Search
Close this search box.

کشیدن دندان در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مراحل زندگی هر زن محسوب شده و به همین دلیل به مراقبت و توجه ویژه‌ای نیاز دارد.

در این دوره، حفظ  سلامت دهان و دندان‌ با توجه به دشواری پروسه درمان، اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

بنابراین در صورتی که بنا به صلاحدید پزشک متخصص بارداری و دندانپزشک موردنظر، کشیدن دندان در بارداری ضرورت یابد، با توجه به حساسیت این دوران، بهتر است ملاحظات خاصی توسط بیمار صورت گیرند.

کشیدن صحیح و بدون عوارض دندان در دوران بارداری باید تحت‌نظر یک دندانپزشک مجرب صورت گیرد.

بنابراین قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با کشیدن دندان، بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید و از او بخواهید که یک دندانپزشک حرفه‌ای در این زمینه را به شما معرفی کند.

بعد از آن، مشکل دندان‌تان توسط دندانپزشک مربوطه ارزیابی شده و توصیه‌های لازم جهت طی کردن بهتر این پروسه به شما ارائه خواهد شد. انجام مراقبت‌های ویژه در این دوران را جدی گرفته و از توجه به راهکار‌هایی که در اختیارتان قرار می‌گیرند، غافل نشوید.

کشیدن دندان در بارداری امکان پذیر است؟

بله، کشیدن دندان در بارداری امکان‌پذیر است. با این حال، تصمیم نهایی برای کشیدن دندان در بارداری باید با مشورت و هماهنگی دندانپزشک و پزشک متخصص زنان و زایمان گرفته شود.

متخصص در طی دوره درمان به خوبی، سلامت شما و جنین‌تان را ارزیابی کرده و در صورت نیاز توصیه‌های لازم را به شما ارائه می‌کند.

اگر ضروت کشیدن دندان به صورت فوری تشخیص داده شود، آنگاه ممکن است دندانپزشک تصمیم به عمل جراحی بگیرد. در برخی موارد، عمل جراحی می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های خاص مثل استفاده از بی‌خونی محدود یا آنالژزی محلی با ایمنی برای مادر باردار و جنین انجام شود.

به هر حال، برای اطمینان بیشتر لازم است دندانپزشک و همچنین پزشک متخصص بارداری‌تان را در جریان تمامی جزئیات قرار دهید.

آنها نگرانی‌ها و شرایط خاص شما را به طور کامل درک کرده و مناسب‌ترین تصمیم بر اساس جنبه‌های پزشکی و بارداری را برای شما خواهند گرفت.

در جلسات مربوط به مشاوره، حتماً اطلاعاتی مانند تاریخچه بارداری، سابقه پزشکی و دستورات مربوط به مراقبت قبل و بعد از عمل جراحی و… را در اختیار دندانپزشک قرار دهید.

آیا کشیدن دندان در بارداری ضرر دارد؟

کشیدن دندان در دوران بارداری ممکن است به علت تغییرات هورمونی و حساسیت بیشتر بانوان در این دوره، نگرانی‌هایی را برای آنان به وجود آورد.

با این حال در صورت لزوم و با رعایت نکات مناسب، کشیدن دندان در بارداری ضرری برای مادر نخواهد داشت. در واقع، عملیات کشیدن دندان در بارداری ممکن است برای جلوگیری از عفونت‌های دهانی و پیشگیری از مشکلات بیشتر دندانی و لثه‌ای ضروری صورت گیرد.

با این حال، در نظر داشته باشید که طبیعتا هر عمل جراحی خاصی، خطرات احتمالی را نیز به دنبال دارد. پس بهتر است پیش از اقدام به کشیدن دندان با پزشک خود در رابطه با مزایا و معایب کشیدن دندان در دوران بارداری مشورت داشته باشید.

متخصص با توجه به ویژگی‌های خاص بارداری شما و سلامت دندان و لثه‌هایتان، توصیه‌های لازم را در اختیار شما قرار داده و در طی جلسات مشاوره، پاسخ کاملی به سوال رایج « آیا کشیدن دندان در بارداری خطرناک است؟ » خواهد داد.

آیا کشیدن دندان در ماه اول بارداری ضرر دارد؟

کشیدن دندان در ماه اول بارداری ممکن است با خطرات و نگرانی‌های خاصی همراه باشد. در این دوره، جنین در حال شکل‌گیری است و سیستم بدن آن نیز مراحل مختلف رشد را پشت سر می‌گذارد.

بنابراین با کشیدن دندان در این دوره، ممکن است یک زخم یا رگ‌های خونی در لثه ایجاد شود و ریسک عفونت را افزایش دهد.

