‌ها کاهش خواهد یافت؛ اما بهتر است با توجه به برخی از نکات سلامت دندان‌ها پس از جرم‌گیری را افزایش داد و از رسوب و به وجود آمدن مجدد جرم بر روی دندان‌ها جلوگیری کرد.

همچنین توجه داشته باشید که توجه به این نکات، مانع از احتمال ابتلا به عفونت، پوسیدگی و زرد شدن دندان‌های شما خواهد شد.

تغذیه مناسب بعد از جرم گیری دندان

داشتن تغذیه‌ای سالم و مفید برای حفظ سلامت دندان‌ها ضروری است. به عنوان مثال مواد غذایی که در ترکیبات خود نشاسته یا شکر دارند، برای دندان‌های شما مضر خواهند بود یا خوراکی‌های رنگی مانند نوشابه، چای و قهوه علاوه بر پوسیدگی دندان، رنگ آنها را تغییر می‌دهند.

بااین‌حال مراقبت‌های تغذیه‌ای پس از جرم‌گیری دندان، باید با وسواس بیشتری انجام بگیرند که در ادامه به مهم‌ترین نکات آنها پرداخته شده است.

1. چند ساعت بعد از جرم گیری غذا بخوریم؟

با اینکه برای خوردن خوراکی بعد از جرم‌گیری دندان، هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد؛ اما بهتر است تا پایان بی‌حسی، حدود یکی الی 2 ساعت بعد از جرم‌گیری چیزی نخورید. همچنین بهتر است تا 24 ساعت بعد از جرم‌گیری دندان، در انتخاب مواد غذایی خود نیز دقت کنید.

2. بعد از جرم گیری دندان از خوردن چه غذاهایی دوری کنیم؟

زمانی که دندان‌های خود را جرم‌گیری می‌کنید، جرم‌های زیر لثه نیز از بین می‌روند و به فرد احساس لق‌شدگی دندان می‌دهند. به همین علت توصیه می‌شود تا مدتی پس از جرم‌گیری دندان از غذاهای سفت همچون گوشت، ساندویچ همبرگر یا غذاهای سوخاری مصرف نکنید تا بافت لثه و دندان بتوانند خود را ترمیم کرده و از استحکام لازم بهره‌مند شوند.

بهتر است برای ماندگاری سفیدی دندان‌ها پس از جرم‌گیری دندان، مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رنگی مثل پفک و قهوه را کاهش دهید. البته توصیه می‌شود از مصرف این مواد تا 24 ساعت بعد از جرم‌گیری مطلقا دوری کنید.

همچنین از آنجایی که پس از جرم‌گیری، دندان‌ها حساس می‌شوند؛ باید از مصرف غذاهای اسیدی مانند ترشیجات یا خوراکی‌های شیرین مانند خرما و شیرینی‌جات دوری کنید تا مانع  از حساسیت بیشتر آنها شوید.

البته اگر به دنبال این هستید تا روند جرم‌گیری دندان‌های خود را به حداقل برسانید؛ باید دور برخی از خوراکی‌ها همچون لواشک که خاصیت چسبناکی دارند را خط بکشید. چرا که این مواد به راحتی بر روی دندان‌ها می‌چسبند و می‌توانند باعث ایجاد پلاک و جرم بر روی آنها شوند.

3. بعد از جرم گیری دندان چه غذاهایی بخوریم؟

برای اینکه دندان‌هایی سالم و سفید بعد از جرم‌گیری دندان داشته باشید؛ توصیه می‌شود تا چند روز اول، غذاهای نرم و بدون رنگ همچون پلو میل کنید. همچنین خوردن شیر و ماست به استحکام بیشتر دندان‌های شما نیز کمک خواهد کرد.

البته برای مراقبت بیشتر استفاده از محلول آب نمک توصیه می‌شود که از عفونت لثه جلوگیری خواهد کرد. شما می‌توانید دهان خود را 4 الی 6 بار در روز با آب نمک شستشو دهید و به تمیز نگه داشتن دندان‌های خود کمک کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان پس از جرم گیری

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که بعد از جرم‌گیری دندان، باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ رعایت اصول بهداشتی است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با جرم‌گیری، پلاک و رسوبات دندان‌های انها از بین رفته است و دیگر نیازی به مسواک زدن نیست.

در حالی که اگر به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید؛ سرعت جرم‌گیری و پوسیدگی دندان‌های خود را افزایش خواهید داد. در ادامه به مهم‌ترین نکات بهداشتی که برای حفظ سلامت دندان‌ها به خصوص پس از جرم‌گیری باید رعایت کنید؛ خواهیم پرداخت.

1- مسواک زدن بعد از جرم گیری دندان

به طور کلی مسواک زدن در طول روز باعث می‌شود که دندان‌های خود را از بزاق دهان و غذاهای به جا مانده در لابه‌لای آنها پاک کنید و مانع از ایجاد رسوب و جرم بر روی دندان‌های خود شوید.

البته مسواک زدن زمانی اثربخش خواهد بود که به درستی انجام گیرد. متاسفانه بسیاری از افراد نحوه صحیح مسواک زدن را بلد نیستند و باز هم دچار جرم می‌شوند.

به همین علت توصیه می‌کنیم که حتما درست و با دقت مسواک بزنید. همچنین حتما از نخ دندان قبل از مسواک زدن استفاده کنید. چرا که کشیدن نخ دندان به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی لای دندان‌های خود را تمیز کنید و مانع از پوسیدگی آنها شوید.

البته در چند روز اول پس از جرم‌گیری دندان، به خصوص اولین بار، از مسواک نرم استفاده کنید و آن را با ملایمت بر روی دندان‌های خود بکشید تا به آنها آسیبی وارد نشود.

