مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

به طور کلی لمینت دندان تاثیر بسزایی بر زیبایی صورت هر فرد دارد. با استفاده از لمینت می‌توانید رنگ و اندازه دندان خودتان را به راحتی تغییر دهید و لبخند زیبایی داشته باشید. همچنین لمینت‌ها برای ایجاد جلوه‌ای زیبا به دندان‌های دارای فاصله، ناهمسان و ترک خورده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر قصد داشته باشید دندان خود را لمینت کنید، باید حتماً از نکات مراقبت از لمینت دندان اطلاع کافی داشته باشید و بدانید که می‌بایست چه کار‌هایی را انجام داده و از چه کار‌هایی اجتناب کنید. در این مطلب قصد داریم نکات مهم مراقبت بعد از لمینت دندان را به طور کامل ذکر کنیم تا با توجه به آن‌ها بتوانید از لمینت خود مراقبت کرده و برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید.  

نمونه کارهای دندانپزشکی زیبایی کلینیک ترنج

گام اول مراقبت از لمینت دندان، عدم جویدن بیش از حد خوراکی‌‌های سفت 

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از لمینت دندان، اجتناب از جویدن مواد و خوراکی‌های سفت است. اگرچه باید توجه داشته باشید که دوام و استحکام انواع لمینت‌های دندان با مارک معتبر و با کیفیت، بالا بوده و به سرعت دچار فرسودگی و خرابی نمی‌شوند؛ اما در صورتی که مدت زمان طولانی بعد از انجام لمینت به جویدن انواع خوراکی‌های سفت مشغول شوید، احتمالا با فرسودگی زودهنگام لمینت خود مواجه خواهید شد. به طور کلی بعد از انجام لمینت به افراد پیشنهاد می‌شود که کمتر از مواد غذایی بسیار خشک و سفت استفاده کنند تا طول عمر لمینت بیشتر شود. در نتیجه شما مجاز هستید درست مثل قبل از انجام لمینت، انواع خوراکی‌ها و مواد غذایی را استفاده کنید اما در هنگام جویدن مواد سفت و خشک زیاده روی نکنید تا لمینت‌تان آسیب نبیند.  

خوردن اجسام سخت و آسیب به لمینت دندان

مراقبت از لثه و دندان بعد از لمینت

دیگر نکته‌ای که برای مراقبت بعد از لمینت دندان باید به آن توجه داشته باشید، حفاظت و مراقبت از لثه است. باید بدانید که در صورت وجود مشکلاتی از قبیل عفونت لثه و بیماری‌هایی مثل پریودنتال، لمینت نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. پس بهتر است هر چند وقت یکبار چکاپ دندان داشته باشید تا از سلامت لثه و دندان‌های خود اطمینان کافی حاصل کنید. به طور معمول پیشنهاد می‌کنیم که هر ۶ ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.  

برای مراقبت بعد از لمینت دندان، به طور مداوم مسواک بزنید

بعد از انجام این کار، لمینت جزوی از دندان شما به حساب خواهد آمد و به همین واسطه مانند دندان‌های خود، باید از آن نیز به خوبی محافظت کنید. بر این اساس به عنوان یکی دیگر از نکات مراقبت بعد از لمینت دندان باید به مسواک زدن مداوم اشاره کنیم که علاوه بر جلوگیری از فرسودگی و تخریب دندان، از لمینت نیز محافظت می‌کند. همانطور که در بخش قبل گفتیم، وجود هر گونه بیماری در لثه و دندان بر روی لمینت نیز تاثیرگذار خواهد بود و سبب فرسودگی آن می‌شود. برای جلوگیری از تخریب لمینت بهتر است از مسواک‌های نرم استفاده کنید؛ چرا که مسواک‌های سخت و پرزدار عموماً سبب ساییدگی لمینت می‌شوند. برای استفاده از خمیر دندان هم بهتر است از پزشک متخصص خود راهنمایی بگیرید.  

