Search
Close this search box.

جراحی لبخند لثه‌ای

زیبایی تعریف خاصی ندارد. اما تناسب خاص اجزای صورت، ترکیب جذابی ایجاد می‌کند که شخص زیبا به نظر می‌آید. یک لبخند زیبا می‌تواند به اعتماد به نفس و زیبایی صورت بیفزاید. برای داشتن یک لبخند زیبا باید بین لثه‌ها، لب‌ها، فک و دندان‌ها تناسب وجود داشته باشد. داشتن لبخند زیبا آن‌قدر اهمیت دارد که افراد با انجام جراحی لبخند لثه‌ای، تناسب را به صورت خود هدیه می‌دهند.

لبخند لثه‌ای چیست؟

حقیقت آن‌ است که لبخند لثه‌ای تعریف مشخصی ندارد‌. یک موضوع کاملا شخصی محسوب می‌شود. معمولا افراد لبخند‌هایی را جذاب می‌دانند که دو میلی متر یا کمتر از بافت لثه در آن نمایان باشد. مطالعاتی انجام شده‌ است تا مشخص شود چه افرادی لبخند لثه ای دارند و نیاز به جراحی لثه پیدا می‌کنند. در اکثر مطالعات انجام شده، وقتی هنگام لبخند سه تا چهار میلیمتر از لثه پیدا باشد، افراد آن را جذاب نمی‌دانند و می‌گویند لبخند لثه‌ای است. بیشتر افراد به فکر جراحی لبخند لثه‌ای خود می‌افتند.

لبخند لثه ای

قیمت جراحی لثه چقدر است؟

علل بروز لبخند لثه‌ای

عضله اوربیکولاریس دهان مسئول لبخند است. اگر انقباض این عضله بیش از حد اتفاق بیفتد؛ لب بالا بیش از حد کشیده می‌شود و این باعث پیدا شدن بیشتر لثه و ایجاد لبخند لثه‌ای است. یکی دیگر از علل شایع عارضه لبخند لثه، می‌تواند برجسته شدن استخوان فک و بیرون زدگی آن باشد. همچنین وقتی یک ناهنجاری در طول فرایند رویش دندان ایجاد می‌شود؛ قسمتی از تاج دندان توسط لثه پوشانده خواهد شد. هنگام لبخند، اندازه لثه بر دندان غالب است. به طور کلی در ایجاد حالت لبخند لثه‌ای، یک سری عوامل اساسی دخیل هستند که به طور مشترک موجب بروز آن می‌شوند. قبل از اقدام برای جراحی لبخند لثه‌ای باید دلیل آن را توسط متخصص معین کرد. دلایل زیر از آن جمله هستند:

  • اندازه کوچک دندان‌ها
  • رشد بیش از اندازه فک
  • بالا رفتن بیش از حد ماهیچه بالا‌ بر لب فوقانی
  • ساییدگی دندان که موجب عدم تعادل در رابطه بین دندان‌ها و لثه می‌شود.

لبخند لثه‌ای مشکل یا بیماری؟

در واقع عارضه لبخند لثه‌ای را یک مشکل زیبا شناختی می‌توان بیان کرد. این مساله برای بسیاری از بزرگسالان، به ویژه برای کسانی که به دلیل شرایط کاری، در تماس با مردم هستند؛ باعث اضطراب و خجالت می‌شود. ظاهر نامناسب دهان، باعث ترس از لبخند زدن در این افراد می‌شود. متاسفانه لبخند لثه‌ای به عنوان یک مشکل می‌تواند منجر به انزوا‌طلبی و افسردگی شخص شود. طی سالیان متوالی همراه شخص بماند و آسیب‌های روحی و روانی ایجاد کند. چگونه می‌توان بدون لبخند زندگی کرد؟ به همت علم و تکنولوژی، مشکل لبخند لثه‌ای از راه‌های مختلف از جمله ارتودنسی، لیزر یا جراحی لبخند لثه‌ای قابل حل است.

لبخند لثه‌ای به راحتی درمان می‌شود

عارضه لبخند لثه‌ای در کودکان جای نگرانی نیست. چون همزمان با رشد کودک، ساختار استخوان‌های صورت تغییر می‌کند و ممکن است این وضعیت به مرور زمان بر‌‌طرف شود. اما در بزرگسالان،  صرف نظر از درمان‌هایی که جهت اصلاح لبخند لثه‌ای انجام می‌شوند، مزایای جانبی هر یک از آن‌ها، زیبایی است. در نتیجه جراحی لبخند لثه‌ای، با کاهش ارتفاع لثه، دندان بزرگ‌تر دیده می‌شود و لبخند هماهنگ و متناسب به نظر می‌رسد.

