Search
Close this search box.

درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی    

درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی یکی از موضوعات مهم در علم دندانپزشکی است که امروزه مورد توجه بسیار قرار گرفته است. فک پایین اگر جلوتر از حد نرمال قرار بگیرد، سبب بروز مشکلات و نواقص جدی در افراد خواهد شد. این موارد می‌توانند شامل مشکلات تنفسی، گفتاری و حتی نواقص ظاهری در شخص باشند.

ارتودنسی یک علم و هنر است که به تصحیح این نوع مشکلات اختصاص دارد و به افراد امکان می‌دهد تا با بهره‌گیری از دستگاه‌ها و تکنیک‌های متخصصانه، جلو بودن فک پایین خود را درمان کنند.

در این فرآیند، پزشک متخصص از دستگاه‌های مخصوصی مانند براکت‌ و آرچ وایرها برای تنظیم موقعیت دندان‌ها و فک‌ پایین استفاده کرده و با تنظیم دقیق این دستگاه‌ها و اعمال فشارهای مختلف، فک پایین را به موقعیت مناسبی منتقل می‌کند. جلو بودن فک پایین و درمان آن با ارتودنسی ممکن است مدتی طول بکشد و نیازمند صبر و همکاری بیمار است.

برای مشاوره و معاینه رایگان توسط متخصص فرم زیر را تکمیل نمایید، پذیرش کلینیک برای هماهنگی زمان دقیق معاینه با شما تماس خواهد گرفت.

درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی نه تنها بهبود ظاهر فک و دندان‌ها را فراهم می‌کند، بلکه از نظر بهداشت دهانی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا جلوگیری از مشکلات مربوط به قرارگیری نامناسب دندان‌ها از جمله مشکلات تنفسی و گوش، از مزایای اصلی این درمان است.

بنابراین، اگر با مشکل جلو بودن فک پایین روبرو هستید، کافی است با پزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی ترنج، در ارتباط باشید تا علاوه بر سلامت و بهبود کیفیت زندگی، لبخند زیبایی را به خود هدیه دهید. 

تفاوت جلو بودن فک پایین و جلو بودن فک بالا

جلو بودن فک پایین و جلو بودن فک بالا دو مشکل متفاوت هستند که در ساختار دندان‌ها و فک‌ها به وجود می‌آیند. این دو مشکل به ترتیب به معنای جایگاه فک پایین نسبت به موقعیت معمولی و جایگاه فک بالا نسبت به موقعیت معمولی خود است که تاثیرات مختلفی روی ظاهر و عملکرد دهانی فرد دارند.

جلو بودن فک پایین (Class III Malocclusion)

مال اکلوژن کلاس 3 - جلو بودن فک پایین

در این مشکل، فک پایین به نسبت فک بالا جلوتر قرار دارد. به عبارت دقیق‌تر، دندان‌های پایین در موقعیت جلویی نسبت به دندان‌های بالا واقع می‌شوند. این مشکل ممکن است با زمینه‌های ژنتیکی یا عوامل محیطی مختلفی اتفاق بیافتد.

درمان جلو بودن فک پایین، معمولاً از طریق ارتودنسی صورت می‌گیرد و به منظور تنظیم موقعیت فک‌ها و دندان‌ها به کار می‌رود.

جلو بودن فک بالا (Class II Malocclusion)

ناهنجاری جلو بودن فک بالا

در این مورد، فک بالا به نسبت فک پایین جلوتر قرار دارد، این مشکل نیز ممکن است ناشی از عوامل ژنتیکی یا عوامل محیطی باشد.

درمان این نوع مشکلات نیازمند بررسی دقیق از ساختار دهان و فک‌ها است که معمولاً با کمک روشی همچون ارتودنسی می‌توان آن را به صورت کامل اصلاح کرد.

در نهایت، هر دو مشکل جلو بودن فک پایین و جلو بودن فک بالا نیازمند تشخیص و درمان توسط بهترین متخصص ارتودنسی هستند تا به بهبود عملکرد دهانی، کیفیت زندگی و اصلاح ظاهر دهان و چهره فرد کمک کنند.

انواع ناهنجاری های فکی

ارتودنسی فک پایین جلو آمده بدون جراحی

در صورتی‌که مشکل به میزان متوسط باشد؛ ارتودنسی می‌تواند به تصحیح جلو بودن فک پایین بدون نیاز به جراحی کمک کند. این فرایند به واسطه متخصص ارتودنسی و با استفاده از دستگاه‌ها و تکنیک‌های مخصوصی انجام می‌شود.