عفونت‌های دندانی می‌توانند باعث عوارض جدی مانند تب، التهاب لثه، ویروس‌های استوماتیت و سایر مشکلات دهانی شوند.

استرس ناشی از کشیدن دندان در دوران بارداری ممکن است تأثیر منفی بر سلامت شما و حتی بر سلامت جنین بر جای بگذارد. با توجه به خطرات مذکور، بهتر است در سه ماه اول بارداری اقدام به کشیدن دندان نکنید.

مگر اینکه مشکل دندانی‌تان خطرناک یا بسیار دردناک بوده و نظر پزشک‌تان این باشد که کشیدن آن به جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر کمک کند.

با توجه به آن که پزشکان متخصص زنان و زایمان در بسیاری از موقعیت‌ها با سوال « آیا کشیدن دندان در اوایل بارداری ضرر دارد؟ » از سوی بیماران خود مواجه می‌شوند، به همین دلیل بهتر است در رابطه با مزایا و معایب کشیدن دندان در این دوره با پزشک خود مشورت داشته و تصمیم‌گیری در این‌باره را به او واگذار کنید.

کشیدن دندان در بارداری چه عوارضی دارد؟

کشیدن دندان در دوران بارداری در برخی از موارد منجر به ایجاد عوارض می‌شود. این عوارض ممکن است به عنوان پاسخ بدن به تداخل جراحی و همچنین تغییرات هورمونی در طول بارداری رخ دهند. یکی از رایج‌ترین این عوارض، بروز عفونت است. کشیدن دندان می‌تواند باعث باز شدن موقتی لثه و ورود باکتری‌ها به محل جراحی شود.

این موضوع به عفونت لثه منجر شده و معمولا هم با تورم، درد، قرمزی و ترشحات همراه است. پس از کشیدن دندان، التهاب و تورم معمولی در محل عمل رخ می‌دهد. در صورتی که این التهاب و تورم بیش از حد بوده و طولانی‌تر از حد معمول شود، آنگاه باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که در صورت کشیدن دندان بدون بی حسی در بارداری نیز امکان بروز این عوارض وجود دارد.

آیا کشیدن دندان در بارداری برای جنین خطرناک است؟

تحقیقات و مطالعات موجود نشان داده‌اند که کشیدن دندان در دوران بارداری اغلب به تنهایی برای جنین خطرناک نیست. اما باید توجه داشت که هر فرد و هر حالت بارداری منحصر‌به‌فرد بوده و ممکن است شرایط خاصی وجود داشته باشد که کشیدن دندان را پیچیده سازد.

در برخی موارد نیز ممکن است دندانپزشک اقدامات خاصی را به انجام رساند تا خطرات مرتبط با کشیدن دندان را به حداقل برساند.

مثلا فرایند کشیدن و جراحی دندان در ماه‌های اول که جنین به حالت پیوند ‌خورده است را با جلوگیری از استفاده آنتی‌بیوتیک‌های خطرناک کنترل کرده و در طول جراحی نیز از تکنیک‌های خاصی استفاده کند.

در کل بهتر است جهت کسب نتیجه مطلوب با تیم پزشکی خود همکاری داشته و در ابتدا تمامی جوانب و شرایط خاص را نیز برای آنان شرح دهید.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان در دوران بارداری

پس از کشیدن دندان و درمان دندان درد در بارداری، بهتر است مجددا به پزشک متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید تا وضعیت‌تان به طور کامل بررسی شود.

در این‌صورت نکاتی پیرامون مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان به شما گوشزد خواهد شد.

مصرف منظم داروهای تجویز شده توسط پزشک به بهبود سریع‌تر درمان‌تان کمک بسیاری می‌کند. بعد از کشیدن دندان، به خودتان استراحت کافی بدهید و انجام فعالیت‌های سنگین را نیز تا حد امکان محدود کنید.

رعایت تمامی این نکات و توصیه‌های ارائه شده به حفظ سلامت دندان‌های شما و جلوگیری از مشکلات بیشتر کمک بسیاری خواهد کرد.

کشیدن دندان در هفته چهارم بارداری

کشیدن دندان در هفته چهارم بارداری می‌تواند با خطرات و ریسک‌های خاصی همراه باشد. در این مرحله، جنین در حال رشد و تکوین است و هرگونه تداخل یا مداخله به منظور کشیدن دندان‌ها ممکن است تأثیراتی روی جنین و بارداری داشته باشد. با توجه به تغییرات هورمونی و سیستم ایمنی ضعیف‌تر در دوران بارداری، ریسک عفونت و خونریزی نیز بیشتر است.

