Search
Close this search box.

درمان کجی دندان با کامپوزیت

با لبخند، خوش‌ چهره‌تر می‌شوید، همچنین خندیدن تاثیرات زیادی بر اعتمادبه‌نفس، مغز و سلامت روان داشته و موجب فعال سازی هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی‌ سرتونین و دوپامین می‌گردد. بررسی‌ها اثبات کرده که پیوند قوی‌ای مابین سلامت بدنی و طول عمر و خندیدن وجود دارد؛ مسلما یک لبخند خوش‌منظر نیازمند دندان‌های مرتب و درخشانی است.

در سال‌های اخیر طیف و صنعت زیبایی وسعت یافته و افراد بدنبال راه‌هایی برای جذاب‌تر دیده شدن هستند؛ بدین ترتیب زیبایی و سلامت دهان و دندان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و روش‌هایی مانند کامپوزیت، لمینت، ارتودنسی و … گسترش پیدا کرده است. این روش‌های درمانی برای رفع عیوب مختلف دندان مناسب هستند. طی این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در مورد درمان کجی دندان با کامپوزیت ، توضیح دهیم.

کامپوزیت چیست؟

یکی از متد‌های مرسومی است که امروزه برای زیبایی و بازسازی دندان‌های تغییر رنگ یافته، پوسیده شده و ترک‌خورده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از موادی بهره‌وری می‌شود که اکثرا بر پایه‌ی ماتریکس الیگومر هستند؛ترکیباتی همچون رزین‌ها، کوارتز، برای ترمیم کنندگی، استحکام و مقاومت بوده و استفاده بیشتر از شیشه و سیلیس، سرامیک به منظور درخشندگی و براقیت دندان است؛ به این صورت از قالب‌هایی که آماده‌سازی شده و قابلیت انعطاف‌پذیری دارند استفاده می‌شود؛ کامپوزیت هم از جنبه زیبایی و هم درمانی برای رفع نقایص دندان‌ها کاربرد دارد.

شرایط انجام کامپوزیت برای افراد

توجه به این مضمون مهم است که انجام کامپوزیت دارای یک سری شرایط دندانی و دهانی بوده و از این‌رو برای تمامی افراد مناسب نیست و یک دندانپزشک خبره با معاینه‌ی دقیق این موضوع را تشخیص می‌دهد؛ برای مثال افرادی که دچار موارد زیر هستند، گزینه‌ی خوبی برای کامپوزیت نیستند:

 •   افراد با عادت دندون قروچه، اصطکاک و سایش شدید دندانی
 •   کجی و نامرتبی شدید دندان‌ها
 •   امراض لثه فعال
 •   بی توجهی و پایین بود سطح بهداشت دهان و دندان
 •   برجستگی زیاد دندان‌ها

انتخاب صحیح رنگ کامپوزیت

کامپوزیت‌ها در سایه و رنگ‌های متفاوتی وجود دارند، این انتخاب بسیار حائز اهمیت است چرا‌ که باید بین رنگ کامپوزیت و باقی دندان‌ها و رنگ پوست شخص تطابق وجود داشته باشد؛ دندانپزشک هماهنگی میان این‌ موارد را بررسی کرده به مراجع کمک می‌کند تا نزدیک‌ترین وسازگارترین رنگ را انتخاب کرده و بکار بندد.

گویا بعضی از پژوهش‌ها نشان از این دارد که معمولا زنان در مقایسه با مردان در انتخاب رنگ هماهنگ با دندان‌های خود بهتر عمل می‌کنند و تجربه شخص در انجام این کار عامل مهمی تعبیر نمی‌شود. اگرچه می توان کامپوزیت‌‌های مختلفی را امتحان کرد و آن‌ها را درآورد یا روی دندان گذاشت اما مطلوب است که در این موقعیت از رنگ‌‌های روشن و آرایش و جواهرات استفاده نکنید تا انتصاب رنگ کامپوزیت راحت‌تر انجام شود.

درمان کجی دندان با کامپوزیت

درمان کجی دندان با کامپوزیت

دندان‌های کج علاوه بر بر هم زدن زیبایی ظاهری دندان‌ها، سبب مشکلات فراوانی در دهان می‌شوند. از جمله این مشکلات می‌توان به مشکلات در خوردن و جویدن، فشار اضافی روی دندان‌ها و مشکل در حفظ بهداشت دهان و دندان اشاره کرد. کامپوزیت ونیر قادر است انحراف و کجی اندک و جزئی دندان‌ها را برطرف کند و برای رفع نامرتبی شدید ارتودنسی گزینه‌ی بهتری است.

هزینه کامپوزیت دندان برای دندان های کج نسبت به سایر روش‌های درمانی بسیار مناسب است و این امر سبب می‌شود که درمان کجی دندان با کامپوزیت جز اولین گزینه‌ها محسوب شود.