در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد روش ارتودنسی فک پایین جلو آمده بدون جراحی خواهیم پرداخت:

 براکت‌ها و آرچ وایرها: ارتودنتیست ابتدا براکت‌ها (دستگاه‌های چسبی) را بر روی دندان‌های بالا و پایین بیمار نصب می‌کند. سپس آرچ وایرها یا همان سیم‌های مخصوص را به این براکت‌ها متصل می‌کند.

 تنظیم‌های منظم: بیمار باید به صورت منظم و دوره‌ای برای تنظیم دستگاه‌ها به ارتودنتیست مراجعه کند. در هر نوبت، ارتودنتیست آرچ وایرها را تعویض می‌کند و فشارهای مناسبی را به منظور تنظیم فک‌ها و دندان‌ها اعمال می‌کند.

استفاده از الاستیک‌ها: برخی از بیماران ممکن است نیاز به استفاده از الاستیک‌ داشته باشند. این الاستیک‌ها به موقعیت صحیح فک‌ها کمک کرده و در تصحیح جلو بودن فک پایین موثر هستند.

 در اغلب موارد، ارتودنسی می‌تواند جلو بودن فک پایین را بدون نیاز به جراحی بهبود ببخشد. با این حال، این درمان ممکن است علاوه بر مدت زمان طولانی، صبر و همکاری بیمار را نیز نیاز داشته باشد. ارتودنتیست متخصص می‌تواند بر اساس شدت مشکل شما، برنامه‌ای مناسب ایجاد کرده و شما را در تمام مراحل درمان هدایت کند.

درمان جلو بودن فک پایین در کودکان

جلو بودن فک پایین در کودکان یکی از مشکلات شایعی است که پس از شکل‌گیری اولیه فک ایجاد می‌شود. اصلاح این مشکل در سنین کودکی می‌تواند بهبود ظاهر و عملکرد دهان و فک‌ها را تضمین کند. اگر جلو بودن فک پایین توسط متخصص تایید شود، ارتودنتیست ممکن است برنامه درمانی مناسبی را برای کودک شما تعیین کند.

این برنامه ممکن است شامل استفاده از براکت‌ها، آرچ وایرها و.. باشد. این دستگاه‌ها به تنظیم موقعیت دندان‌ها و فک‌ها کمک کرده و سبب بهبود مشکل جلو بودن فک پایین می‌شوند. همچنین کودک شما برای تنظیم دستگاه‌ها، باید به صورت منظم به ارتودنتیست مراجعه کند. در هر نوبت، ارتودنتیست سیم‎ها را تعویض می‌کند و فشارهای مناسبی را به منظور تنظیم فک‌ها و دندان‌ها اعمال می‌کند.

در مجموع، درمان جلو بودن فک پایین در کودکان نیازمند صبر و همکاری کودک و والدین است. با انجام درمان ارتودنسی مناسب، می‌توان بهبود ظاهر و عملکرد دهان و فک‌ها را حتی با گذشت زمان تضمین کرد و از مشکلات مرتبط با جلو بودن فک پایین جلوگیری کرد.

 هزینه درمان جلو بودن فک پایین

هزینه درمان جلو بودن فک پایین معمولا متغیر بوده و به عوامل مختلفی وابسته است. این هزینه به ویژگی‌های مرتبط با درمان، محل ارتودنسی، مدت زمان درمان، نوع دستگاه‌های ارتودنسی مورد استفاده و نهایتاً به نوع بیمه‌ی درمانی شما بستگی دارد. به علاوه، ممکن است ارتودنتیست به صورت متفاوت از ترکیب‌های مختلفی از براکت‌ها، آرچ وایرها و دیگر تجهیزات مرتبط استفاده کند که همگی در هزینه نهایی تأثیر می‌گذارند.

 راه‌های درمان جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین در بزرگسالان ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد که برای تشخیص و درمان دقیق آن، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. در ادامه، چند راهکار مختلف برای درمان این مشکل ذکر شده است:

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از راه‌های اصلی درمان جلو بودن فک پایین است. ارتودنتیست‌ها از دستگاه‌های مخصوصی مانند براکت‌ها، آرچ وایرها و دستگاه‌های تعیین شده برای تنظیم موقعیت دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌کنند. این روند درمان معمولاً مدت زمان طولانی دارد و نیازمند تنظیمات منظم توسط ارتودنتیست است.

