Search
Close this search box.

برگشت درمان ارتودنسی

بسیاری از مراجعین که برای انجام درمان ارتودنسی به ارتودنتیست مراجعه می کنند این سوال برایشان پیش می‌آید که بعد از درمان ارتودنسی دندان، آیا برگشت ارتودنسی را نخواهیم داشت؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که برگشت درمان ارتودنسی تنها در عده معدودی از بیماران دیده شده است. و همچنین نتیجه درمان ارتودنسی در کلینیک ترنج اغلب برای حدود نود وپنج درصد از بیماران رضایت خاطر را به همراه می آورد.

پس از اینکه سیم‌های ارتودنسی را باز می‌کنیم ممکن است دندان‌ها حرکت کند این حرکت دندان‌ها از عامل‌های مختلفی نشات می گیرد از ژنتیک تا دندان قروچه . به همین دلیل است که کلینیک دندانپزشکی ترنج مرحله نگهداری و استفاده از پلاک نگهدارنده یا ریتینر را توصیه می کند.

در چه مواردی برگشت ارتودنسی دیده شده است؟

بیمارانی که درمان ارتودنسی دندان انجام می‌دهند توجه داشته باشند در صورتی که توصیه‌های ارتودنتیست خود را نادیده بگیرند ممکن است با برگشت درمان ارتودنسی مواجه شوند.

این موارد ممکن است به اشکال زیر باشد :

  1. برگشت نامرتبی دندان ها
  2. برگشت مشکلات فکی
  3. باز شدن مجدد فضای بین دندانی پس از ارتودنسی

عوامل برگشت درمان ارتودنسی

دندان قروچه

نیروهای مربوط به روی هم ساییدن دندان‌ها و فک پایین را رو به جلو حرکت می‌دهد و فشار مضاعفی را به دندان‌های بالا وارد می‌کند. فشار مداوم روی قوس دندان‌های بالا باعث جابجایی دندان‌ها و نامرتب شدن آنها می‌شود. بسیاری از افراد بدون این که خود متوجه باشند، هنگام خواب دندان قروچه می‌کنند.

ژنتیک

حتی اگر دندان‌های دائمی به نحوی ردیف و مرتب درآمده باشد، ژنتیک باعث کج و نامرتب شدن دندان‌ها در دوران بزرگسالی می‌شود.

دندان غائب

واکنشی طبیعی موسوم به “انحراف مزیال” باعث حرکت کردن دندان‌ها به سمت جلو می‌شود. چنانچه یک دندان از دست برود، جای خالی آن فضایی را برای بقیه دندان‌ها ایجاد می‌کند که حرکت قابل توجه دندان‌ها را تسهیل می‌کند و به نامرتبی دندان ها دامن می زند.

سن

هرچه سن بالاتر می‌رود، دندان‌ها ضعیف‌تر می‌شود. همان‌طور که مینای محافظ دندان به مرور ساییده می‌شود و نازک‌تر می‌گردد، دندان تحت فشار خم و جابجا می‌شود. حرکت دندان در اثر افزایش سن در دندان‌های پیشین پایین رایج‌تر است.

حفظ و نگهداری نتایج درمان ارتودنسی

بهتر است توجه داشته باشید که برای تثبیت نتایج درمان باید پس از خروج بریس ها از دهان خود حداقل به مدت 12 ماه از پلاک‌های ارتودنسی متحرک به طور منظم استفاده کنید.

نکته مهم این است که پس از 12 ماه استفاده از پلاک های متحرک، متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) شما ممکن است از شما بخواهد که این پلاک ها را برای سه شب در هفته نیز استفاده کنید. لازم به ذکر است که در واقع استفاده از ارتودنسی متحرک پس از خروج براکت‌های ارتودنسی ثابت از دهان شما، حفظ نتایج ارتودنسی را برای مدت طولانی امکان پذیر می سازد.

آیا برای کاهش احتمال برگشت بهتر است به یک ارتودنتیست خوب مراجعه کنیم؟

جالب است بدانید که برگشت درمان ارتودنسی دندان ممکن است زمانی صورت بگیرد که درمان ارتودنسی دندان توسط ارتودنتیست شما صورت نگرفته باشد.

به یاد داشته باشید که درمان ارتودنسی دندان درمان پیچیده ای است و بهتر است با یک ارتودنتیست خوب آشنا شوید برای انجام درمان ارتودنسی دندان در کلینیک دندانپزشکی ترنج می توانید از ارتودنتیست های متخصص کلینیک دندانپزشکی ترنج مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین ارتودنسی در تهرانپارس

برای رزرو وقت لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت با یکی از شماره های کلینیک (02177737762 ، 02177702655) برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس می‌گیریم.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.