Search
Close this search box.

پروتز متحرک

پروتزهای متحرک این قابلیت را دارند که اختیار آن ها در دست بیمار باشد. در این نوع پروتزها، به چسب و تراش دندان های مجاور (در صورت استفاده از پروتزهای جزئی) نیاز نخواهد بود. ضمن اینکه این نوع پروتزها نیز به مانند دندان های طبیعی عمل می‎ کنند. به راحتی در دهان جا می  ‎گیرند و باعث زیبایی دهان و دندان می‎شوند. از سوی دیگر  می‎ توان با آن ها به خوبی از مواد غذایی مختلف استفاده و به راحتی تکلم کرد.

انواع پروتز های متحرک دندان :

پروتز متحرک قابل ارتجاع Felexi :

این نوع پروتزها نیز شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارند. و جالب تر این است که بدانید با چاق یا لاغر شدن بیمار، همزمان اندازه این نوع پروتزها نیز تغییر می‎ کند که مطابق با حرکت لثه و انقباض و انبساط آن، بزرگ و کوچک می‎ شوند. این خاصیت موجب جا به جایی بهتر پروتز ها بر روی لثه ها می‎شود.  

پروتز متحرک اکریلی : 

پروتزهای متحرک آکریلی از جنس آکریلیک (پلاستیک) هستند و شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارند. این پروتز ها دارای پایه ای شبیه لثه بوده که بر روی آن ها، دندان های سفید رنگ قرار می‎گیرند. پروتزهای آکریلی غیر انعطاف هستند و در صورت برخورد شیء سخت با آن ها و یا افتادن از فاصله زیاد، شکسته می‎شوند.  

پروتز های نیمه متحرک (اوردنچر) :

اوردنچر (over denture) نوعی پروتز دندانی نیمه متحرک است که بر روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد و نسبت به پروتزهای دیگر راحت تر است. این نوع پروتزها دارای قسمتی به نام اتچمنت هستند که به دندان ها و یا ایمپلنت ها متصل می‎ شوند. این کار به ثابت نگه داشتن پروتزها در دهان کمک می ‎کند. در عین حال پروتز های نیمه متحرک نیز می‎توانند از دهان بیرون آورده و تمیز شوند. از آن جا که قسمت اتچمنت پروتز های نیمه متحرک هر چند وقت یک بار کهنه و غیرقابل استفاده می‎شود، بهتر است تعویض گردد.

پروتز متحرک کرم کبالت :

  پروتزهایی که از جنس آلیاژ کرم کبالت ساخته می‎شوند، دارای ظاهری شبیه رنگ لثه ها و دندان هایی به مانند دندان های طبیعی هستند. قسمت داخلی این نوع پروتزها دارای  گیره هایی فلزی بوده که به دندان های کناری متصل می‎شوند. پروتز های متحرک کرم کبالت خاصیت انعطاف پذیری ندارند. اما به نسبت پروتزهای آکریلی استحکام و مقاومت بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروتز متحرک

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.