2- چه نوع خمیر دندانی بعد از جرم گیری مناسب است؟

از دیگر مواردی که باید بعد از جرم‌گیری دندان به آن توجه کنید؛ انتخاب بهترین خمیر دندان است. به عنوان مثال از آنجایی که دندان‌ها پس از جرم‌گیری به شدت حساس می‌شوند؛ بهتر است از خمیردندان‌های ضدحساسیت استفاده کنید.

همچنین خمیردندان‌های سفیدکننده که در ترکیبات خود از ذرات ساینده برخوردار هستند؛ به مرور به دندان‌ها آسیب وارد می‌کنند یا خمیردندان‌هایی که حاوی فلوراید هستند؛ در زمان استفاده بیش از حد باعث به وجود آمدن لکه‌هایی بر سطح دندان‌ها می‌شود.

3- استفاده از دهانشویه مناسب

دهانشویه‌ها با ترکیباتی که دارند، علاوه بر پاکسازی دهان و دندان، میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برند و باعث خوشبو شدن دهان نیز می‌شوند.

البته افرادی که جرم‌گیری دندان انجام می‌دهند، باید با مشورت پزشک دهانشویه مناسب خود را تهیه و از آن استفاده کند. همچنین دهانشویه می‌تواند التهاب و آسیب لثه‌ها را نیز کاهش دهد. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از دهانشویه نامناسب در دفعات زیاد ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد.

4- سیگار کشیدن بعد از جرم گیری دندان

از مهم‌ترین عواملی که سلامت دندان‌ها را تهدید می‌کند باید به سیگار اشاره کرد. به علت داشتن نیکوتین باعث می‌شود که رسوب و پلاک با سرعت بیشتری بر روی دندان‌ها تجمع پیدا کنند و باعث جرم شوند.

همچنین سیگار به مرور باعث بدرنگ شدن دندان‌ها و پوسیدگی آنها می‌شود. ازاین‌رو بهتر است از مصرف آن خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود که پس از جرم‌گیری دندان حداقل تا سه روز از مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی نیز دوری نمایید.

چرا بعد از جرم گیری دندان زرد می شود؟

به طور کلی دندان‌ها می‌توانند بر اثر عوامل مختلفی همچون ژنتیک یا وراثت، مصرف خوراکی‌های رنگی، سیگار کشیدن، افزایش سن، ضعیف شدن و نازک شدن مینای دندان‌ها یا حتی دندان قروچه زرد شوند؛ اما پس از جرم‌گیری، رنگ‌پذیری دندان‌ها بیشتر می‌شود؛ چرا که یک لایه از روی آنها برداشته شده است و حساسیت بیشتری نسبت به قبل دارند.

به همین علت ممکن است تنها با چند بار قهوه خوردن، شاهد لکه‌هایی بر روی سطح دندان‌های خود باشید. ازاین‌رو بهتر است با توجه به نکات مراقبتی پس از جرم‌گیری دندان، سلامت و ظاهر آنها را حفظ کنید و مانع از زرد شدن آنها شوید.

رفع زردی دندان ها بعد از جرم گیری

بسیاری از افراد بر این باورند که جرم‌گیری دندان می‌تواند همچون روش‌های سفید کردن دندان‌ها در تغییر رنگ آنها موثر باشد.

در صورتی که جرم‌گیری تنها جرم و رسوبات دندان‌ها را از بین می‌برد و کمی آنها را سفیدتر و شفاف‌تر خواهد کرد.

حتی ممکن است دندان‌های شما پس از جرم‌گیری به خاطر عدم رعایت درست بهداشت زرد شوند. ازهمین‌رو می‌توانید برای داشتن دندان‌هایی سفید و درخشنده از سایر روش‌های سفید کردن دندان استفاده کنید.

بعد از جرم گیری دندان چه باید کرد؟

جرم‌گیری دندان روشی است که به شما کمک می‌کند تا رسوبات و پلاک‌های جمع شده بر روی دندان‌های خود را از بین ببرید و از پوسیدگی و خراب شدن آنها جلوگیری کنید.

در بسیاری از افراد جرم‌گیری درد دندان‌ها را از بین می‌برد و حتی باعث سفیدتر شدن آنها می‌شود. البته این روش عوارضی همچون حساس شدن دندان‌ها تا مدت زمانی پس از آن را به دنبال دارد که می‌توان با توجه به مراقبت‌های مناسب آنها را کاهش داد و سلامت دندان‌ها را حفظ کرد.

از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به تغذیه مناسب پس از جرم‌گیری، عدم مصرف دخانیات و رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره کرد که از ایجاد پلاک مجدد بر روی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند و باعث افزایش سلامت دندان‌ها می‌شوند.

6 پاسخ

  1. سلام دندون های سفید و سالمی دارم. ولی به دلیل مصرف زیاد قهوه در یک سال اخیر کمی تغییر رنگ داشتم. چون نسبت به ظاهر دندونام حساسیت زیادی دارم میخواستم جرم گیری انجام بدم. ایا کار مناسبی هست؟

  2. ببخشید بعد از چند ساعت از جرم گیری میتوانیم غذا های رنگی و خوراکی مصرف کنیم ؟

  3. سلام وقت بخیر میخواستم ببینم بعد از انجام جرم گیری دندان از روز چندم به بعد میشه به صورت عادی غذا خورد؟

  4. سلام، من به تازگی جرم‌گیری انجام دادم و میخوام بدونم لثه هایی که بعد از جرمگیری کمی عقب رفتن به حالت عادی خود برمی‌گردن یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.