همچنین، برخی مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران بارداری به ویژه در ماه‌های اول، ممکن است با مشکلات جنینی مرتبط شود. بنابراین بهتر است با دندانپزشک خود و پزشک متخصص بارداری خود مشورت داشته باشید. در صورت صلاحدید پزشکان، ممکن است کشیدن دندان در هفته چهارم بارداری تا اتمام دوره بارداری به تاخیر بیفتد.

کشیدن دندان در ماه ششم بارداری

کشیدن دندان در ماه ششم بارداری همچنان نیازمند توجه و مشورت با دندانپزشک و پزشک متخصص بارداری است. در این مرحله از بارداری، رشد جنین و تأثیرات هورمونی می‌توانند، منجر به بروز عوارض ناشی از کشیدن دندان شوند.

معمولاً پزشکان کشیدن دندان در ماه ششم بارداری را به تأخیر انداخته و آن را به زمان بعد از زایمان موکول می‌کنند. کشیدن دندان در هفته 32 بارداری نیز شرایط مشابه این دوره زمانی را دارد.

کشیدن دندان عقل در زمان اقدام به بارداری

در صورتی که نیاز به کشیدن دندان عقل دارید و همچنین در نظر دارید، باردار شوید یا باردار هستید، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید تا شرایط شما را بررسی کند.

در این‌صورت متوجه بهترین زمان برای انجام جراحی دندان عقل و مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل در دوره بارداری خواهید شد. معمولا کشیدن دندان عقل در ماه چهارم بارداری نیز با توجه حساسیت این دوره زمانی، انجام نشده و ترجیح پزشک این است که جراحی در دوره بعد از تولد نوزاد صورت گیرد.

معمولا آن دسته از مادران بارداری که تجربه کشیدن دندان عقل در ماه هشتم بارداری را دارند یا بنا به شرایط خود، مجبور به کشیدن دندان در هفته 37 بارداری شده‌اند، شرایط سخت و طاقت‌فرسایی نیز برای آنان فراهم شده است.

بنابراین در صورت احساس هرگونه درد در اولین فرصت به دندانپزشک و پزشک متخصص بارداری‌تان مراجعه کرده و از آنان بخواهید، دارویی که دارای کم‌ترین میزان خطر برای سلامت جنین هستند را تجویز کنند.

کشیدن دندان عقل در سه ماه سوم بارداری

کشیدن دندان عقل در سه ماه سوم بارداری به عنوان عمل جراحی با خطرات خاصی همراه است. در این مرحله از بارداری، تغییرات هورمونی و فشار بیشتر روی لثه و بافت‌های نرم دهان، احتمال پیدایش عوارض مختلف را تشدید می‌کنند.

معمولا دندانپزشکان نیز تمایل دارند، کشیدن دندان عقل در سه ماه سوم بارداری را به تأخیر انداخته و انجام آن را به بعد از زایمان موکول کنند.

کشیدن دندان عقل در ماه نهم بارداری نیز در اکثریت مواقع بعد از انجام زایمان صورت می‌گیرد. طبیعتا اگر شرایط اضطراری نداشته باشید، باز هم کشیدن دندان عقل در ماه پنجم بارداری به بعد از تولد نوزاد موکول خواهد شد.

اهمیت حفظ سلامت دندان ها

در طول دوران بارداری باید به مراقبت دهان و دندان‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. رعایت بهداشت دهان و استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب می‌تواند از بروز مشکلات دندانی جلوگیری کند.

تغذیه مناسب در دوران بارداری نقش مهمی در سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ایفا می‌کند. مصرف مواد غذایی سالم، پرهزینه و بدون قند اضافه (مانند میوه‌ها و سبزیجات) نیز به حفظ سلامت دندان‌های زنان باردار کمک بسیاری می‌کند.

در صورت امکان قبل از اقدام به بارداری، مشکلات دندانی خود را برطرف کرده و ترمیم‌های لازم و ضروری را نیز انجام دهید.

به این ترتیب، نیاز به کشیدن دندان در طول بارداری‌تان نیز کاهش خواهد یافت. اگر کشیدن دندان در بارداری ضروری اعلام شود است، پس بهتر است این عملیات پس از سه ماهه اول بارداری انجام گردد. در این مرحله، خطراتی که ممکن است برای جنین ایجاد شوند، کاهش می‌یابند.

2 پاسخ

  1. سلام ببخشید ی سوال داشتم من توماه دوم بارداری دندانم کشیدم آیا عوارضی براجنین داره

  2. سلام من دندونم راسه ماه اول بارداری کشیدم یعنی مشکلی برای بچه ام پیش نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کشیدن دندان در بارداری

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.