مزیت‌های کامپوزیت برای دندان‌‌های کج

 • قابلیت ترمیم و بازسازی دارد
 • نسبت به دیگر روش ها تعرفه ارزان‌تری دارد
 • مدت زمان کار در مقایسه با سایر روند‌ها بسیار کوتاه بوده و تمام کار درمان در ۱ الی ۲جلسه به پایان می‌رسد
 • پشتیبانی و حفاظت از ساختار طبیعی دندان
 • شیوه‌ای محافظه‌کارانه و بدون نیاز به تراشیدن دندان برخلاف لمینت
 • دست نخورده باقی ماندن ساختمان دندان
 • اصلاح و ترمیم دندان‌های ترک خورده، شکسته
 • پرکردن شکاف و فاصله‌ی بین دندان‌ها
 • برطرف کردن شکل نامنظم دندان‌ها و ارائه‌ی یک مدل و قالب لبخند زیبا
 • بکار گرفتن سرامیک‌های شیشه‌ای سبب استحکام بالاتر، مقاومت در برابر لغزش و سایش، کاهش اتقباض پلیمریزاسیون، افزایش و بهبود شفافیت می‌شود.

معایب کامپوزیت دندان

 • تغییر رنگ و لکه دار شدن سطح کامپوزیت(بیشتر در افرادی که از مواد غذایی و نوشیدنی حاوی رنگدانه ها استفاده می‌کنند)
 • کامپوزیت در قیاس با لمینت از طول عمر و مقاومت کمتری برخوردار است
 • نیاز به خشک نگه داشتن کامل محل درمان در دهان
 • دائمی نبوده و نیازمند بازسازی است

بها و قیمت کامپوزیت برای دندان‌‌ کج

قیمت این خدمات( درمان کجی دندان با کامپوزیت ) به عوامل گوناگونی وابسته است؛ همانند کیفیت و مرغوب بودن مواد استفاده شده، محل کلینیک، نوع و صورت امکانات و تسهیلات، میزان تخریب دندان و حجم مصرفی مواد اولیه، تعداد دندان‌های قابل درمان، اجرت دندانپزشک، خدمات جانبی و درمان و رفع پوسیدگی ها، مهارت و تکنینک و فن دندانپزشک، برند و نشان مواد کشور سازنده (برند‌های مختلفی برای کامپوزیت دندان موجود است که از بهترین آن‌ها برند‌های آمریکایی، ژاپنی و سارمکو یک مارک سوئیسی و … است.) برای صلاح اندیشی بهترین گزینه با پزشک مربوطه صحبت کنید.

 • هر واحد کامپوزیت‌ سوئيسی بین 1.000.000 تومان تا 1.500.000 تومان است.
 • هر واحد کامپوزیت آمریکایی بین 1.200.000 تومان  الی 2.500.000 تومان می‌باشد.
 • هر واحد کامپوزیت ژاپنی از حدود 800.000 تومان تا 1.000.000 تومان است.
 • حدود بهای این نوع کامپوزیت‌های کره ای ما بین 1.000.000 تومان  تا 1.300.000 تومان می‌باشد.
 • هزینه‌ی هر واحد کامپوزیت آلمانی حول 1.000.000 تومان تا 1.500.000 تومان است.

تضمین برندها برای عدم شکستگی و … بین ۳ تا ۱۲ ماه است.

چگونگی درمان کجی دندان با کامپوزیت

برای درمان کجی دندان با کامپوزیت پزشک متخصص باید در ابتدا مشکلات و آسیب دندان‌ها و لثه نظیر پوسیدگی، التهابات و عفونت‌‌ها را برطرف کرده و بعد به سراغ کامپوزیت آن‌ها برود. در مرحله‌ی بعد دندان‌ها باید از هر گونه میکروب و جرم و آلودگی تمیز شوند، دندانپزشک دندان‌ها را پولیش یا پاکسازی کرده و میان آن‌ها یک مانع قرار داده می‌شود تا از یکدیگر جدا شوند.

اگر هدف از کامپوزیت زیبایی باشد مانند پر‌کردن فواصل دندان‌ها یا روکش آن‌ها نیاز به اصلاحات کم و جزئی است اما اگر دندان دچار پوسیدگی و کجی باشد میزان ترشکاری آن بیشتر می‌شود؛ هر چند تراشیدن دندان‌ها بیشتر در لمینت صورت می‌گیرد تا کامپوزیت، بر ‌این ‌اساس کامپوزیت یک روش کم تهاجمی است.

در ادامه یک ژل اسیدی بصورت سرنگ‌های کوچک که به‌طور معمول شامل ۳۰ تا ۴۰ درصد اسید فسفریک است بر روی دندانی که قرار است درمان شود ریخته شده و بعد از ۱۵ ثانیه به‌طور کامل شستشو می‌شود، ژل اسیدی سطح دندان‌ها را متخلخل و پر‌چگالی کرده و موجب می‌شود تا مواد کامپوزیت بهتر با دندان‌ها پیوند مکانیکی برقرار کنند؛ سپس ماده‌ی کامپوزیت که مایع بوده به وسیله‌ی یک براش یا برس مخصوص روی سطح متخلخل هدف کشیده شده و با تاباندن پرتو نور آبی رنگ (معمولا با طول موج 470 نانومتر) دستگاه لایت کیور به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه باعث فعال سازی کاتالیست‌ها و سفت وسخت شدن این ماده می‌شود.

