Search
Close this search box.

خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت

روکش‌های کامپوزیت برای اصلاح شکل لبخند شما طراحی شده‌اند. هر گونه نقص در دندان‌های شما مانند لکه‌ها، ناهماهنگی و ساییدگی طبیعی با کامپوزیت پنهان می‌شود و دندان‌های جذاب و بادوام به شما هدیه خواهد داد. برای ماندگاری طولانی مدت کامپوزیت دندان، مراقبت‌های بعد از آن بسیار مهم است.

هنگامی که کامپوزیت نصب می‌شود، باید تغییرات خاصی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا برای بازه زمانی طولانی‌تری لبخند زیبا داشته باشید. این تغییر در سبک زندگی شامل رعایت بهداشت دهان و دندان، پرهیز از هر گونه عادت بد دندانی و نخوردن هر چیزی که ممکن است باعث فرسایش یا آسیب دیدن روکش‌ها شود، می‌شود.

یکی از جنبه‌های کلیدی یک روتین تامین بهداشت دهانی صحیح، آگاهی از بهترین خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت است. بسیاری از بیماران در مورد بهترین خمیر دندان برای محکم و بادوام ماندن کامپوزیت‌ها سوال می‎‌کنند.

محتوای این مطلب نمایش

چه خمیردندانی برای کامپوزیت خوب است؟

اگر کامپوزیت دارید، یک خمیر دندان ملایم به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها بدون آسیب رساندن به دندان شما کمک می‌کند. بهترین خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت حاوی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی هستند و دندان‌ها را به آرامی با ساییدگی کم تمیز می‌کنند. به گفته متخصصان این زمینه، انتخاب خمیر دندان با RDA پایین (در محدوده 0-70) به حفظ روکش‌های شما کمک می‌کند.

از آنجا که شما یک خمیر دندان غیر ساینده برای روکش‌های خود می‌خواهید، به طور کلی باید از خیردندان با فرمول‌های سفید کننده اجتناب کنید. این محصولات روی دندان‌های طبیعی به عنوان ساینده عمل می‌کنند تا لکه‌ها را پاک کنند، اما این عمل برای روکش کامپوزیت بی فایده است. استفاده از خمیر دندان سفیدکننده ممکن است خراش‌های کوچکی بر روی روکش‌های شما ایجاد کند و درخشندگی روی کامپوزیت را از بین ببرد. لازم نیست نگران تغییر رنگ روکش‌های خود در طول زمان باشید. به گفته متخصصان کامپوزیت در برابر لکه مقاوم است و روکش‌ها نیازی به سفید کردن ندارند.

علاوه بر انتخاب یک فرمول ملایم، طبق نظرات انجمن دندانپزشکی، خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و کامپوزیت مناسب و مفید هستند و توصیه می‌شوند. خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت، خمیر دندانی است که همه مواردی که ذکر شد را در نظر گرفته باشد، از دندان‌ها و لثه‌های شما محافظت کند و در عین حال سطوح روکش را صاف نگه دارد.

خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت

ویژگی های کلی یک خمیر دندان خوب برای کامپوزیت

برای تهیه یک خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت باید به ویژگی‌هایی که در زیر ذکر شده، توجه کنید:

 •  خمیر دندان نباید حاوی مواد سفید کننده در ساختار فرمولی خود باشد.
 •  نداشتن مواد ساینده در ساختار خمیر دندان مهم است.
 •  خمیر دندان باید خاصیت ضد حساسیت داشته باشد.
 •  نوع خمیردندان زغالی برای کامپوزیت‌ها مناسب نیست.
 •  خمیردندان حاوی ترکیبات سیلیکات می‌تواند به کامپوزیت آسیب برساند.
 •  خمیر دندان نباید حاوی جوش شیرین یا پراکسید هیدروژن باشد.
 •   نباید حاوی کربنات سدیم باشد.

