مراقبت های لازم درمان ارتودنسی (ارتودنسی در تهرانپارس)
فلکه دوم تهرانپارس ، فرجام شرق ، روبروی اداره برق

مراقبت های لازم درمان ارتودنسی

 

(کلینیک دندانپزشکی ترنج)

توصیه های بهداشتی بیماران ارتودنسی :

1_ مسواک بین دندانی  :

(روزی یک مرتبه)

2_ نخ دندان سوپر فلاس :

(روزی یک مرتبه)

3_ دهان شویه فلوراید :

هر شب بعد از مسواک (قبل از خواب یک مرتبه غرغره شود)

4_ مسواک مخصوص ارتودنسی :

(روزی سه مرتبه)

هدف از ارتودنسی در تهرانپارس مرتب کردن دندان ها و برگرداندن عملکرد طبیعی و نرمال تا حد امکان, و نیز تامین هماهنگی با بقیه اجزا صورت می باشد بدین منظور از وسایل و دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود. بعضی از این دستگاه ها ثابت بوده و به دندان ها چسبانیده می شود و برخی متحرک بوده و قابل در آوردن می باشند دندانپزشک تشخیص می دهد که از چه وسیله ای با توجه به نیاز شخص استفاده کند و به  شما توضیح می دهد که چه معالجه ای می توان انجام داده و زمان تقریبی آن چقدر است. دستگاه های ارتودنسی وسایلی هستند که هزینه زیادی بابت آن ها پرداخت می شود همچنین قرار دادن آن ها به دقت و صرف وقت نیاز دارد.

در زمان بی احتیاطی و شکسته شدن آن ها نه تنها زمان درمان طولانی می گردد، بلکه مشکلات خاصی چون پوسیدگی دندان ها، بیماری لثه و از دست دادن فضای دندان کشیده شده و … ایجاد می شود لذا مراقبت از آن ها و بهداشت دهان ضروری بوده  و اکیدا توصیه می شود به موارد ذیل توجه نمایید :

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرک :

 • از دستکاری اجزا سیمی جدا خودداری نمایید. بدیهی است در صورت شکسته شدن آن علاوه بر این که درمان طولانی تر شده هزینه قالب گیری و ساخت دوباره آن مجدد دریافت خواهد شد.
 • برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه بعد از هربار غذا خوردن، دندان ها و پلاک را مسواک زده و مجددا پلاک در دهان قرار داده شود.
 • در صورت شکسته شدن و یا هرگونه اتفاقی در کوتاه ترین زمان با کلینیک تماس بگیرید.
 • جهت برداشتن پلاک از ناخن انگشت اشاره هر دو دست کمک گرفته و گیره های رو دندان های کرسی را آزاد نمایید.

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی ثابت :

 • پس از چسباندن و نصب براکت ها تا 24 ساعت از خوردن و آشامیدن مواد خوراکی رنگی چای، نوشابه، سس و … خودداری نمایید.
 • در اولین روزهایی که دستگاه ارتودنسی در دهان شما قرار می گیرد ممکن است دندان ها حساس شده یا احیانا کمی درد و ناراحتی داشته باشید که این امر طبیعی می باشد و می توانید از قرص مسکن (استامینوفن) استفاده کنید.
 • در طول درمان از خوردن غذاهای چسبنده مانند شکلات، آدامس، گز و سوهان و خوراکی های سخت مثل ته دیگ و … اجتناب کنید.
 • بیماران ارتودنسی در حین مصرف غذا، باید از عمل گاز زدن غذا خودداری کرده و غذا ها را قطعه قطعه کرده  و سپس میل کنند .
 • از شکستن تنقلات مثل : تخمه و خوردن میوه های هسته دار مانند هلو … خودداری نمایید.
 • در صورت تجویز کش های داخل دهانی قبل از تمام شدن کش ها جهت دریافت آن به کلینیک مراجعه کنید.
 • مهم ترین نقطه در خلال درمان ارتودنسی تمیز کردن مداوم دندان ها و دستگاه های ارتودنسی می باشد. دستگاه های ارتودنسی به دلیل گیر غذایی، دندان ها رو مستعد پوسیدگی می کنند. لذا بعد هر وعده غذایی به طور کامل و صحیح دندان های خود را مسواک زده و هنگامی که در خانه نیستید حتما مسواک ارتودنسی خود را به همراه داشته باشید.
 • در پایان درمان ارتودنسی نیاز به استفاده از پلاک متحرک می باشد که 8 ماه اول دائم، 8 ماه دوم شبانه 12 ساعت، 8 ماه سوم یک شب در میان استفاده خواهد شد. و بایستی روزی سه مرتبه با مسواک نرم و صابون مایع ششست و شو شود ممکن است بسته به نظر دندانپزشک به جای نگهدارنده متحرک از نوع ثابت استفاده شود. در صورت استفاده از نگهدارنده ثابت بیمار می بایست از گاز زدن پرهیز کند و در صورت شکستن نگهدارنده بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنند.
 • جا به جایی دندان تا پایان عمر ادامه دارد که در صورت استفاده صحیح از نگهدارنده ها، این جا به جایی در حداقل میزان ممکن خواهد بود.