Search
Close this search box.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی یکی از حوزه‌های مهم دندان‌پزشکی است که وظیفه تنظیم موقعیت دندان‌ها در فک‌ها را بر عهده دارد. برخی از افراد ممکن است از ناهنجاری‌های دندان‌های خود رنج ببرند که به نظر می‌آید تنها با کشیدن دندان‌ها قابل درمان باشد. جالب است بدانید، ارتودنسی بدون نیاز به کشیدن دندان‌ها به عنوان یک راهکار موثر برای اصلاح مشکلات دندانی و فکی نیز ارائه می‌شود.

 ازجمله روش‌های ارتودنسی بدون کشیدن دندان استفاده از اسپیسرها، درمان‌های فیکس، استفاده از هدست، کش بین فکی و دیگر موارد است. درمان‌های فیکس مانند برکت‌ها و کلمپ‌های ارتودنسی نیز از روش‌هایی هستند که به تصحیح موقعیت دندان‌ها کمک می‌کنند. این درمان‌ها به دندان‌ها فشار متناسبی را وارد می‌کند تا آن‌ها به مرور به موقعیت مطلوب منتقل شوند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان‌ها به افراد امکان می‌دهد تا مشکلات دندانی خود را بهبود بخشند و به دندان‌های سالم و زیبا دست یابند، بدون اینکه نیاز به جراحی‌های کشیدن دندان‌ها باشد.

برای مشاوره و معاینه رایگان توسط متخصص فرم زیر را تکمیل نمایید، پذیرش کلینیک برای هماهنگی زمان دقیق معاینه با شما تماس خواهد گرفت.

ارتودنسی، روابط اجتماعی و اعتماد به نفس بیشتری را برای افرادی که دندان‌های مرتبی ندارند، ایجاد می‌کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دلیل ترس از کشیدن دندان‌های‌تان، از انجام ارتودنسی پشیمان شدید، از خواندن این مقاله غافل نشوید.

آیا ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است؟

بله، برای نمونه در این کیس درمان بهم‌ریختگی شدید دندانی (بیرون‌زدگی دندان‌های نیش بالا و پایین) و کراس‌بایت دندان ثنایای طرفی بالا راست با ارتودنسی بدون کشیدن دندان دائمی انجام شده است.

درمان بهم‌ریختگی شدید دندانی (بیرون‌زدگی دندان‌های نیش بالا و پایین) و کراس‌بایت دندان ثنایای طرفی بالا راست با ارتودنسی بدون کشیدن دندان دائمی

ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان‌پذیر است و یک روش معتبر در حوزه ارتودنسی به حساب می‌آید. کشیدن دندان در ارتودنسی، منجر به پرداخت هزینه بیشتر به ارتودنتیست نمی‌گردد؛ در نتیجه، علاوه بر ترسی که بیمار از کشیده شدن دندان‌های خود دارد، خود پزشک هم ترجیح می‌دهد دندان مراجعه‌کننده را نکشد. 

کشیدن یا نکشیدن دندان توسط پزشک، به دلایل مختلفی بستگی دارد. در ارتودنسی بدون کشیدن دندان از انواع مختلف اسپیسرها، برکت‌ها و کلمپ‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها و تکنیک‌ها با اعمال فشار بر روی دندان‌ها و فک‌ها، آن‌ها را در جایگاه درست خود قرار می‌دهند.

 یکی از مزایای ارتودنسی بدون کشیدن دندان، این است که معمولاً زمان درمان کمتری نسبت به روش‌هایی که نیاز به کشیدن دندان دارند، می‌برند. 

برای مشاهده نمونه‌های قبل و بعد درمان در اینستاگرام کلیک کنید.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، موفقیت ارتودنسی بدون کشیدن دندان به نوع مشکلات دندانی و شدت آن‌ها، همکاری بیمار با درمان و تشخیص ارتودنتیست معالج ارتباط دارد. 

اگر شما به اصلاح موقعیت دندان‌ها فکر می‌کنید و نمی‌خواهید که دندان‌هایتان کشیده شوند، بهتر است با یک ارتودنتیست حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید.

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی لازم است؟

کشیدن دندان برای ارتودنسی ممکن است در برخی موارد لازم باشد، اما در بسیاری از موارد نیازی به کشیدن دندان نیست. 

کشیدن دندان در ارتودنسی به مشکلات دندانی و فکی شما و ارزیابی ارتودنتیست مرتبط است. 