معرفی اسم خمیر دندان برای کامپوزیت

حال که به ویژگی‌های یک خمیردندان خوب اشاره کردیم، در این قسمت به معرفی اسم خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت پرداخته‌ایم:

1. خمیر دندان سنسوداین برای کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت سنسوداین به عنوان یک انتخاب عالی و فوق‌العاده به حساب می‌آید. این خمیردندان به طور موثر دندان‌ها را تمیز می‌کند و به اندازه کافی برای روکش‌ها ملایم است. خمیر دندان فلوراید نعنایی سنسوداین در بین مشتریان خود بسیار محبوب است و پس از 7000 بررسی، رتبه کلی 4.7 از 5 ستاره را به دست آورده است. این خمیر دندان با در نظر گرفتن دندان‌های حساس فرموله شده است، به تقویت مینای دندان کمک کرده و از دندان‌ها در برابر فرسایش ناشی از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی محافظت می‌کند.خمیر دندان سنسوداینبرای کامپوزیت برای کاهش حساسیت بیش از حد دندان‌ها در افرادی که کامپوزیت دارند بسیار عالی است.

 2. خمیر دندان پریمیر مینا فلوراید

این خمیر دندان ملایم فلوراید از Enamelon می‌تواند به خشکی دهان کمک کند. این خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت همچنین دارای ارزش پایینی در شاخص RDA است و فرمول ثبت شده این برند می‌تواند باعث مرطوب‌سازی و روان‌سازی دهان برای کمک به رفع خشکی شود. خمیر دندان با طعم نعناع همچنین حاوی اسپیلانت است، گیاهی که نشان داده است جریان بزاق را افزایش می‌دهد. در حالی که این خمیردندان یک محصول گران به حساب می‌آید اما تاثیر آن به حدی بالا است که ارزش آن را داشته باشد.

این محصول تراکم دندان را پس از هر بار استفاده حفظ کرده، به روکش آسیبی نمی‌زند و از مینای دندان به خوبی محافظ می‌کند.

3. خمیر دندان کامپوزیت کلگیت

خمیر دندان کامپوزیت کلگیت نیز یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار به شمار می‌رود. این برند در انواع مختلفی نیز تولید می‌شود و در هنگام خرید باید دقت کنید که روی جلد آن نوشته شده باشد که برای دندان‌های روکش شده مناسب است.

4. خمیردندان مریدنت مخصوص دندان‌های روکش

خمیر دندان مریدنت یک برند ایرانی است و اگر قصد استفاده از خمیر دندان تولید داخل را دارید، مریدنت خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت ‌ها است. این برند نمونه‌های ضد حساسیت و ضد سایشی را ارائه می‌دهد که می‌توانید آنها را خریداری کنید. به علاوه این برند در از بین بردن باکتری‌ها و پیشگیری از پوسیدگی تاثیر خوبی دارد.

5. خمیردندان سیگنال برای کامپوزیت

خمیر دندان سیگنال ضد پوسیدگی حاوی ترکیبات فلوراید هستند که پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهند؛ این خمیر دندان باعث تقویت دندان‌ها می‌شوند و در عین حال روند پوسیدگی را متوقف یا کند می‌کنند. خمیر دندان ضد جرم برای پیشگیری از رسوب جرم مناسب بوده و روند تشکیل رسوبات و چسبندگی آنها به روکش کامپوزیت را کند می‌کند.

خمیر دندان‌ سیگنال برای کامپوزیت مناسب بوده، ویژگی ضد حساسیتی دارد و برای افرادی که دندان‌های حساسی دارند و بعد از خوردن بعضی غذاها (مثلا غذای اسیدی، گرم یا سرد) دچار دندان درد می‌شوند مفید و کاربردی است. این خمیر دندان حساسیت را کاهش می‌دهد. البته در نظر داشته باشید که این خمیر دندان فلوراید کمی دارد؛ بنابراین نسبت به خمیر دندان‌های دیگر تاثیر کمتری خواهد داشت.

