Search
Close this search box.

​​فرق بین کامپوزیت و روکش دندان، کدام یک بهتر است؟

بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند تا دندان‌هایی سالم و زیبا را در هنگام لبخند خود به نمایش بگذارند و جذاب‌تر دیده شوند. با اینکه مراقبت‌های بهداشتی همچون مسواک زدن و نخ دندان موثر است اما برخی از دندان‌ها بد شکل هستند یا ممکن است لبه‌های آنها پریده باشد. کامپوزیت و روکش دندان‌ از محبو‌ب‌ترین روش‌های دندانپزشکی شناخته می‌شوند که برای زیبایی دندان‌ها به کار می‌روند. به طور مثال اگر دندان‌های شما دچار شکستگی جزئی یا تغییر رنگ شده باشد؛ می‌توانید با انتخاب یکی از این دو روش، دندان‌های خود را ترمیم کنید و شکل و ظاهر آن را بهبود دهید؛ اما فرق بین کامپوزیت و روکش دندان چیست؟ کدام یک از این دو راه برای ما مناسب‌تر هستند؟

کامپوزیت با روکش دندان چه تفاوتی دارد؟

با گذشت زمان و در اثر عوامل مختلفی همچون بالا رفتن سن، دندان‌ها دچار پوسیدگی، شکستگی یا لب‌پریدگی و تغییر رنگ می‌شوند و به ترمیم نیاز دارند. کامپوزیت و روکش دندان از جمله تکنیک‌های علم دندانپزشکی هستند که می‌توانند برای مشکلات مختلف دندان به کار روند. البته این دو با توجه به نوعی که دارند، کاربردی متفاوت ارائه می‌دهند.

کامپوزیت ماده‌ای است که به صورت لایه لایه بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و معمولا مشکلات ظاهری دندان را از قبیل بد رنگی، کج یا کوتاه بودن دندان، لب‌پریدگی را برطرف می‌کند. در صورتی که روکش که به عنوان تاج دندان نیز شناخته می‌شود؛ نوعی پروتز دندانی است که برای حفاظت از دندان بر روی آن نصب می‌شود. فرق بین کامپوزیت و روکش دندان این است که از روکش به طور معمول زمانی  استفاده می‌شود که دندان پوسیدگی زیادی داشته باشد یا برای ترمیم بایستی بخش زیادی از مینای دندان تراشیده شود.

فرق بین کامپوزیت و روکش دندان چیست؟

اینکه استفاده از کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان، به نیاز شما بستگی دارد که تنها توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود. به عنوان مثال زمانی که عصب‌کشی می‌کنید، پس از مدتی رنگ دندان‌های شما به خاکستری متمایل می‌شود و نصب کامپوزیت نمی‌تواند این رنگ را مخفی کند. برای همین بهتر است از روکش دندان استفاده کنید تا علاوه بر از بین بردن رنگ بد دندان خود، از دندان‌های خود محفاظت کنید. در ادامه به مقایسه و فرق بین کامپوزیت و روکش دندان پرداخته شده است تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نصب و قرار دادن

کامپوزیت نسبت به روکش دندان، کم‌تهاجمی‌تر است؛ چرا که به راحتی بر روی محل مورد نظر نصب می‌شود. این در حالی است که روکش دندان برای قرارگیری نیاز زیادی به تراشیدن مینای دندان دارد تا فضای کافی را برای نصب خود ایجاد کند.

مقاومت و استحکام

با اینکه روکش برای قرار گرفتن، بخش زیادی از دندان را می‌تراشد؛ اما موادی که جایگزین آن می‌شوند بسیار مقاوم هستند. در حالی که کامپوزیت تنها لایه لایه بر روی دندان گذاشته می‌شود. برای همین مقاومت دندان روکش شده از نوع کامپوزیت آن بسیار بیشتر است و حتی یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های روکش نیز به حساب می‌آید.

هزینه کامپوزیت و روکش دندان

فرق بین کامپوزیت و روکش دندان در هزینه آن نیز دیده می‌شود؛ چرا که به طور معمول هزینه کامپوزیت دندان، تنها نصف روکش دندان است. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که کامپوزیت طول عمری کمتر از روکش دارد و زود به زود باید نسبت به ترمیم آن اقدام کنید.