برای نمونه در این کیس اصلاح کنت (کجی) فک بالا کراس بایت دندان ثنایای فک پایین توسط درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام شده است.

اصلاح کنت (کجی) فک بالا کراس بایت دندان ثنایای فک پایین توسط درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان

اگر دندان‌ها بسیار به هم نزدیک باشند، ممکن است نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود داشته باشد تا جای کافی برای تصحیح موقعیت دندان‌ها خالی شود. 

اگر برای اصلاح دندان‌های شما نیاز به فضای بیشتری باشد، ممکن است ارتودنتیست تصمیم به کشیدن دندان‌های اضافی بگیرد.

 کشیدن دندان می‌تواند دلایل دیگری مانند تطابق موقعیت دندان‌ها با فک‌ها نیز داشته باشد. بهترین راه برای تعیین نیاز به کشیدن دندان یا نیاز به ارتودنسی بدون کشیدن دندان، مشاوره با یک ارتودنتیست حرفه‌ای است. 

ارتودنتیست می‌تواند پس از ارزیابی دقیق موقعیت دندان‌ها و فک‌ها، تصمیم بگیرد که آیا کشیدن دندان در درمان شما لازم است یا خیر.

دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی

یکی از دلایل شایع برای کشیدن دندان در ارتودنسی، تراکم بیش از حد دندان‌ها است. 

وقتی دندان‌ها بسیار به یکدیگر نزدیک باشند ممکن است نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود داشته باشد تا فضای کافی برای اصلاح موقعیت دندان‌های دیگر، فراهم شود. 

برای نمونه در این کیس اصلاح بیرون زدگی دندان نیش و اپن بایت بیمار با درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان انجام شد. گاهی جهت تامین فضا و بهبود اوربایت نیاز به کشیدن دندان در طی درمان ارتودنسی می‌باشد که در پایان درمان فضایی از دندان کشیده شده باقی نخواهد ماند.

اصلاح بیرون زدگی دندان نیش و اپن بایت بیمار با درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان

گاهی جهت تامین فضا و بهبود اوربایت نیاز به کشیدن دندان در طی درمان ارتودنسی می‌باشد. که در پایان درمان فضایی از دندان کشیده شده باقی نخواهد ماند.

کشیدن دندان این اجازه را به ارتودنتیست می‌دهد که موقعیت دندان‌ها را بهبود دهد و تراکم دندانی بیمار را کاهش دهد. تصمیم به کشیدن دندان در ارتودنسی با توجه به شرایط و نیازهای هر بیمار توسط ارتودنتیست صورت می‌گیرد. 

این تصمیمات بر اساس ارزیابی دقیق موقعیت دندان‌ها و نیازهای درمانی هر بیمار گرفته می‌شود.

مزایا و معایب ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان، همانند هر روش درمانی دیگر مزایا و معایب خود را دارد. یکی از اصلی‌ترین مزایای ارتودنسی بدون کشیدن دندان، عدم نیاز به جراحی دندان است که افراد بسیاری از آن می‌ترسند. 

جالب است بدانید که ارتودنسی بدون کشیدن دندان معمولاً با خطرات کمتری نسبت به جراحی کشیدن دندان‌ها همراه است و خطرات عفونتی و خونریزی کمتری هم در این روش وجود دارد. 

نکته دیگری که برای افراد بسیار اهمیت دارد این است که ارتودنسی بدون کشیدن دندان‌ها، به مدت زمان کمتری نسبت به روش‌هایی که نیاز به کشیدن دندان دارند، نیاز دارد.

این برای بسیاری از بیماران مزیت مهمی محسوب می‌شود. اما شرایط همیشه به گونه‌ای پیش نمی‌رود که نیاز به کشیدن دندان نباشد. 

در برخی موارد، ارتودنسی بدون کشیدن دندان ممکن است مناسب نباشد و نتواند مشکلات دندانی افراد را رفع کند. 

ارتودنتیست باید بر اساس شرایط هر بیمار تصمیم بگیرد. در ارتودنسی بدون کشیدن دندان، بیمار نیاز دارد تا به دقت از دستگاه‌ها و دستورات ارتودنتیست پیروی کند تا موفقیت درمانی حاصل شود. 

رعایت تمامی این موارد ممکن است برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرسا باشد.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل و دیگر دندان‌ها

کشیدن و جراحی دندان عقل برای همه موارد در شروع پروسه درمان الزامی نیست و در مواردی دندان عقل می‌تواند در حین درمان یا حتی پس از درمان ارتودنسی در صورت نیاز دندان عقل کشیده شود.