6. خمیر دندان وی وان برای کامپوزیت

خمیر دندان وی وان یکی از بهترین محصولات موجود در ایران برای دندان‌های کامپوزیت شده است. خمیر دندان وی وان برای کامپوزیت، رسوب کامپوزیت را از بین برده و از مینای دندان محافظت می‌کند. خمیردندان وی وان موجب خوشبو شدن محوطه دهان و تازه شدن نفس می‌شود.

7. خمیردندان میسویک برای کامپوزیت

خمیردندان میسویک برای دندان‌های حساس است، زیرا می‌تواند به خوبی و سرعت بالا با همه عوامل مضر دندان همچون میکروب‌ها، باکتری‌های مضر دهان و پوسیدگی مبارزه کند. همین موضوع باعث شده تا خمیردندان میسویک برای کامپوزیت کارایی خوبی داشته باشد و از لکه دار شدن آن جلوگیری کند.

استفاده روزانه از خمیر دندان کامپوزیت

اگر لکه‌های روی روکش‌های شما ناشی از تجمع لایه‌های پروتئینی باشد، استفاده روزانه از خمیر دندان لکه‌ها را از بین می‌برد. پس از گذشت زمان اگر روتین مسواک زدن شما مدام نباشد، با تجمع لایه پروتئینی روی دندان‌ها، لکه‌ها به تدریج برمی‌گردند. اگر خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت تهیه می‌کنید، روزانه از آن استفاده کنید.

پس از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه می‌شوند، دهان خود را بشویید و دندان‌های خود را مسواک بزنید:

 • قهوه
 • چای
 • انواع نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار
 • انواع توت‌های تیره
 • نوشابه، یا سایر نوشیدنی‌های اسیدی

افزایش تاثیر خمیردندان با رعایت مراقبت های لازم

علاوه بر انتخاب خمیر دندان کامپوزیت برای مسواک کردن دندان‌های خود، باید مراقبت‌های به خصوصی را رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

از سیگار کشیدن خودداری کنید!

سیگار کشیدن همچنین تجمع لکه‌ها روی روکش‌های کامپوزیت را تسریع کرده و اثرات مسواک زدن دندان‌ها با خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت را محدود می‌کند.

از محصولات ساینده استفاده نکنید!

جوش شیرین، خمیر دندان دارای مواد ساینده و تمام خمیردندان‌هایی که برای استفاده روی روکش‌های کامپوزیت تایید نشده‌اند، مناسب نیستند. آنها روی کامپوزیت‌ها خراش ایجاد کرده و لکه‌های بیشتری ایجاد می‌کنند.

به سلامت روکش و دندان خود اهمیت دهید!

به طور منظم برای تمیز کردن دندان، معاینه و ترمیم روکش به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کنید. از آنها در مورد نحوه مراقبت از روکش بدون آسیب رساندن به آنها پرسجو کنید.

آیا استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت مناسب است؟

همانطور که گفته شد، برای حفظ کامپوزیت دندان‌ها باید از خمیردندانی که خاصیت سفید کنندگی دارد، اجتناب کنید. خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت مناسب نیستند و می‌توانند به آن‌ها آسیب برسانند. این آسیب رساندن می‌تواند طول عمر روکش‌ها را کم کنند، زیرا قدرت سفید کنندگی بالایی دارند. به این ترتیب بهتر است از خمیر دندان پولیش دار برای دندان‌های کامپوزیت خود استفاده نکنید.کامپوزیت‌های دندانی بسیار حساس هستند و به دلیل تغذیه نامناسب تغییر رنگ می‌دهند. هنگامی که کامپوزیت دندان‌های شما تغییر رنگ می‌دهد، بهتر است برای ترمیم آنها به دندانپزشک مراجعه کرده و از مواردی مانند استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت، بدون مشورت دندانپزشک خودداری کنید.