قبل و بعد از جراحی لبخند لثه ای

مناسب‌ترین درمان برای اصلاح لبخند لثه‌ای

لبخندی که در آن رنگ صورتی لثه بر سفیدی دندان غلبه کند؛ به عوامل زیادی وابسته است. تشخیص دقیق علل، قبل از جراحی لبخند لثه‌ای ضروری به‌‌ نظر می‌رسد. لازم است دندانپزشک موارد زیر را ارزیابی کند:

  • نمایه صورت
  • تجزیه و تحلیل لب‌ها
  • ارزیابی طول تاج
  • بررسی طول ریشه دندان‌ها
  • سوابق پزشکی بیمار

درمان لبخند لثه‌‌ای با جراحی

داشتن لبخندی زیباتر، نتیجه درمانی خواهد بود که شما برای بهبود لبخند لثه‌ای خود اقدام کرده‌اید. ممکن است شما یکی از راه‌های زیر را برای درمان لبخند لثه‌ای خود داشته باشید:

همان‌طور که می‌بینید برای درمان لبخند لثه‌ای، روش‌های جراحی و غیر جراحی وجود دارند. در روش تهاجمی، با انجام جراحی فک، مشکل لبخند لثه‌ای برطرف می‌شود. جراحی لبخند لثه‌ای با لیزر نیز برای اصلاح عارضه لبخند لثه‌ای، روشی بسیار دقیق، بدون درد و سریع است. چنانچه لبخند لثه‌ای ناشی از کوتاهی لب بالایی یا بالا رفتن بیش از حد آن هنگام لبخند باشد، با استفاده از جراحی تغییر موقعیت لب، مشکل لبخند لثه‌ای حل می‌شود. در مواقع بسیار شدید جراحی فک برای لبخند لثه‌ای تنها راهکار رفع مشکل است.

جراحی لبخند لثه‌ای چگونه است؟

همان‌طور که علل لبخند لثه‌ای متفاوت هستند، روش درمان لبخند لثه‌ای با هر علت نیز متفاوت است. متخصص ارتودنسی با معاینه و بررسی علت و ریشه لبخند لثه‌ای، بهترین روش درمانی را انتخاب می‌کند. عوارض و هزینه جراحی لبخند لثه‌ای یا هر روش درمانی دیگر را شرح می‌دهد.

 انواع درمان جراحی لبخند لثه‌ای

لبخند لثه‌ای روش‌های درمانی مختلفی دارد که در ادامه به بررسی چند روش پرداخته شده است..

جراحی فک و صورت برای درمان لبخند لثه‌ ای

اگر تشخیص لبخند لثه‌ای از نوع اسکلتی باشد، تنها راه حل رفع مشکل، جراحی فک برای لبخند لثه‌ای خواهد بود. در این نوع جراحی لبخند لثه‌ای، بیمار تحت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرد تا استخوان‌های فک بالا در موقعیت صحیح اسکلتی قرار گیرد.

لیفت لثه یا ژنژوکتومی

روش لیفت لثه از ایمن‌ترین راه‌های اصلاح لبخند لثه‌ای است. در این نوع عمل جراحی لبخند لثه‌ای، بیمار تحت بی‌حسی موضعی در یک محیط سرپایی مداوا می‌گردد.

جراحی لبخند لثه ای با لیزر

در درمان لبخند لثه‌ای یا لیزر یا لیفت لثه با لیزر ابتدا دندانپزشک لثه شما را بی‌حس می‌کند و سپس میزان اضافه لثه‌های اطراف دندان‌ها را می‌برد. بعد به باقیمانده لثه، شکل می‌دهد. با این کار، توازن بین لثه و دندان‌ها برقرار می گردد.

جراحی تغییر وضعیت لب

وقتی دندانپزشک تشخیص می‌دهد که لبخند لثه‌ای ناشی از کوتاهی لب بالایی یا بالا رفتن بیش از حد آن در هنگام لبخند است، ناگزیر از جراحی لبخند لثه‌ای هستید. عضلات بالا‌برنده لب بالایی با استفاده از جراحی، بریده می‌شوند. هزینه جراحی لبخند لثه‌ای با تغییر موقعیت لب بالا است و بیمار نیاز به گذراندن دوره نقاهت دارد.

جراحی افزایش طول تاج دندان

این نوع جراحی لبخند لثه‌ای بلند کردن طول تاج دندان، شامل برداشتن مقدار اضافه لثه و فرم دادن مجدد لثه و حتی گاهی استخوان می‌شود. جراحی لثه برای بلند کردن تاج دندان هنگامی انجام می‌شود که دندان‌ها به طور کامل در نیامده‌اند و توسط بافت لثه، پوشیده شده‌اند.

اصلاح لبخند لثه‌ای آسان و دلنشین

اگر انتخاب شما ترمیم عارضه لبخند لثه‌ای است، انتخاب روش‌های غیر تهاجمی، برای اصلاح لبخند لثه‌ای، خیلی بهتر است. این گونه شما از عوارض جراحی لبخند لثه‌ای در امان خواهید بود. اما در شرایطی نیز جراحی لبخند لثه‌ای، راه حل بهتری است.  به هر حال مساله انتخاب روش درست درمان با تشخیص علت لبخند لثه‌ای، مهم و قابل توجه خواهد بود. این کار را یک دندانپزشک متخصص برای شما انجام می‌دهد. داشتن یک لبخند زیبا سرمایه‌گذاری ارزشمند است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبل و بعد از جراحی لبخند لثه ای

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.