در این بخش از ویدئو، دکتر سهراب آصفی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت درباره زمان کشیدن دندان عقل در پروسه درمان ارتودنسی توضیحاتی ارائه می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارتودنسی بدون کشیدن دندان، تصحیح موقعیت دندان‌های عقل است. دندان‌های عقل به عنوان دندان‌های ثالثه شناخته می‌شوند و معمولاً در آخرین نقطه ردیف دندان‌ها هستند. این دندان‌ها فضایی بسیار کمی برای رشد دارند و به طور معمول در موقعیت‌های نامناسبی در دهان قرار می‌گیرند.

 در بیشتر مواقع این دندان‌ها، برای یافتن فضای کافی به دندان‌های دیگر فشار می‌آورند و موجب کج شدن آن‌ها می‌شوند. ارتودنسی بدون کشیدن دندان‌های عقل، به اصلاح موقعیت آن‌ها می‌پردازد تا بتواند فشار به دندان‌های دیگر را تا حد ممکن، کاهش دهد. 

به علاوه، این روش ارتودنسی موجب  تصحیح موقعیت دندان‌های دیگر در دهان نیز می‌گردد. با استفاده از اسپیسرها، برکت‌ها، و دستگاه‌های فیکسی، هدست‌ها، کش‌های بین فکی دندان‌ها در جای درست خود قرار می‌گیرند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل

دندان‌های عقل معمولاً در نوجوانی ظاهر می‌شوند. برخلاف اعتقاد عموم افراد که فرض می‌کند دندان‌های عقل باید حتماً کشیده شوند، ارتودنتیست می‌تواند با استفاده از اسپیسرها، برکت‌ها و دستگاه‌های ارتودنتیک مختلف، از کشیده شدن دندان عقل، جلوگیری کند. 

از جمله مهم‌ترین مزایای این روش، عدم نیاز به جراحی کشیدن دندان‌های عقل است. همین مسئله به معنای نداشتن درد و عوارض جراحی برای بیماران است.

نحوه ارتودنسی بدون کشیدن دندان چگونه است؟

ارتودنتیست ابتدا باید موقعیت فعلی دندان‌ها و فک‌های شما را ارزیابی کند. 

این ارزیابی شامل تراکم، فاصله بین دندان‌ها و تداخل‌های موجود می‌شود. این مرحله اهمیت بسیاری دارد تا ارتودنتیست بتواند برنامه‌ی درمانی مناسبی را برای شما در نظر بگیرد. 

بر اساس ارزیابی ابتدایی، ارتودنتیست یک برنامه‌ریزی درمانی مخصوص برای شما تهیه می‌کند. در طول درمان، شما باید به طور دقیق از دستگاه‌های ارتودنتیکی و دستورات ارتودنتیست پیروی کنید.

 همچنین باید در زمان‌هایی که پزشک برای شما مشخص می‌کند برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به پزشک معالج خود مراجعه کنید. 

بعد از پایان درمان، شما نیاز به دستورات نگهداری دارید تا جلوه دندانی شما برای مدت زمان طولانی حفظ شود. 

این ممکن است شامل استفاده از رتینرها، مراقبت‌های دندانی و عادات بهداشت دهانی در طولانی‌مدت باشد. 

ارتودنسی بدون کشیدن دندان یک روش درمانی موثر و کارآمد است که به بهبود موقعیت دندان‌ها و ایجاد تنظیم مناسب دندانی و فکی بدون نیاز به جراحی کشیدن دندان‌ها می‌پردازد.

کشیدن دندان در ارتودنسی به شرایط بیمار و تشخیص پزشک ارتباط دارد.

ارتودنسی، علم مربوط به تنظیم موقعیت درست دندان‌ها است. ارتودنتیست با توجه به شرایط قرارگیری دندان و فک‌ها شما، تصمیم به کشیدن یا نکشیدن دندان‌های شما می‌گیرد. 

در بعضی مواقع مشکلات افراد ممکن است با روش‌های مختلفی مانند استفاده از هدست، کش‌های بین فکی یا فشار بیشتر بین دندان‌ها رفع شود و دیگر نیازی به کشیدن دندان نباشد. اما در بعضی مواقع نیز، فاصله میان دندان‌های بیمار بسیار کم است و فضای کافی برای تنظیم موقعیت هر دندان وجود ندارد. با این وجود، پزشک معالج با معاینه دهان شما می‌تواند درباره کشیده شدن یا نشدن دندان شما، تصمیم بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.