منشا لکه روی روکش‌های کامپوزیت شما چیست؟

منبع لکه روی روکش‌های شما، امکان اصلاح لکه‌ها با خمیردندان یا غیر آن را تعیین می‌کند.

لکه‌های سطحی

پلیکول پروتئین که به طور طبیعی در پروتئین‌های بزاق موجود است، یک لایه روی دندان‌ها ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از خمیر دندان کامپوزیت غیر ساینده که برای استفاده روی روکش‌ها تایید شده است، لکه‌ها را به حداقل برسانید.

لکه‌های روی روکش‌های آسیب دیده

تجهیزات پولیش دندان برقی در مطب دندانپزشکی به دندان‌های طبیعی درخشندگی می‌بخشند، اما این تجهیزات روی روکش‌های چینی ساینده هستند و به آن‌ها آسیب می‌رسانند و لکه‌ها را جذب می‌کنند. اگر لکه بخاطر آسیب دیدگی روکش‌ها روی آن به وجود آمده باشد، دندانپزشک باید ابتدا کامپوزیت را اصلاح کند و سپس لکه را از بین ببرد. با مسواک و خمیردندان نمی‌توان این لکه‌ها را ناپدید کرد.

روکش های مات و کدر شده

اگر لکه‌های روی روکش‌های کامپوزیت شما باعث ماتی و کدر شدن آن‌ها شده باشند، نمی‌توان با مسواک زدن توقع از بین رفتن آن‌ها را داشت. یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند روکش‌های شما را جلا داده و به آن‌ها درخشندگی کافی بدهد تا در برابر لکه‌های بعدی مقاومت کنند.

نکاتی برای نگهداری از روکش های کامپوزیت

روکش‌های کامپوزیت به طور متوسط بین 5 تا 15 سال عمر می‌کنند. بیماران می‌توانند با پیروی از چند دستورالعمل ساده به افزایش طول عمر روکش خود کمک کنند:

 • حداقل دو بار در روز، ترجیحا بعد از هر وعده غذایی با خمیر دندان کامپوزیت مسواک بزنید.
 • روزانه یک بار نخ دندان بکشید تا پلاک و جرم بین دندان‌ها از بین برود.
 • از جویدن یخ، مداد، در خودکار و سایر اجسام سخت خودداری کنید.·  به طور منظم برای معاینه و تمیز کردن دندان‌های خود، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

حفاظت و افزایش طول عمر کامپوزیت ها با خمیردندان مخصوص کامپوزیت

امروزه بسیاری از افراد دارای دندان‌های کامپوزیت شده هستند که باید از آنها به خوبی مراقبت کنند. دندان‌های کامپوزیت نیاز به محافظت زیادی دارند و از جمله مهمترین نکات بهداشتی برای این دندان‌ها، استفاده از خمیر دندان مناسب برای مسواک کردن آن‌ها است. در این مقاله از سایت ترنج به طور کلی به اسم خمیر دندان برای کامپوزیت و نکات کلیدی مربوط به آن پرداختیم.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خمیر دندان‌های کامپوزیت نداشتن مواد ساینده و سفیدکننده در ترکیب آن است. بعضی از تولیدکنندگان خمیر دندان از مواد ساینده در ترکیب خمیر دندان خود به کار می‌برند، زیرا مواد ساینده رسوبات روی سطح دندان‌ها را سریع از بین می‌برد. هر چه ماده ساینده بیشتر با سطح دندان تماس داشته باشد، به مرور زمان به قسمت پایینی دندان مثل مینای دندان نفوذ کرده و به این قسمت از دندان آسیب می‌رساند؛ بنابراین نباید از چنین خمیر دندانی به طور دائم در دندان‌های دارای کامپوزیت استفاده کرد، زیرا به دلیل تماس پیدا کردن مواد ساینده با سطح کامپوزیت، روکش آسیب می‌بیند و می‌تواند باعث ایجاد نقص و مشکل در دندان‌ها شود.