در چندی از سازوکارهای مدرن ژل اسیدی و ماده‌ی کامپوزیت دندان بطور مستقیم با هم‌مخلوط می‌شوند. (در این وضعیت دیگر نیازی به تراشکاری وشستشوی دندان‌ها نخواهد بود، ماده کامپوزیتی بر روی دندان گذاشته می‌شود پس از یک گذشت مدت زمانی به‌راحتی با ساطع کردن نور ویژه سخت و تنظیم می‌شود.)

در ادامه لایه‌های بعدی کامپوزیت که ضخامتی حدود ۲میلی‌متر دارند روی یکدیگر قرار می‌گیرند و هر لایه مجزا توسط پرتو محکم می‌شود تا به شکل رضایت‌بخش درآیند؛ لایه لایه اضافه کردن کامپوزیت به این دلیل است که نور سفت کننده تنها می‌تواند تا قطر معینی نفوذ کرده و اثر کند و اگر ضخامت لایه زیاد باشد اثرگذاری کمتر شده و ممکن است که مواد ریزش کنند و نرم باقی بمانند. دلیل دیگر اینکه که استعمال رویه‌های کوچک در قیاس با یک رویه‌ی واحد سبب می‌شود تا نشان تجمعی این بدشکلی کمتر شود. درنهایت پولیش و زدایش علت شفافیت دندان‌ها می‌شود.

مراعات و مراقبت‌های بعد از کامپوزیت

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از گذشت یک روز از درمان
 • کنار گذاشتن عادات بدی مثل جویدن ناخن‌ها و مداد و اجسام سخت، شکستن مواد و خوراکی‌های سفت با دندان مانند پسته، گردو و…
 • نوشیدن آب بعد از هر وعده‌ی غذایی تا لکه و تکه های غذا به کامپوزیت نچسبد.
 • عدم دندان قروچه و لغزش دندان‌ها روی هم
 • چکاپ و معاینه مرتب بصورت هر ۶ماهه
 • استفاده نکردن یا استفاده‌ی حداقلی از الکل و دخانیات، نوشیدنی‌های گازدار و خوراکی و نوشیدنی حاوی رنگدانه‌ها و غیر طبیعی مانند سس، قهوه، شکلات، پفک و…
 • مصرف غذاهای نرم مانند آش، سوپ و …

در صورت بروز شکستگی و ترک‌خوردگی و لب پر شدن دندان‌های کامپوزیت به دندانپزشک مربوطه مراجعه کنید.

عارضه و پیامدهای درمان کجی دندان با کامپوزیت

 • مهارت و کاردانی دندانپزشک در ارائه‌ی این خدمات بسیار قابل توجه بوده و ممکن است در صورت عدم تجربه‌ی پزشک و قالب گیری نادرست، شخص بوی نامطبوعی در دهانش احساس کند (پس حتما قبل از آغاز درمان از مقاومت و مواد کامپوزیت و تسلط و فراست دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید).
 • در‌صورت عدم انجام مراقبت‌های لازمه توسط فرد، شکستگی، ترک خوردگی و شکاف دندان‌ها صورت‌پذیر است.
 • کیفیت و وضعیت مواد مصرفی برخی مواقع منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
 • و کامپوزیت ممکن است باعث تورم و التهاب لثه‌ها شود

استحکام کامپوزیت رزینی

دوام و استحکام کامپوزیت با موارد مختلفی در‌ ارتباط است چون خبرگی دندانپزشک و نوع و محل آسیب و…بطور متوسط مقاومت این کامپوزیت حدود ۵ تا ۱۰ سال برآورد می‌شود.

تاریخچه‌ استفاده از درمان کجی دندان با کامپوزیت

بکار‌ بردن کامپوزیت‌های رزینی به دهه‌ی ۱۹۲۰ باز می‌گردد که برای یکی از بازیگران سینمایی مورد استفاده قرار گرفت؛ با پیشرفت ک توسعه‌ی علوم‌ مختلف تا‌کنون دچار تحولات زیادی شده وبهبود یافته‌اند.

اوایل ترمیم کامپوزیت بر پایه‌ی رزین‌ها در دندانپزشکی بخاطر استحکام و مقاومت فشاری ضعیف مستعد شکستگی بود اما به تدریج در دهه های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ کامپوزیت‌های رزینی از فشار کافی در استفاده در دهان برخوردار شدند.

همانطور که گفتیم درمان کجی دندان با کامپوزیت یک روش کم‌تهاجم است و یک لبخند زیبا را برای شما به همراه دارد، لبخندی که از شما شادتر است 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان کجی دندان با کامپوزیت

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.