جراحی

در مواردی که جلو بودن فک پایین به شدت پیچیده باشد یا ارتودنسی نتواند به تنهایی مشکل را حل کند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. جراحی معمولاً به عنوان راه حل آخر در نظر گرفته شده و به وسیله‌ی جراحان متخصص ارتودنسی انجام می‌شود.

ترکیب ارتودنسی و جراحی

برخی موارد نیازمند ترکیب ارتودنسی و جراحی هستند. در این حالت، ارتودنتیست و جراح باید به تنظیم موقعیت دندان‌ها و فک‌ها به صورت تیمی همکاری کنند.

تمرینات فیزیکی

در برخی موارد، تمرینات فیزیکی ممکن است در تقویت عضلات دهان و فک موثر باشند. این تمرینات ممکن است به تأخیر در تصمیم‌گیری در مورد درمان جراحی یا ارتودنسی کمک کنند.

علت جلو آمدن فک پایین

جلو آمدن فک پایین (Class II Malocclusion) می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در ادامه به برخی از عوامل مهمی که ممکن است منجر به جلو بودن فک پایین شوند، اشاره خواهیم کرد:

1- عوامل ژنتیکی: ژنتیک و ویژگی‌های خانوادگی می‌توانند نقش مهمی در تشکیل ساختار دندان‌ها و فک‌ها ایفا کنند. اگر جلو بودن فک پایین در خانواده شما وجود دارد، احتمالاً به عوامل ژنتیکی برمی‌گردد.

2-  نقص در رشد فک‌ها: در برخی موارد ممکن است فک پایین به علت نقص رشد در دوران کودکی و نوجوانی به نسبت فک بالا، به جلو هدایت شود. این نقص در رشد می‌تواند از عوامل مختلفی همچون تغذیه‌ و عوامل هورمونی نشات بگیرد.

3- عوامل تغذیه‌ای: تغذیه نامناسب و انجام عادت‌های مخرب مانند مکیدن انواع غذاها که سبب فشارهای مکرر به دندان و فک می‌شود، ممکن است سبب تغییر شکل فک‌ها و دندان‌ها شود.

4- عوامل هورمونی: تغییرات هورمونی، به ویژه در دوره‌های تغییرات جسمی مانند نوجوانی، می‌توانند بر رشد و تکامل فک‌ و دندان‌ها تأثیر بگذارند.

 ارتودنسی، روشی برای درمان جلو بودن فک پایین

درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی می‌تواند از طریق بهبود عوامل مختلف، در زندگی افراد تاثیرگذار باشد؛ از تنفس بهتر گرفته تا شیوه گفتار زیباتر و حتی افزایش اعتماد به ‌نفس در فرد. بنابراین جهت مشاوره بیشتر، کافی است با پزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی ترنج در ارتباط باشید تا علاوه بر پاسخ سوال‌های خود، از یک درمان ایده‌آل و رضایت‌بخش نیز بهره‎مند شوید.

سوالات متداول

آیا جلو بودن فک پایین با ورزش قابل درمان است؟

جلو بودن فک پایین ممکن است به دلایل مختلفی همچون مسائل ژنتیکی یا عضلانی اتفاق بیفتد. ورزش‌های مختلف می‌توانند به تقویت عضلات دهان و فک کمک کنند، اما بستگی به علت اصلی جلو بودن فک دارد. در برخی موارد، ورزش‌های تخصصی در تصحیح مشکل تاثیرگذار هستند، اما در موارد جدی‌تر، ممکن است نیاز به روش‌های درمانی دیگر مثل ارتودنسی یا جراحی باشد.

آیا جلو بودن فک پایین با کامپوزیت قابل درمان است؟

کامپوزیت یک روکش مصنوعی است که از مواد رزینی تهیه می‌شود و معمولاً برای ترمیم دندان‌ها و تغییر شکل آن‌ها به کار می‌رود. اما برای درمان جلو بودن فک پایین به وسیله کامپوزیت، نهایتاً می‌توان از آن به عنوان یک روش ترمیمی موقت و جزئی استفاده کرد.

عوارض جلو بودن فک پایین چیست؟

جلو بودن فک پایین می‌تواند عوارض مختلفی بر روی سلامت دهان و دندان‌ها ایجاد کند. برخی از این عوارض عبارت است از:
1- فشار زیاد بر روی دندان‌ها
2- انسداد مسیر تنفسی
3- درد مفصل فک
4- مشکلات خوردن و گفتار
5- تغییر شکل صورت و ایجاد ظاهر نامناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.