لازم به ذکر است که مقاومت و استحکام مواد کامپوزیت کمتر از دندان‌های طبیعی بوده و به همین خاطر تاثیر مواد ساینده روی کامپوزیت بیشتر از دندان است.

در این مطلب به تعدادی خمیر دندان اشاره شد که می توانید از داروخانه یا به صورت آنلاین آن‌ها پیدا کنید و بخرید. بهتر است قبل از خرید، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا او توصیه‌هایی برای شما دارد یا خیر. دندانپزشک می‌تواند یک خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت و شرایط دهان و دندان شما معرفی کند.

17 پاسخ

 1. سلام میخواستم بدونم مراقبت هاب بعد از کامپوزیت چیه

 2. سلام برای دندوناهای کامپوزیت شده چه مارکی خمیر دندان گرفت

 3. سلام ببخشید من دندان تازه پر کردم بعد از 3 هفته بعضی وقتا که دندونم فشار میدم صدای چیرق چیرق می‌کنه چیکار کنم

 4. من کامپوزیت دارم و میخام بدونم اگر از خمیر دندون مرینته آبی استفاده کنم مشکلی داره

 5. می خواستم بدونم خمیر دندان سنسوداین مدل sensitivity & GUM برای دندان کامپوزیت مناسبه

 6. سلام من بعد از کامپوزیت کیک نرم ویفر خوردم نباید میخوردم؟

 7. سلام میخواستم بدونم خمیردندان سیگنال برای کامپوزیت مناسبه یاخیر

 8. سلام ببخشید من خمیر دندونم مارک سیگنال هستش اماطعم گیاهی هستش ؟ایرادی داره مسواک بزنم چون دندونام کامپوزیت هستش

 9. میخواستم بدونم اگه دندان را کامپوزیت کنیم بعد بخوایم بر داریم ایا دندان اصلی خودمون خراب شده یا نه وباید بعد از برداشتن کامپوزیت دوباره کامپوزیت کرد؟

 10. خمیر دندان سنستیو اکسپرت سیگنال برای کامپوزیت خوبه؟

 11. سلام وقت بخیر. برای دندونهای کامپوزیت شده چ خمیردندونی عالیه. طبیعی و ضد حساسیت باشه…؟؟؟

 12. سلام،

  استفاده از خمیردندان های سفید کننده باعث نازک شدن دندان می شود ؟ و در کل استفاده از این خمیردندان ها توصیه می شود ؟
  برای از بین بردن جرم های سطحی قابل استفاده هست ؟

  1. با سلام
   خمیردندانهای سفیدکننده (Whitening toothpaste) دارای ذرات ساینده بیشتری نسبت به خمیردندانهای معمولی هستند و بیشترین حد ذرات ساینده را در خمیردندانهای مخصوص افراد سیگاری (آنتی تارتار، Anti-tartar) وجود دارد.
   به تبع سایندگی بیشتر احتمال حساس شدن دندانها توسط این خمیردندانها وجود دارد. البته لازم به ذکر است که ایجاد حساسیت در خمیردندانهای سفیدکننده معمولی معمولا به ندرت اتفاق می افتد. و نازک شدن مینای دندان از عوارض آنها نمی باشد در حالیکه در خمیر دندانهای آنتی تارتار وقوع حساسیت دندانی محتمل تر هست.

   نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که گاهی تغییر رنگ های دندانی (استین، stain) با جرم دندانی (کلکولوس، caculus) اشتباه گرفته میشود. استین ها به دلیل مصرف مواد غذایی رنگزا نظیر چای قهوه نوشابه و یا مصرف دخانیات ایجاد میشود. این درحالیست که جِرم یا کلکولوس به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و تبدیل توده های میکروبی به توده های آهکی جِرم هست. راه اصلی برای از بین بردن استین، پالیش دندانپزشکی بوده و راه حل از بین بردن جِرم دندان، جرمگیری (scaling) میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.