طول دوره درمان

روکش دندان برای نصب، نیاز به قالب‌گیری از دندان دارد و برای همین قرار دادن آن طی دو جلسه انجام می‌گیرد. در حالی که کامپوزیت برای نصب، تنها به یک جلسه نیاز دارد.

فرق بین کامپوزیت و روکش دندان

قابلیت ترمیم

قابلیت ترمیم از مهم‌ترین تفاوت‌های کامپوزیت و روکش دندان به شمار می‌آیند. اگر کامپوزیت دندان شما آسیب ببیند، می‌توانید به راحتی آن را کنار بگذارید یا ترمیم کنید؛ اما اگر روکش دندان شما دچار آسیب‌دیدگی شود، حتما باید از محل خود خارج شده و با روکش جدیدی جایگزین شود. چرا که دندان از قبل تراشیده شده است.

آیا روی روکش دندان می شود کامپوزیت کرد؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید  که پس از روکش دندان؛ می‌خواهید دندان‌های خود را کامپوزیت کنید تا لبخندی درخشان‌‌تر داشته باشید؛ باید بدانید که امکان نصب کامپوزیت بر روی دندان روکش شده وجود ندارد! چرا؟ به علت آن که فرق بین کامپوزیت و روکش دندان آن بود که مواد کامپوزیت لایه لایه بر روی دندان می‌چسبند و قابلیت چسبیدن بر روی روکش را ندارند! همچنین چسبی وجود ندارد که بتوان کامپوزیت را روی روکش دندان چسباند. ازاین‌رو نمی‌توانید دندان‌های روکش ‌شده خود را کامپوزیت کنید.

کامپوزیت روی دندان روکش شده چگونه است؟

در بسیاری از موارد  فردی که یک یا چند دندان خود را روکش می‌کند؛ امکان روکش کردن تمامی دندان‌ها را برای رفع مشکلاتی از قبیل لب‌پریدگی یا زرد شدن آنها ندارد؛ به همین علت به دنبال راهی برای انجام کامپوزیت است تا دیگر دندان‌ها خود را نیز اصلاح کند. با توجه به اینکه کامپوزیت اصلا بر روی روکش دندان قرار نمی‌گیرد؛ فرد می‌تواند از دو راه‌حل توصیه شده استفاده کند.

  1. فرد می‌تواند سایر دندان‌های خود را کامپوزیت کند؛ به شرط آنکه رنگ کامپوزیت‌ها با رنگ روکش دندان مطابقت داشته باشد. همچنین بهتر است در هنگام فرم‌دهی کامپوزیت، تفاوتی میان آن با دندان روکش شده نباشد تا دندان‌ها طبیعی‌تر و زیباتر جلوه کنند.
  2. در صورتی که می‌خواهید رنگ کامپوزیت روشن‌تر باشد؛ می‌توانید در زمان کامپوزیت کردن دندان‌های خود، روکش آنها را نیز تعویض کنید تا به یکدیگر شبیه باشند و اصلاح طرح لبخند شما موفقیت‌آمیز باشد.

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان؟

مهم‌ترین فرق بین کامپوزیت و روکش دندان، در کاربرد آنها برای دندان است. به عنوان مثال اگر دندان شما پوسیده باشد؛ کامپوزیت نمی‌تواند مقاومت آن را بالا ببرد و پس از مدتی آسیب می‌بیند؛ یا اگر دندان شما سالم بوده و تنها کمی زرد شده است نیازی نیست برای سفید کردن آن، بخش زیادی از مینای آن را بتراشید تا بر روی آن روکش قرار دهید. ازاین‌رو انتخاب اینکه کامپوزیت مناسب‌تر است یا روکش دندان، تنها به نوع آسیب‌دیدگی دندان‌ها بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص، نسبت به نصب روکش یا کامپوزیت دندان‌های خود در صورت نیاز اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرق بین کامپوزیت و روکش دندان

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.