از مصرف زیاد مواد غذایی رنگدانه دار اجتناب کنید

نکته مهم دیگری که برای مراقبت از مینای دندان باید به آن توجه کنید عدم مصرف خوراکی‌ها و مواد غذایی دارای رنگدانه است. بهتر است بدانید که رنگدانه‌های موجود در مواد غذایی سبب از بین رفتن پیوند میان مینای دندان و ونیر لمینت می‌شوند که در نتیجه این موضوع، شاهد تغییر رنگ دندان‌ها خواهید بود. البته این موضوع به آن معنا نیست که نباید به هیچ وجه از مواد غذایی رنگدانه دار استفاده کنید؛ بلکه بهتر است بعد از مصرف مواد غذایی به سرعت دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا از بروز خرابی جلوگیری کنید. جالب است بدانید که لمینت‌های سرامیکی نسبت دیگر لمینت‌های موجود به واسطه مصرف زیاد مواد غذایی رنگدانه دار، کمتر دچار تغییر رنگ و زرد شدن دندان می‌شوند. اما با این حال بهتر است حتی در صورت وجود لمینت‌های سرامیکی نیز به این نکته مراقبت از لمینت دندان توجه داشته باشید. به عنوان مواد غذایی شاخص رنگدانه دار می‌توانیم به زردچوبه، قهوه، زعفران و نوشابه اشاره کنیم.  

از ساییدن دندان‌ها به هم خودداری کنید

نکته دیگر مراقبت از مینای دندان اجتناب و پرهیز از ساییدن دندان‌ها است. در صورتی که جزو افرادی هستید که شب‌ها دندان قروچه را تجربه می‌کنید، بهتر است برای جلوگیری از تخریب و فرسودگی لمینت هنگام خواب از محافظ شبانه استفاده کنید. دندان قروچه کردن سبب شکستگی و ترک خوردن لمینت می‌شود و زیبایی آن را از بین خواهد برد. پس در صورت وجود عادت دندان قروچه در شب، قبل از انجام لمینت با دکتر خود مشورت کنید.  

از ورزش‌های خطرناک و سنگین اجتناب کنید  

اجتناب و دوری از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین یکی دیگر از نکات مراقبت از لمینت دندان بوده که حائز اهمیت است. همانطور که می‌دانید فعالیت‌های ورزشی سنگینی از قبیل فوتبال، کشتی و ورزش‌های رزمی در شرایطی ممکن است برای لمینت خطر آفرین باشند. گاهی اوقات به واسطه زمین خوردن یا وارد شدن ضربه و فشار به فک و دهان، احتمال تخریب لمینت وجود دارد. پس بهتر است برای مراقبت بعد از لمینت دندان از فعالیت‌های ورزشی سنگین پرهیز کنید و یا در چنین شرایطی مراقب لمینت باشید.  

برای مراقبت از لمینت دندان از مصرف دخانیات پرهیز کنید  

به عنوان آخرین نکته مراقبت از لمینت دندان می‌توانیم به عدم مصرف دخانیات اشاره کنیم که تاثیر بسزایی بر سلامت و طول عمر لمینت دارد. به طور کلی مصرف هرگونه دخانیات از قبیل سیگار و قلیان سبب پوسیدگی و تغییر رنگ دندان می‌شود و در شرایطی که لمینت داشته باشید، با فرسودگی و تغییر رنگ آن روبرو خواهید شد. پس به منظور مراقبت های بعد از لمینت دندان و جلوگیری از کاهش طول عمر آن، بهتر است از مصرف زیاد دخانیات اجتناب کنید.  

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان، یک عامل مهم برای نگه داشتن لبخندی زیبا

در این مطلب به طور کامل نکات مهم مراقبت از لمینت دندان را به اختصار مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که به تازگی دندان‌هایتان را لمینت کردید، به نکات ذکر شده توجه کافی داشته باشید. رعایت این موارد سبب افزایش طول عمر لمینت و همچنین زیبایی هرچه بیشتر لبخند شما خواهد شد. در صورت تمایل به دریافت مشاوره تخصصی لمینت دندان می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.  

به این نوشته رای دهید post
کلینیک دندانپزشکی ترنج

کراس بایت چیست

کراس بایت نوعی ناهماهنگی بین دندان ها می باشد که در آن یک یا چند دندان موقعیتی نادرست نسبت …

جراحی دندان عقل

دندان عقل، به عنوان دندان آسیا چهارم یکی از دندان های دائمی است. گاهی دندان عقل به صورت کامل رشد نمی کند و یا اینکه به صورت نهفته باقی می ماند …

یک پاسخ

  1. سلام
    خواستم از کلینیک و پرسنل خوبتون تشکر کنم

    من پیش دکتر نجاتی فرد دندانهای بالام رو لمینیت کردم. هر کی دید گفت چقدر فوق العاده شدی

    منم کلی از کلینیک شما و اخلاق خوب دکتر نجاتی فرد تعریف کردم

    ازتون به خاطر لبخند زیبایی که بهم هدیه دادین خیلی خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های بعد از لمینت دندان

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبتتان با شما تماس می‌گیریم.